tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

W sobotę "Gajcy" na żywo

W sobotę "Gajcy" na żywo
Foto: Karolina Cicha, "Miłość bez jutra" / Materiały Muzeum Powstania Warszawskiego | Video: Karolina Cicha, "Miłość bez jutra" / Materiały Muzeum Powstania Warszawskiego Karolina Cicha, "Miłość bez jutra"

Armia, Dezerter, Pogodno, Pustki, Robert Brylewski - to tylko część spośród artystów, którzy wystąpią w najbliższą sobotę (25 lipca) na koncercie promującym płytę z utworami do wierszy Tadeusza Gajcego. Koncert tradycyjnie odbędzie się w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Początek o 20:30.

Podczas koncertu wyświetlane zostaną wizualizacje i hologramy oparte o zdjęcia i dokumenty dotyczące Powstania Warszawskiego i przede wszystkim postaci Tadeusza Gajcego. Koncert na żywo będzie transmitować TVN Warszawa. Wstęp jest bezpłatny.

Rock, poezja i Muzeum

Wtedy
- rozwiodły się nad miastem ornamenty łun
na złotych kolcach wieżyc i bełkocie Wisły,
muzyka - lecz nie nieba - krążyła jak sen,
dziś wiesz:
to skowyt strzałów na brukach się wił,
otaczał, chodził wokół jak zbłąkany zwierz.

Tadeusz Gajcy, "Wczorajszemu"

Oglądaj
"Wybraliśmy Gajcego przez przekorę"
Wideo: TVN24.pl "Wybraliśmy Gajcego przez przekorę"

Moja mała, do widzenia już,
Jeszcze raz buzi daj,
A wywalczę ci kraj,
Wielki kraj pełen zbóż.

Po powrocie ofiaruję ci,
w mej manierce ten cud,
Rybkę ze słonych wód
Lub korale z mej krwi.

gajcy

Ostre gitarowe riffy i powstańczą poezję połączyło już wcześniej Lao Che, tworząc jedną z najważniejszych polskich płyt ostatniej dekady. Trudno porównywać „Powstanie Warszawskie” z „Gajcym”. Spójny koncept album płockiego zespołu ma siłę, której zbiór nagranych na zamówienie piosenek nie ma prawa dorównać. Nie jest jednak źle, wręcz przeciwnie.

Kazik, Janerka, Armia, Dezerter - lista artystów, których udało się zaangażować Muzeum Powstania Warszawskiego do swojego projektu budzi respekt. W sumie na płycie znalazło się 18 piosenek w wykonaniu aż 17 artystów. Jak zwykle w takich przypadkach, płyta jest nierówna, a świetne aranżacje przeplata kilka - powiedzmy - nieporozumień. Tym trudniej ocenić ją jako całość. Gdyby zrezygnowano z kilku kawałków, pewnie nie wyjmowałbym jej przez tydzień z odtwarzacza, jak kiedyś „Powstania Warszawskiego”, a tak zbyt wiele wykonań zwyczajnie irytuje.

Gajcy może być tekściarzem dla współczesnych muzyków

Muzeum wysoko zawiesiło poprzeczkę - wiersze Gajcego to nie powstańcze piosenki i nie są łatwe do śpiewania. Nie wszystkim artystom udało się odnaleźć odpowiedni rytm i poradzić sobie z nieregularnością rymów, część wybrało „monodeklamację”. Tak zrobiło miedzy innymi Pogodno i Lech Janerka. "Święty kucharz od Hipciego" w wykonaniu tego drugiego broni się jednak jako klimatyczne outro.

„Śpiew murów” w wykonaniu Dezertera, „Wczorajszemu” Armii i „Moja mała” Żywiołaka to zdecydowanie najlepsze utwory na płycie. Żaden z tych zespołów nie zrezygnował ze swojego indywidualnego charakterystycznego stylu, dzięki temu piosenki brzmią bardzo naturalnie. Budzyński i Matera udowadniają, że Gajcy może być tekściarzem dla współczesnych muzyków. Turpizm, ironia, groteska zawarte w tekstach poety czasów wojny, znalazły przejmujące muzyczne tło. "Żywiołak" poszedł jeszcze dalej, dopisując własne refreny, nadał piosence dodatkowego pazura.

Dlaczego On?

- Wybraliśmy Gajcego trochę z przekory, w końcu Baczyńskiego śpiewała Ewa Demarczyk - mówi pół żartem, pół serio dyrektor muzeum Jan Ołdakowski. To chęć przypomnienia twórczości tragicznie zmarłego poety była głównym motywem powstania płyty.

- Chcieliśmy przypomnieć twórczość Gajcego. Jego wiersze, mimo że mają wysoką wartość artystyczną, nie są powszechnie znane - tłumaczy Dorota Niemczyk, producentka płyty i koordynatorka projektu.

Gajcy, obok Baczyńskiego, uważany jest za najwybitniejszego twórcę pokolenia Kolumbów. Tak jak on zginął jako uczestnik powstania. Działał w kręgu młodych twórców skupionych wokół pisma "Sztuka i Naród", na którego łamach zadebiutował w 1942 roku wierszem "Wczorajszemu". Został członkiem redakcji, a w listopadzie 1943, po śmierci Andrzeja Trzebińskiego, jego redaktorem. Drukował tam swoje wiersze, fragmenty prozy, artykuły i recenzje. Tomy "Widma", "Grom powszedni" wydane zostały w podziemiu.

Czytaj też na portalu Plejada.pl

Jaś Zaborowski /iga/k, jaś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje