tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zwycięzcy National Geographic Traveler Photo Contest 2015. Polak wśród wyróżnionych

Zwycięzcy National Geographic Traveler Photo Contest 2015. Polak wśród wyróżnionych
Foto: Anuar Patjane Floriuk, Faisal Azim, Ahmed Al Toqi, Bartłomiej Jurecki / National Geographic Traveler Photo Contest Ogłoszono zwycięzców konkursu. Wśród wyróżnionych znalazło się zdjęcie Polaka

Ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego National Geographic Traveler Photo 2015. Pierwsze miejsce zajęło zdjęcie humbaków z pływającymi obok nurkami autorstwa Anuara Patjane. W konkursie wyróżniono również Polaka, Bartłomieja Jureckiego, za fotografię ludzi przy sianokosach.

Do tegorocznej edycji konkursu National Geographic Traveler Photo Contest 2015 nadesłano 17 tys. fotografii z całego świata. Prace można było zgłaszać w czterech kategoriach: scenerie plenerowe, wyczucie miejsca, spontaniczne chwile i portrety podróżnicze.

Zwyciężyło zdjęcie Anuara Patjane, który w pobliżu wyspy Roca Partida, położonej u wybrzeży zachodniego Meksyku, sfotografował nurków pływających obok humbaków.

"To wyjątkowe miejsce pełne pelagicznych stworzeń, dlatego musimy przyspieszyć włączenie wyspy do miejsc dziedzictwa przyrodniczego UNESCO, w celu zwiększenia jej ochrony przed nielegalnymi firmami rybackimi".

Źródło: Anuar Patjane Floriuk / National Geographic Traveler Photo Contest Whale Whisperers

Drugie miejsce zajęło zdjęcie wykonane przez Faisala Azima, przedstawiające trzech pracowników żwirowiska z Chittagong w Bangladeszu patrzących przez brudne okno.

"Ta żwirownia jest pełna kurzu i piasku. Trzech robotników żwirowni patrzy przez okno w miejscu swojej pracy. Chittagong, Bangladesz".

Źródło: Faisal Azim / National Geographic Traveler Photo Contest Gravel Workmen

Na podium znalazła się także fotografia wyścigu wielbłądów w Omanie Ahmeda Al Toqi'ego.

"Camel Adah, jak go nazwano w Omanie, jest tradycyjnym wyścigiem wielbłądów, kontrolowanym przez dwóch doświadczonych mężczyzn. Pierwszy wielbłąd na mecie przegrywa, więc powożący nimi mężczyźni robią wszystko, by jechać na równi z przeciwnikiem. Głównym celem wyścigu jest pokazanie piękna i siły arabskich wielbłądów i umiejętności jeźdźców. Ardah jest uważany za jeden z najbardziej ryzykownych wyścigów, gdyż trudno jest przewidzieć reakcję wielbłądów, które oszalałe mogą skoczyć w kierunku publiczności".

Źródło: Ahmed Al Toqi / National Geographic Traveler Photo Contest Camel Ardah

Wyróżnienia i polski akcent

W konkursie przyznano również siedem wyróżnień.

Jedno z nich przypadło Beth McCarley za zdjęcie "Noc w Deadvlei".

"W nocy przed powrotem do Windhuk, spędziliśmy kilka godzin w Deadveli. Choć Księżyc był na tyle jasny, że oświetlał wydmy w oddali, to niebo było na tyle ciemne, by móc wyraźnie zobaczyć Drogę Mleczną i Obłok Magellana. Deadveli oznacza 'martwe bagno'. Uważa się, że te drzewa mają 900 lat, ale ze względu na suchy klimat, nie rozpadły się".

Źródło: Beth McCarley / National Geographic Traveler Photo Contest A Night at Deadvlei

Kolejne przyznano Sarah Wouters za "Łapanie kaczek".

"Dwóch chłopców próbuje schwytać kaczkę w strumieniu przy wodospadzie".

Źródło: Sarah Wouters / National Geographic Traveler Photo Contest Catching a Duck

Wyróżnienie przyznano również Alainowi Schroederowi za "Kushti, hinduskie zapasy".

"Kushti jest tradycyjną formą hinduskiego wrestlingu. W dopasowanych przepaskach zapaśnicy schodzą do glinianego ringu, wypełnionego gliną, solą, cytryną i masłem. Pod koniec treningu zawodnicy pokrywają swoje głowy i ciała  mieszanką, by w ten sposób uniknąć przeziębienia. Ta relaksacyjna ceremonia kończy się masażem zmęczonych mięśni i okazaniem wzajemnego szacunku".

Źródło: Alain Schroeder / National Geographic Traveler Photo Contest Kushti, Indian Wrestling

Nagrodzono też zdjęcie "Białych nosorożców" Stefane'a Berube'a.

"Noc przed wykonaniem tego zdjęcia, cały dzień staraliśmy się zrobić dobre zdjęcie tym zagrożonym białym nosorożcom. Czailiśmy się ostrożnie w trawie, zatrzymując się 9 metrów dalej, mając nadzieję, że to nie zepsuje zdjecia. Rano, kiedy się obudziłem, wszystkie trzy nosorożce stały przede mną. Ziwa Rhino Sanctuary, Uganda."

Źródło: Stefane Berube / National Geographic Traveler Photo Contest White Rhinos

Kolejnym wyróżnionym był Stefano Zardini za zdjęcie "Sauny w niebie".

"Sauna na wysokości 2 800 metrów w samym sercu Dolomitów. Monte Lagazuoi, Cortina, wschodnie Alpy Włoskie".

Źródło: Stefano Zardini / National Geographic Traveler Photo Contest Sauna in the Sky

Jedną z nagród przyznano Polakowi, Bartłomiejowi Jureckiemu, za zdjęcie "Górale". Pokazał na nim kobietę i mężczyznę, którzy podczas sianokosów nadal używają tradycyjnych narzędzi: kosy i wideł.

"Tradycyjne sianokosy w Polsce. Wiele osób nadal używa kos i wideł do sortowania siana".

Źródło: Bartłomiej Jurecki / National Geographic Traveler Photo Contest Highlanders

Ostatnie wyróżnienie powędrowało do Eduarda Gutescu za "Rumunia. Kraina z bajki".

"Szron na wsi Pestera".

Źródło: Eduard Gutescu / National Geographic Traveler Photo Contest Romania, Land of Fairy Tales

Nagrody

Główną nagrodą w konkursie jest ośmiodniowa fotoekspedycja do Kostaryki i nad Kanał Panamski dla dwóch osób. Zwycięzca będzie miał zapewnionego m.in. profesjonalnego fotografa. Sześciodniowa wyprawa dla dwóch osób do parku Yellowstone to z kolei nagroda za zajęcie w konkursie drugiego miejsca. Zdobywca trzeciego miejsca wybierze się na sześciodniowy rejs po wybrzeżu amerykańskiego stanu Maine. Osoby wyróżnione otrzymają bon na zakupy i film z kursem National Geographic Masters of Photography.

 • Whale Whisperers Zwyciężyło zdjęcie Anuar Patjane, który w pobliżu wyspy Roca Partida położonej u wybrzeży zachodniego Meksyku, sfotografował nurków pływających obok humbaków. "To wyjątkowe miejsce pełne pelagicznych stworzeń, dlatego musimy przyspieszyć włączenie wyspy jako miejsca dziedzictwa przyrodniczego UNESCO, w celu zwiększenia jej ochrony przed nielegalnymi firmami rybackimi".
  Fot. Anuar Patjane Floriuk / National Geographic Traveler Photo Contest
  Whale Whisperers
 • Gravel Workmen Drugie miejsce zajęło zdjęcie wykonane przez Faisala Azim, przedstawiające trzech pracowników żwirowiska z Chittagong w Bangladeszu, patrzących przez brudne okno. "Ta żwirownia jest pełna kurzu i piasku. Trzech robotników żwirowni patrzy przez okno w miejscu swojej pracy. Chittagong, Bangladesz".
  Fot. Faisal Azim / National Geographic Traveler Photo Contest
  Gravel Workmen
 • Camel Ardah Na podium znalazła się także fotografia wyścigu wielbłądów w Omanie, Ahmeda Al Toqi'ego. " Camel Adah, jak go nazwano w Omanie, jest tradycyjnym wyścigiem wielbłądów, kontrolowanym przez dwóch doświadczonych mężczyzn. Pierwszy wielbłąd na mecie przegrywa, więc powożący nimi mężczyźni robią wszystko, by jechać na równi z przeciwnikiem. Głównym celem wyścigu jest pokazanie piękna i siły arabskich wielbłądów i umiejętności jeźdźców. Ardah jest uważany za jeden z najbardziej ryzykownych wyścigów, gdyż trudno jest przewidzieć reakcję wielbłądów, które oszalałe mogą skoczyć w kierunku publiczności".
  Fot. Ahmed Al Toqi / National Geographic Traveler Photo Contest
  Camel Ardah
 • A Night at Deadvlei W konkursie przyznano również siedem wyróżnień. Jedno z nich przyznano Beth McCarley za zdjęcie "Noc w Deadvlei". "W nocy przed powrotem do Windhuk, spędziliśmy kilka godzin w Deadveli. Choć księżyc był na tyle jasny, że oświetlał wydmy w oddali, to niebo było na tyle ciemne, by móc wyraźnie zobaczyć Drogę Mleczną i obłok Magellana. Deadveli oznacza "martwe bagno". Uważa się, że te drzewa mają 900 lat, ale ze względu na suchy klimat, nie rozpadły się".
  Fot. Beth McCarley / National Geographic Traveler Photo Contest
  A Night at Deadvlei
 • Catching a Duck Kolejne przyznano Sarah Wouters za "Łapanie Kaczek". "Dwóch chłopców próbuje schwytać kaczkę w strumieniu przy wodospadzie".
  Fot. Sarah Wouters / National Geographic Traveler Photo Contest
  Catching a Duck
 • Kushti, Indian Wrestling Wyróżnienie przyznano również Alain Schroeder za "Kushti, hinduskie zapasy". "Kushti jest tradycyjną formą hinduskiego wrestlingu. W dopasowanych przepaskach zapaśnicy schodzą do glinianego ringu, wypełnionego gliną, solą, cytryną i masłem. Pod koniec treningu zawodnicy pokrywają swoje głowy i ciała mieszanką, by w ten sposób uniknąć przeziębienia. Ta relaksacyjna ceremonia kończy się masażem zmęczonych mięśni i okazaniem wzajemnego szacunku".
  Fot. Alain Schroeder / National Geographic Traveler Photo Contest
  Kushti, Indian Wrestling
 • White Rhinos Nagrodzono też zdjęcie "Białych nosorożców" Stefane Berube. "Noc przed wykonaniem tego zdjęcia, cały dzień staraliśmy się zrobić dobre zdjęcie tym zagrożonym białym nosorożcom. Czailiśmy się ostrożnie w trawie, zatrzymując się 9 metrów dalej, mając nadzieję, że to nie zepsuje zdjecia. Rano, kiedy się obudziłem, wszystkie trzy nosorożce stały przede mną. Ziwa Rhino Sanctuary, Uganda."
  Fot. Stefane Berube / National Geographic Traveler Photo Contest
  White Rhinos
 • Sauna in the Sky Kolejnym wyróżnionym był Stefano Zardini za zdjęcie "Sauny w niebie". "Sauna na wysokości 2 800 metrów w samym sercu Dolomitów. Monte Lagazuoi, Cortina, wschodnie Alpy włoskie".
  Fot. Stefano Zardini / National Geographic Traveler Photo Contest
  Sauna in the Sky
 • Highlanders Jedną z nagród przyznano Polakowi, Bartłomiejowi Jureckiemu za zdjęcie "Górale". Pokazał na nim kobietę i mężczyznę, którzy podczas sianokosów nadal używają tradycyjnych narzędzi, kosy i wideł. "Tradycyjne sianokosy w Polsce. Wiele osób nadal używa kosy i wideł do sortowania siana".
  Fot. Bartłomiej Jurecki / National Geographic Traveler Photo Contest
  Highlanders
 • Romania, Land of Fairy Tales Ostatnie wyróżnienie powędrowało do Eduarda Gutescu za "Rumunia. Kraina z bajki". "Szron na wsi Pestera".
  Fot. Eduard Gutescu / National Geographic Traveler Photo Contest
  Romania, Land of Fairy Tales
 • Whale Whisperers
 • Gravel Workmen
 • Camel Ardah
 • A Night at Deadvlei
 • Catching a Duck
 • Kushti, Indian Wrestling
 • White Rhinos
 • Sauna in the Sky
 • Highlanders
 • Romania, Land of Fairy Tales

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Szukam Pracy
Szukam Pracy

Ehh, czy takie konkursy mają jeszcze sens w czasach PS ? :/

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Anta56
   Anta56

   Piękne aż dech zapiera. Zobaczyć na żywo-marzenie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje