tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Księża oskarżani o pedofilię

Kuria zawiesza księdza Romana K. i "wyraża ubolewanie"

zobacz więcej wideo »
Kuria zawiesza księdza 
Romana K. i "wyraża ubolewanie"
 • Wyrok i zadośćuczynienie. Towarzystwo Chrystusowe zapłaciło ofierze księdzaWyrok i zadośćuczynienie. Towarzystwo Chrystusowe zapłaciło...
 • Spotkanie z przedstawicielami ofiar księży pedofilówSpotkanie z przedstawicielami ofiar księży pedofilów
 • "Musimy patrzeć na problem pedofilii, jako problem społeczny, ale z naciskiem na rozwiązywanie w Kościele""Musimy patrzeć na problem pedofilii, jako problem społeczny,...
 • W Sejmie o problemie pedofilii w KościeleW Sejmie o problemie pedofilii w Kościele
 • Przedstawiono "mapę kościelnej pedofilii". "W ciągu doby 70 kolejnych zgłoszeń"Przedstawiono "mapę kościelnej pedofilii". "W ciągu doby 70...
 • W Sejmie o pedofilii w Kościele. Nie wszyscy zaproszeni przyszliW Sejmie o pedofilii w Kościele. Nie wszyscy zaproszeni przyszli
 • "Nie wiem, jaką wiedzę miał prokurator Piotrowicz w sprawie księdza pedofila" "Nie wiem, jaką wiedzę miał prokurator Piotrowicz w sprawie...
Foto: Shutterstock | Video: Fakty TVN W Polsce głośno było niedawno sprawie innego księdza, Romana B. (material "Faktów" TVN z 16 października)

Kuria archidiecezji warmińskiej poinformowała, że zawiesiła w obowiązkach proboszcza z Orzechowa księdza Romana K. i skierowała jego sprawę do Watykanu. "Wyrażamy ubolewanie. Zasada zero tolerancji dla nadużyć seksualnych jest dla nas priorytetem" - napisał w oświadczeniu sobotę rzecznik kurii ksiądz Marcin Sawicki.

Kilka dni temu portal OKO.press opisał historię Romana K., proboszcza w warmińskiej wsi Orzechowo pod Dobrym Miastem, który w 2005 roku w USA został skazany za napaść seksualną na 17-letnią dziewczynę. Do samej napaści miało dojść w 2002 roku, kilka dni po tym jak dziewczyna została zgwałcona przez taksówkarza. Według doniesień portalu ksiądz Roman K. odwiedził dziewczynę w domu i wiedząc o jej traumatycznym przeżyciu miał ją doprowadzić do współżycia.

"W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi sprawy ks. Romana K. i (...) biorąc pod uwagę obowiązujące obecnie wskazania Stolicy Apostolskiej i wytyczne Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński po rozeznaniu sytuacji, podjął decyzję o skierowaniu sprawy do Kongregacji Nauki Wiary, co wiąże się z jednoczesnym zawieszeniem ks. Romana K. w pełnieniu obowiązków duszpasterskich proboszcza do czasu rozstrzygnięcia kwestii przez Stolicę Apostolską, o co poprosił także ks. Roman K."- napisano w oświadczeniu archidiecezji warmińskiej.

Portal OKO.press przytoczył zeznania księdza K. złożone przed amerykańską policją, w których miał powiedzieć, że "odbył stosunek jako metodę terapeutyczną, by pomóc dziewczynie zapomnieć" o wcześniejszym gwałcie. - Chciałem pokazać jej, że stosunek seksualny z mężczyzną może być przyjemny - miał tłumaczyć śledczym ksiądz.

W sobotnim oświadczeniu rzecznik kurii podał, że w 2003 roku Archidiecezja Warmińska "postępowała zgodnie z obowiązującym wówczas prawem". "W sprawie ks. Romana K. przeprowadzono dochodzenie kanoniczne. Dokonał tego delegat ówczesnego Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego, który po rozmowie z bezpośrednim świadkiem zdarzenia nie potwierdził prawdopodobieństwa zaistnienia przestępstwa na tle seksualnym. Na bazie tej opinii uznano, że nie ma konieczności informowania Stolicy Apostolskiej (o sprawie ks. Romana K.-red.)" - napisał ks. Sawicki.

Portal OKO.press poinformował, że 18 lutego 2005 roku sąd w USA skazał ks. Romana K. m.in. na 9 miesięcy więzienia (tj. minimalny wymiar kary za napaść seksualną drugiego stopnia) oraz zakazał mu kontaktów z pokrzywdzoną i pracy z młodzieżą.

Pokrzywdzona dziewczyna miała się po tym zdarzeniu samookaleczać i trafić do szpitala psychiatrycznego.

Kontynuował pracę z dziećmi

Rzecznik kurii, odnosząc się do tych kwestii napisał, że "sprawa ks. Romana K. prowadzona była przez amerykański wymiar sprawiedliwości, a także badana przez prokuraturę rejonową w Olsztynie. W Stanach Zjednoczonych sprawa zakończyła się zawarciem ugody".

"Należy zaznaczyć, że w USA przypadek ks. Romana K. nie był podnoszony i rozpatrywany ani w kategoriach gwałtu, rozumianego jako pożycie seksualne, ani w kategoriach pedofilii. W Polsce Ministerstwo Sprawiedliwości ustaliło także, że ks. Roman K. nie figuruje w Kartotece Karnej Krajowego Rejestru Karnego" - czytamy w oświadczeniu.

W październiku 2005 roku ks. K. wyszedł w USA z więzienia i został deportowany do Polski. Wrócił na Warmię i pracował w Wielbarku, gdzie miał kontakt z młodzieżą, a następnie w Orzechowie. Według portalu OKO.press trzech kolejnych biskupów warmińskich: Edmund Piszcz, Wojciech Ziemba i Józef Górzyński - mimo że wiedzieli o sprawie - nie poinformowali o niej Watykanu.

"Wyrażamy ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji zapewniając, że zasada zero tolerancji dla nadużyć seksualnych jest dla nas priorytetem" - oświadczył rzecznik kurii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Księża oskarżani o pedofilię

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

"Współpraca między Rosją i Europą zmierza w wyjątkowo złym kierunku"

"Współpraca między Rosją i Europą zmierza w wyjątkowo złym kierunku"

O zasadności odbudowania współpracy gospodarczej między Unią Europejską a Rosją przekonywał w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto przebywający w Dubaju na Globalnym Forum Przyszłości Światowego Forum Ekonomicznego. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Francja: nie mamy żadnych nagrań związanych ze śmiercią Chaszodżdżiego

Francja: nie mamy żadnych nagrań związanych ze śmiercią Chaszodżdżiego

Z tego, co mi wiadomo, Francja nie jest w posiadaniu żadnych nagrań mających związek ze śmiercią Dżamala Chaszodżdżiego - oświadczył w poniedziałek francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian. Saudyjski dziennikarz został zamordowany 2 października w saudyjskim konsulacie w Stambule. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Kontrola centrum medialnego przed szczytem APEC w Port Moresby, Papua-Nowa Gwinea (Fot. FAZRY ISMAIL/PAP/EPA) czytaj dalej »