tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Małgorzata Szumowska i Roy Andersson z nagrodami krytyków

Małgorzata Szumowska i Roy Andersson z nagrodami krytyków
Foto: Borys Skrzyński/SFP | Video: Kino Świat Małgorzata Szumowska z kolejną nagrodą za "Body/Ciało"

„Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej i „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” Roya Anderssona nagrodzone w zostały w poniedziałek Złotymi Taśmami - nagrodami Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI).

Złote Taśmy to nagroda, którą krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, przyznają nieprzerwanie od 1985 roku.

- To jest dla mnie bardzo ważna nagroda, bo przyznana przez krytyków. Muszę zresztą przyznać, że mój stosunek do krytyków był zawsze bardzo pozytywny. Nigdy się nie obrażałam o złe recenzje, więc jak komuś się nie podobają moje filmy, to nie musi się krępować – żartowała Małgorzata Szumowska odbierając Złotą Taśmę.

Wyróżnieni: "Intruz" i "Joanna"

Polskim laureatem nagrody został film Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało", natomiast Złota Taśma dla filmu zagranicznego została przyznana obrazowi "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu" Roya Anderssona.

Krytycy przyznali także wyróżnienia. W kategorii film polski otrzymały je: „Intruz” Magnusa von Horna i „Joanna” Anety Kopacz, a w kategorii film zagraniczny: "Birdman" Alejandro González Iñárritu i "Młodość" Paolo Sorrentino.

Najlepszy okres polskiego kina w ostatnich latach

– Te ostatnie lata to chyba najlepszy okres dla polskiego kina w mijającym ćwierćwieczu. Nie chodzi tylko o zakończoną sukcesami obecność polskich filmów na najważniejszych filmowych imprezach, takich jak Cannes, Berlin, Wenecja, Sundance czy Oscary, ale przede wszystkim o odbudowanie się widowni polskich produkcji. Przed dekadą zaczynaliśmy z pułapu 800 tys. Dziś w ciągu roku na nasze filmy przychodzi ponad 10 mln widzów – mówiła Barbara Hollender, Przewodnicząca Koła Piśmiennictwa SFP.

Wśród laureatów nagrody znajdują się twórcy i dzieła, których wartość artystyczną i podziw kolejnych pokoleń widzów potwierdził czas. Wśród nagrodzonych filmów zagranicznych znajdują się filmy m.in. Bergmana, Felliniego, Antonioniego, Viscontiego, Bunuela, Bressona, Tarkowskiego, Menzla, Formana, Goretty, Weira. Z filmów polskich: Wajdy, Munka, Hasa, Kutza, Różewicza, Skolimowskiego, Zanussiego czy Kieślowskiego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje