tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Polański i Cosby wykluczeni z amerykańskiej Akademii Filmowej

zobacz więcej wideo »
Polański i Cosby wykluczeni 
z amerykańskiej Akademii Filmowej
 • Akademia Filmowa pozbawiła członkowstwa Cosby'ego i PolańskiegoAkademia Filmowa pozbawiła członkowstwa Cosby'ego i Polańskiego
 • Prokuratura wszczeła śledztwa wobec gwiazdorów HollywoodProkuratura wszczeła śledztwa wobec gwiazdorów Hollywood
 • Tomasz-Marcin Wrona i Anna Wendzikowska o Umie ThurmanTomasz-Marcin Wrona i Anna Wendzikowska o Umie Thurman
 • Podsumowanie roku 2017 w świecie kina przedstawił Tomasz Marcin WronaPodsumowanie roku 2017 w świecie kina przedstawił Tomasz Marcin Wrona
Foto: PAP/EPA | Video: tvn24 Akademia Filmowa pozbawiła członkowstwa Cosby'ego i Polańskiego

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej - przyznająca Oscary - poinformowała w czwartek o pozbawieniu członkostwa francusko-polskiego reżysera Romana Polańskiego i amerykańskiego komika Billa Cosby'ego.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) poinformowała, że decyzję o wykluczeniu obu artystów rada gubernatorów podjęła we wtorkowym głosowaniu. Bill Cosby i Roman Polański są pierwszymi osobami usuniętymi z szeregów AMPAS na mocy przyjętego w grudniu ubiegłego roku tzw. kodeksu postępowania. Akademia - w następstwie wybuchu serii skandali seksualnych w branży rozrywkowej -  zmieniła swoje standardy etyczne.

Wcześniej, w październiku 2017 roku, pozbawiła członkostwa Harveya Weinsteina, zdobywcę Oscara w kategorii najlepszy film za "Zakochanego Szekspira".

80-letni Bill Cosby został w zeszłym miesiącu uznany przez sąd za winnego przemocy seksualnej wobec byłej koszykarki Andrei Constand. Grozi mu do 30 lat pozbawienia wolności. Constand nie jest jedyną kobietą, która obwinia Cosby'ego o gwałt. Według mediów jest ich ponad 60, jednak w pozostałych przypadkach sprawy się przedawniły i nie mogą trafić do sądu.

Ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości

Roman Polański, który otrzymał w 2003 roku Oscara w kategorii najlepsza reżyseria za film "Pianista", jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości od 1978 roku, gdy zbiegł z USA przed ogłoszeniem wyroku w sądzie w Los Angeles w sprawie o gwałt na nieletniej. Jest oskarżony o podanie w 1977 roku środka usypiającego i alkoholu 13-letniej wówczas Samancie Gailey (obecnie Geimer) i doprowadzenie do stosunku seksualnego w domu aktora Jacka Nicholsona.

Zgodnie z ustawodawstwem stanu Kalifornia kontakt seksualny z nieletnią traktowany jest jako gwałt. Na mocy zawartej wtedy ugody Polański przyznał się - w zamian za oddalenie innych zarzutów ­- do uprawiania seksu z nieletnią. W ramach tej ugody spędził 42 dni w areszcie. Przed ogłoszeniem wyroku opuścił jednak USA w obawie, że sędzia nie dotrzyma warunków ugody.

Roman Polański mieszka i tworzy we Francji i w Szwajcarii, często odwiedza również Polskę. Zarówno Szwajcaria, jak i Polska odrzuciły amerykańskie wnioski o ekstradycję reżysera do USA, z kolei Francja nie ma ze Stanami Zjednoczonymi umowy o ekstradycji. Reżyser kilkakrotnie próbował doprowadzić do zakończenia procesu bez konieczności osobistego stawiennictwa w sądzie. Żadna z dotychczasowych prób nie powiodła się.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje