tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Inarritu pierwszy w historii. Dwie nagrody reżyserów z rzędu

Inarritu pierwszy w historii. Dwie 
nagrody reżyserów z rzędu
Foto: Shutterstock | Video: Imperial - Cinepix Alejandro G. Inarritu odebrał kolejną nagrode z film "Zjawa"

To historyczny przypadek. Alejandro G. Inarritu został pierwszym reżyserem, który drugi rok z rzędu triumfował na rozdaniu nagród Amerykańskiej Gildii Reżyserów (DGA). Nagroda nie "trafiła" w oscarowy film jedynie 14 razy w długiej historii nagród. Czyżby Inarritu mógł czuć się pewniej w oscarowym wyścigu?

Alejandro G. Inarritu stał się pierwszym twórcą w historii nagród Amerykańskiej Gildii Reżyserów, który drugi rok z rzędu zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera filmowego.

Coroczne nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów (DGA) przyznawane są najlepszym reżyserom w kategoriach filmowych, telewizyjnych i komercyjnych. Ze szczególną uwagą świat filmu przygląda się nominacjom w kategorii "Najlepsze osiągnięcie reżyserskie w filmie fabularnym". Wyróżnione przez DGA filmy najczęściej pojawiają się w oscarowych nominacjach w najważniejszych kategoriach (najlepszy film oraz najlepszy reżyser).

DGA pomyliła się tylko 14 razy

Jak udowodnili amerykańscy obserwatorzy z "The Hollywood Reporter" i "Variety", werdykty najważniejszych gildii filmowych w USA mają realny wpływ na decyzję członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która przyznaje Oscary.

W tym roku Amerykańska Gildia Producentów (PGA) nagrodziła "Big Short", Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych (SAG) wybrała "Spotlight", a Amerykańska Gildia Reżyserów (DGA) uhonorowała "Zjawę".

Jednak - jak podkreśla redakcja "Variety" - werdykt DGA był inny od Oscarowego tylko 14 razy w wieloletniej historii nagród.

W zeszłym roku Inarritu z filmem "Birdman", po zdobyciu nagrody reżyserów, odebrał trzy Oscary - za scenariusz, najlepszy film oraz najlepszą reżyserię. W tym roku ma szanse na dwie nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - za najlepszy film ("Zjawa") oraz najlepszą reżyserię. Jeśli Inarritu powtórzy 28 lutego sukces z DGA, to będzie pierwszym filmowcem, który dostał Oscara dwa razy z rzędu dla najlepszego reżysera i najlepszego filmu.

Rozdanie nagród DGA bez zaskoczeń

Wśród laureatów tegorocznych nagród amerykańskich reżyserów nie było większych zaskoczeń. DGA stworzyła w tym roku zupełnie nową kategorię dla fabularnych debiutów reżyserskich. Zwycięzcą został Alex Garland za film "Ex Machina".

W najważniejszych kategoriach wygrali:

Film fabularny: Alejandro G. Inarritu "Zjawa"
Pełnometrażowy debiut: Alex Garland - "Ex Machina"
Serial dramatyczny: David Nutter - "Gra o tron"
Serial komediowy: Chris Addison - "Figurantka"
Miniserial lub film telewizyjny: Dee Rees - "Bessie"
Dokument: Matthew Heineman - "Cartel Land".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje