tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Lupa i Warhol razem. Krakowski MOCAK pokazuje wystawę

Lupa i Warhol razem. Krakowski MOCAK pokazuje wystawę
Foto: Rafał Sosin/MOCAK Krystian Lupa z lalką Andy'ego Warhola

Twórczość i działania Krystiana Lupy oraz Andy’ego Warhola przybliża wystawa, którą od wtorku prezentuje Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Zwiedzający wejdą w przestrzeń ze spektaklu polskiego reżysera zainspirowanego nowojorską pracownią Warhola.

Na wystawie "Live Factory 2. Warhol by Lupa" jest instalacja scenografii z przedstawienia "Live Factory 2". Premiera tego spektaklu Lupy odbyła się w 2008 r. w krakowskim Starym Teatrze. Siedmiogodzinne przedstawienie szybko zdobyło rozgłos i zebrało wiele nagród.

"Live Factory 2" nawiązywało do legendarnej pracowni Factory (ang. "fabryka") prowadzonej przez Warhola na Manhattanie. To studio-knajpa przyciągało filmowców, aktorów, malarzy i dziwaków. W latach 60. było jednym z najmodniejszych miejsc Nowego Jorku.

"Rodzaj fantazji o życiu twórcy pop-artu"

Na instalację w MOCAK-u składają się meble - m.in. kanapa, fotele krzesła, stoliki, fortepian - imitujące wystrój wnętrza Factory. Instalację uzupełniają nagrania z warsztatów teatralnych, które poprzedzały powstanie spektaklu.

Spektakl "Live Factory 2" - jak mówił reżyser, a zarazem twórca scenografii i scenariusza - nie miał być ani dokumentem, ani historią o Warholu, ale rodzajem fantazji o takim życiu, jakie wiódł twórca pop-artu.

Lupa zrealizował przedstawienie, ponieważ zafascynowała go biografia Warhola oraz twórcy do niego podobni, czyli artyści potrafiący skupiać wokół siebie grupę różnych indywidualności, które prowadzą nieprzeciętne życie.

Według reżysera fascynującą siłą grupy skupionej w warholowskiej pracowni była "determinacja". - Oni wiedzieli, że mogą wszystko zyskać i wszystko stracić, że mają jedną scenę do zaimprowizowania i albo stworzą tę rzeczywistość, albo nie. Nieszczęście czy branie na litość w ogóle się nie liczyło. Byłeś skreślony, jeżeli ujawniłeś, że jesteś słaby, że nie umiesz w dowolnej chwili zbudować czegoś interesującego. Czegoś, co by Andy'ego zachwyciło i co by kupił - opisywał autor przedstawienia.

"Teatr najwyższej miary"

Spektakl Lupy był wielokrotnie wystawiany, także za granicą, m.in. w Paryżu, Wiedniu, Madrycie.

O "Live Factory 2" pisała zagraniczna prasa. Francuski dziennik "Le Monde" określał spektakl Lupy "teatrem najwyższej miary, zgodnym z wizjonerskim geniuszem Warhola i niesionym przez znakomitych aktorów".

W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Piotr Skiba, Iwona Bielska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Joanna Drozda, Sandra Korzeniak.

Wystawa w krakowskim muzeum potrwa ok. półtora roku i będzie elementem stałej ekspozycji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje