tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nie żyje Wojciech Młynarski

zobacz więcej wideo »
Nie żyje Wojciech Młynarski
 • Nie żyje Wojciech MłynarskiNie żyje Wojciech Młynarski
 • "Wieszcz i patriota. To był właśnie Wojciech Młynarski""Wieszcz i patriota. To był właśnie Wojciech Młynarski"
 • Andrus: Mistrz formy. Dla mnie to było bardzo ważne spotkanieAndrus: Mistrz formy. Dla mnie to było bardzo ważne spotkanie
 • Opania o Młynarskim: znaliśmy się od 1961 roku. To był gigantOpania o Młynarskim: znaliśmy się od 1961 roku. To był gigant
 • "Po co robić kabaret, jeśli życie przerasta ten kabaret""Po co robić kabaret, jeśli życie przerasta ten kabaret"
 • "Skup się zdrowy rozsądku i powiedz, jak możliwe jest to...""Skup się zdrowy rozsądku i powiedz, jak możliwe jest to..."
 • Krzysztof Materna wspomina Wojciecha MłynarskiegoKrzysztof Materna wspomina Wojciecha Młynarskiego
 • Grzegorz Miecugow o Wojciechu MłynarskimGrzegorz Miecugow o Wojciechu Młynarskim
 • "I nikt go nie zastąpi, tego jestem pewna""I nikt go nie zastąpi, tego jestem pewna"
Foto: Jan Bogacz/PAP | Video: tvn24 Wojciech Młynarski zmarł po ciężkiej chorobie

Po długiej chorobie w środę wieczorem zmarł Wojciech Młynarski, poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej. Artysta miał 76 lat.

O śmierci Wojciecha Młynarskiego poinformowała jego córka, Paulina.

"Dziś o godzinie 20.40, po bardzo długiej chorobie umarł nasz tata Wojciech Młynarski. Bardzo prosimy media o danie nam czasu na przeżycie tego w pokoju. Paulina, Agata i Jan Młynarscy" - napisała.


 

Jan Młynarski także podał informację o śmierci swojego ojca.

"Dzisiaj o godz. 20.40 zmarł mój tata Wojciech Młynarski.Trzymałem go za rękę. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali jego i nas przez ostatnie 15 miesięcy. Proszę puścić sobie jakiś jego kawałek i wspomnieć przez chwilę" - napisał.
Na antenie TVN24 Wojciecha Młynarskiego wspominali Grzegorz Miecugow, Magda Umer i Krzysztof Materna.

Jak mówił, Miecugow, Młynarski to był "prawdziwy gigant polskiej kultury, poezji".

- Byłem szczęśliwy, że go znałem. Był gigantem. Tacy ludzie rodzą się niezwykle rzadko - dodał.

- On był głęboko inteligencką postacią, głęboko inteligenckim autorem. Odwoływał się do polskiej inteligencji, której łatwo nie było w latach wojennych i powojennych - komentował.

Oglądaj
Grzegorz Miecugow o Wojciechu Młynarskim
Wideo: tvn24 Grzegorz Miecugow o Wojciechu Młynarskim

Krzysztof Materna, satyryk, aktor, reżyser, wspominając Wojciecha Młynarskiego powiedział, że "zmarł jeden z najbardziej błyskotliwych ludzi piszących".

- Gdybym powiedział tylko, że to jest jedna z największym strat, jakie przeżywamy, jeśli chodzi o polską kulturę, rozrywkę, politykę, to bym powiedział coś wyłącznie banalnego - mówił.

- Człowiek, który miał nieprawdopodobną łatwość operowania piórem, a jednocześnie był nieprawdopodobnie bystrym obserwatorem codziennego życia. i tego obyczajowego, i politycznego. Przy tym był mądrze złośliwy - kontynuował.

Jak dodał, osoby, które zachwycały się jego warsztatem nie mogły pominąć jego "bardzo ciętego poczucia humoru".

Oglądaj
Krzysztof Materna wspomina Wojciecha Młynarskiego
Wideo: tvn24 Krzysztof Materna wspomina Wojciecha Młynarskiego

Wojciecha Młynarskiego wspominała również Magda Umer, piosenkarka, reżyserka.

- Dla mnie, dla mojego pokolenia, dla Polaków, był wielkim wychowawcą całego pokolenia powojennej inteligencji. Były trzy takie niesamowite postaci - Jeremi Przybora, Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski. I nagle już nie ma także tego trzeciego - mówiła

- W pewnym sensie wiedziałam o tym, że to nas czeka, bo już bardzo długo był chory, i - może to straszne co teraz powiem - ale dobrze, że przestał się tak strasznie męczyć. Z drugiej strony, to są zawsze te wiadomości, na które się nigdy nie czeka, i nikt go nie zastąpi, tego jestem pewna - dodała.

- Ja bym tylko marzyła o tym, żeby młodzi ludzie mieli możność docierać do jego twórczości. Bo my z nią wzrastaliśmy, dojrzewaliśmy z tym, co on pisał. Natomiast młodzi nie i bardzo bym chciała by to nadrobić. Tylko kto ma to nadrobić w takim głupim czasie dla kultury - skomentowała Umer.

Oglądaj
"I nikt go nie zastąpi, tego jestem pewna"
Wideo: tvn24 "I nikt go nie zastąpi, tego jestem pewna"

Muzyk i kompozytor Włodzimierz Nahorny, wspominając Wojciecha Młynarskiego, powiedział, że "wszystko, co robił, robił naprawdę dobrze".

- Dużo razem pracowaliśmy, wcześniej utrzymywaliśmy bliskie stosunki, wręcz przyjacielskie. Widziałem, jak się dziewczyny (córki Młynarskiego - red.) chowają, zdają maturę, a później praca. Wspólnie jeździliśmy z naszą płytą, graliśmy koncerty. Wojtek już tylko właściwie prowadził - jak on to mówił - "konferansjerę, którą rymuje" - wspominał Nahorny.

- Ciężko się skupić po tym, ciężko się z tym pogodzić. Tym bardziej, że myślałem, że będziemy jeszcze ze sobą współpracować. Nawet nie dokończyliśmy niektórych rzeczy, ale to akurat w tej chwili nie ma wielkiego znaczenia - dodał.

Autor ponad dwóch tysięcy tekstów

Wojciech Młynarski był autorem ponad dwóch tysięcy tekstów: piosenek lirycznych, ballad, "obrazków obyczajowych", piosenek "szlagwortowych" i songów politycznych.

Jego piosenki "Światowe życie", "Och, ty w życiu", "Żorżyk gitarzysta basowy", "Prześliczna wiolonczelistka", "Moje serce to jest muzyk" nuciła cała Polska. Największą popularnością cieszył się jego superprzebój "Jesteśmy na wczasach". Ale sam Młynarski powiedział: - Nienawidziłem tej piosenki, bo gdziekolwiek się pojawiłem, to musiałem ją śpiewać. Myślałem: "Boże kochany, cokolwiek bym nie napisał, to już tego nie przeskoczę".

Niektóre jego utwory na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Młynarski, podobnie jak Jacques Brel, był też najlepszym interpretatorem własnych utworów.

Debiutował na początku lat 60.

Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 r. w Warszawie. W 1963 r. jako absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, po obronie pracy magisterskiej "O dramaturgii Witkacego" postanowił zostać zawodowym aktorem i piosenkarzem. Debiutował na początku lat 60. na scenie kabaretowej i teatralnej klubu studenckiego Hybrydy.

W 1964 r. był już zdobywcą dwóch głównych nagród na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za utwory "Z kim będzie ci tak źle jak ze mną" w interpretacji Kaliny Jędrusik i "Spalona ziemia". Autorem muzyki był kuzyn Młynarskiego - Roman Orłow.

W 1965 r. zdobył w Opolu kolejne wyróżnienia za "Polską miłość" i "Światowe życie", a nagrodzona w 1967 r. na tym festiwalu piosenka "Jesteśmy na wczasach" z muzyką Janusza Senta przyniosła mu  ogromną popularność.

- Najlepiej wspominam początki festiwalu: lata 60. i 70., kiedy często go wygrywałem - powiedział w jednym z wywiadów Młynarski. - Potem miałem przerwę, ale nie zapomniałem doskonałej atmosfery Opola, zarówno na koncertach, jak i poza nimi. Wspólne biesiadowanie, pogadanki do rana, nierzadko wspólne śpiewanie - dodał.

Od połowy lat 60. Młynarski współpracował też m.in. z kabaretem Dudek, z którym nieodmiennie kojarzą się dwa inne wielkie przeboje artysty: "W Polskę idziemy" i "W co się bawić" oraz z kabaretem Owca.

- Jednym z moich mistrzów był Jerzy Wasowski, znany jako człowiek bardzo miły, a zarazem niezwykle surowy, jeśli chodzi o sprawy artystyczne - wspominał Młynarski. - Kiedy przynosiłem mu teksty, wielokrotnie je krytykował, kazał poprawiać. W ciągu 10 lat współpracy z nim w kabarecie Dudek nauczyłem się lapidarności - mówił.

Podczas swojej pracy w latach 60. w telewizyjnej redakcji rozrywki stworzył cykl piosenek "Porady sercowe". Jedna z "porad" - "Polska miłość" weszła do klasyki repertuaru, zaś "Niedziela na Głównym", była po części inspirowana wielkim przebojem piosenki Gilberta Bécaud "Dimanche a Orly".

Po latach inna piosenka "W Polskę idziemy..." stała się niemal nieoficjalnym hymnem gierkowskiej prosperity.

Zaczął pisać większe formy

W latach 70. zaczął pisać większe formy, zwłaszcza libretta operowe i musicalowe: "Henryk VI na łowach", "Cień", "Awantura w Recco". Jest autorem przekładów piosenek z musicali "Kabaret", "Jesus Christ Superstar" i "Chicago".

Młynarski to także twórca osobnego gatunku, nowej formy swojej twórczości - śpiewanych felietonów. W stanie wojennym Młynarski zamilkł. Tylko dla własnej przyjemności tłumaczył wtedy songi Brela.

Klimaty połowy ponurych lat 80. wyrażał słynny spektakl Młynarskiego "Róbmy swoje". Był on zgodny z życiową dewizą autora, że "w momentach trudnych trzeba pracować ze zdwojoną siłą". Za ten spektakl w 1985 r. otrzymał Młynarski Nagrodę Kultury Solidarności, która, jak zaznaczał, bardzo sobie cenił.

Na scenie teatru Ateneum zrealizował programy autorskie poświęcone wybitnym wykonawcom i twórcom piosenki artystycznej - "Brel", "Hemar", "Ordonka" i "Wysocki". Spektakle te były grane w teatrze Ateneum z niezmiennym powodzeniem przez 10 lat.

"Jeden z najważniejszych poetów"

Wojciech Młynarski, obok Jeremiego Przybory, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty czy Jana Wołka, stał jednym z najważniejszych poetów tworzących i kultywujących formę piosenki poetyckiej.

W 1991 r. Młynarski napisał piosenki - kuplety polityczne do spektaklu "Krakowiacy i Górale" wystawianego w Teatrze Wielkim. Wodewil oparty na kanwie dzieła Wojciecha Bogusławskiego wypełniały teksty, odnoszące się do aktualnej sytuacji Polski, która dopiero, co wybiła się na niepodległość i przeżywała czas transformacji. W 1997 r. swój koncert jubileuszowy z okazji 35 lat pracy artystycznej zatytułował "Dalej robię swoje".

W 2007 r. Młynarski wydał zebrane swoje utwory w książce "Moje ulubione drzewo, czyli Młynarski obowiązkowo". W Opolu w 2008 r. twórca został laureatem nagrody Grand Prix 45. Festiwalu Piosenki Polskiej, za całokształt dorobku artystycznego, i Diamentowego Mikrofonu. Nagrody wręczono podczas Koncertu Debiutów w pierwszym dniu Festiwalu.

W 2008 r. ukazała się jego autorska płyta "Pogadaj ze mną" z piosenkami skomponowanymi przez Włodzimierza Nahornego do niepublikowanych wcześniej wierszy Wojciecha Młynarskiego. Na płycie znalazło się 16 opowiastek o miłości, radości, czułości i potrzebie nadziei. W aranżacjach Krzysztofa Herdzina i Andrzeja Jagodzińskiego te monologi, wyznania, dialogi, "przekomarzanki" wykonane przez Agnieszkę Wilczyńską i Janusza Szroma z gościnnym udziałem Kayah i Zbigniewa Zamachowskiego, stały się piosenkami, które zostają w pamięci.

W październiku 2008 r. został uhonorowany przez Fundację Kultury Polskiej nagrodą Złotego Berła. Nagrodę, w wysokości 110 tys. złotych, przyznano za "pełną niezwykłych walorów śpiewającą twórczość, kreującą estetyczną i etyczną wrażliwość kilku pokoleń Polaków".

W 2011 r. Wojciech Młynarski odebrał specjalną nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.

W 2013 r. odbyła się I edycja Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego w Sopocie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (30)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Krzysztofkm02
Krzysztofkm02

Wyrazy współczucia . Dołączył do anielskiego chóru .

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jedrrus

   Tworzyl,spiewal w mojej mlodosci. Nigdy nie zapomne, spoczywaj w pokoju ducha.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     gen zdrady
     gen zdrady

     Odchodzą najlepsi...bardzo mi żal Pana Wojciecha. Współczuje bliskim.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Ninaydlj

       Od panny Krysi ... na pożegnanie - pucio, pucio... Samo się płacze... najwyższy szacunek!

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         szaszapek
         szaszapek

         Pani Agato, musi być Pani dzielna. Ten dzień nadchodzi, tata by nie chciał żeby była Pani smutna.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           majowy poranek 11
           majowy poranek 11

           Wyrazy wspolczucia dla rodziny.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             jaktob77
             jaktob77

             Szczere wyrazy współczucia dla RODZINY.
             Szacunek wielki dla Jego Postaci.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               elzbieta_smederdaf4
               elzbieta_smederdaf4

               Odchodzimy wszyscy ale nie moge nigdy pojac dlaczego tak szybko odchodza wielcy ,sa teraz bardzo potrzebni ale coz wola Boska

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 jawotr
                 jawotr

                 Brak mi słów. Coraz więcej pięknych ludzi odchodzi.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   2
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Więcej komentarzy - rozwiń
                   Zasady forum
                   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                   Pozostałe informacje