"Twarz" Małgorzaty Szumowskiej "najmocniejszym kandydatem do nagród" w Berlinie

[object Object]
"Twarz" w reżyserii Małgorzaty SzumowskiejKino Świat
wideo 2/21

Krytycy entuzjastycznie przyjęli "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej - jedyny polski film, który bierze udział w Konkursie Głównym tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. "Twarz", oceniana jako dosadna satyra na prowincjonalną polskość, ma realne szanse na zdobycie nagrody - twierdzą krytycy.

"Twarz" Małgorzaty Szumowskiej, która w piątek miała na Berlinale swoją międzynarodową premierę, to - jak zapowiadają producenci - "współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku". Jacek, główny bohater filmu, po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować, więc staje się dla nich kimś obcym.

W rolach głównych w "Twarzy", która na Festiwalu została pokazana w Konkursie Głównym, zobaczymy: Mateusza Kościukiewicza, Agnieszkę Podsiadlik oraz Małgorzatę Gorol.

"Szumowska wbija kij w mrowisko"

- Jest to mocny i bardzo potrzebny film - oceniła w rozmowie z tvn24.pl Patrycja Wanat, dziennikarka filmowa radia TOK FM. Jej zdaniem film wywoła dużą dyskusję.

- Szumowska wbija kij w mrowisko. Odważnie sięga po współczesne polskie problemy, mówi o braku akceptacji, bezmyślnej religijności pozbawionej refleksji - zwraca uwagę dziennikarka, podkreślając doskonałe aktorstwo Agnieszki Podsiadlik.

Zdaniem Wanat film ma duże szanse na zdobycie nagrody w Berlinie. - Jest cenioną tutaj reżyserką i porusza aktualne tematy, o których mówi bardzo odważnie - podkreśla dziennikarka, dodając, że Szumowskiej może być zarzucana jedynie "zbytnia dosadność".

W swoim najnowszym filmie Szumowska wraca na polską prowincję, zaznacza Wanat. - Jednak trzeba podkreślić, że ten film jest bardzo śmieszny. Z jednej strony historia ma wymiar metaforyczny, z drugiej jest po prostu miejscami zabawna - wskazuje.

Zwraca również uwagę także na zdjęcia Michała Englerta (także współtwórcę scenariusza), inspirowane polskim malarstwem romantycznym.

Komedia o Polsce, nawiązująca do "Misia"

Ola Salwa, krytyczka filmowa i programerka Transatlantyk Festival, w rozmowie z tvn24.pl podkreśla zwłaszcza komediowy wymiar filmu.

- Podoba mi się, że "Twarz" to ironiczna i zręczna komedia o Polsce, trochę nawiązująca do "Misia", punktująca polskie absurdy choć w mniejszej skali. Jednocześnie widać w filmie artystyczne DNA Szumowskiej - jej talent do pracy z naturszczykami, oko do detalu, zacięcie do eksperymentowania z filmową formą - mówi Salwa.

- "Twarz" jest bardzo dowcipna, ale w gruncie rzeczy poważna, jak każda dobra satyra - podkreśla Salwa. - Myślę, że to ciekawe i znamienne, że o głównym bohaterze niewiele wiemy. To świetna metafora trudności w opisaniu tożsamości współczesnego człowieka - dodaje.

Pytana o szanse "Twarzy" na zdobycie Złotego Niedźwiedzia w Berlinie krytyczka odpowiada, że "nadzieje nie są bezzasadne", choć w konkursie startują tak zróżnicowane tematycznie i stylistycznie filmy, że trudno przewidzieć werdykt. - Kibicuję operatorowi Michałowi Englertowi, który jest jednym z najlepszych autorów zdjęć w Europie - dodała

"Film wzbudzi wiele kontrowersji i dyskusji"

"Szorstki, tajemniczy, zaskakująco emocjonalny" - pisze Peter Bradshaw, krytyk filmowy "The Guardian", oceniając film Szumowskiej. "'Twarz' dostarcza przyjemności żywej, pełnokrwistej opowieści" - dodaje.

Kuba Armata, krytyk filmowy i programer festiwalu Off Camera w Krakowie, w rozmowie z tvn24.pl potwierdza, że film został bardzo dobrze przyjęty, co - jak dodaje jednocześnie - patrząc na tegoroczne konkursowe tytuły, nie jest "wcale takie oczywiste". Jego zdaniem "Twarz" to najmocniejszy kandydat do głównej nagrody.

- Berlinale jest festiwalem, gdzie zwraca się uwagę na kontekst społeczno-polityczny filmów, na problemy w nich poruszane. Dlatego myślę, że "Twarz" ma wielkie szanse - podkreśla.

- Film wzbudzi wiele kontrowersji i dyskusji, z czego Małgorzata Szumowska musi sobie zdawać sprawę. Jest to bardzo mocny obraz prowincjonalnej, konserwatywnej i - co trzeba podkreślić - skłóconej Polski - wyjaśnia Armata. Krytyk przywołuje tu słowa samej reżyserki, która w trakcie konferencji prasowej przekonywała, że jako artystka musi zadawać pytania i nie może wybierać sobie obszarów rzeczywistości, które się jej podobają.

- To wszystko jest podane w ironiczny sposób, z dużą dozą czarnego humoru. Jednak ta ironia dotyczy bardziej opisywanej rzeczywistości niż krytyki bohaterów - dodaje Armata.

Wcześniej polska reżyserka pokazała na berlińskim festiwalu "W imię..." (2013), za który otrzymała nagrodę specjalną czytelników "Siegessaeule" oraz Nagrodę Jury Teddy za najlepszy film poświęcony środowisku LGBTQ.

Z kolei w 2015 roku Szumowska otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za "Body/Ciało" dla najlepszej reżyserki festiwalu.

Szczęśliwe miejsce dla polskiego kina

Berliński festiwal jest bardzo szczęśliwym miejscem dla polskiego kina. W lutym 2017 roku "Pokot" Agnieszki Holland został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem - Nagrodą imienia Alfreda Bauera, przyznawaną filmom fabularnym wyznaczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej. Nie była to jedyna nagroda dla Polaków w tamtej edycji. Najlepszym filmem sekcji Generation 14plus ogłoszono "Butterfly Kisses" Rafaela Kapelińskiego. Pochodzący z Torunia filmowiec decyzją młodzieżowego jury otrzymał Kryształowego Niedźwiedzia.

Inny Polak, Kuba Czekaj, dostał na Berlinale międzynarodową nagrodę Baumi Script Development Award za scenariusz filmu fabularnego "Sorry Polsko" o czterdziestoletnim tancerzu, który postanawia zerwać z niezadowalającą go pracą.

Wyróżnienie na festiwalu odebrała także Zofia Wichłacz ("Miasto 44", "Powidoki"), której organizacja European Film Promotion (EFP) przyznała tytuł wschodzącej gwiazdy Shooting Star 2017.

Ostra rywalizacja

Film Szumowskiej pojawi się w bardzo silnym towarzystwie. Swoje filmy w Konkursie Głównym pokażą Gus van Sant, Wes Anderson (którego "Isle of Dogs" otworzy festiwal), Alexey German Jr. (polska koprodukcja), Philip Gröning, Thomas Stuber i Laura Bispuri.

Lista nie jest ostateczna, tradycyjnie o Złotego Niedźwiedzia walczy około 20 filmów.

Przewodniczącym jury najbliższej edycji Konkursu Głównego Berlinale został jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów niemieckich - Tom Tykwer.

Reżyser sześciokrotnie prezentował swoje filmy na berlińskim festiwalu. Jednak tylko "Niebo" w 2002 roku startowało w Konkursie Głównym. Dwa lata później o nagrody walczył z krótkometrażową "Prawdą". Światową sławę przyniósł mu film z 1998 roku "Biegnij, Lola, biegnij", który został nagrodzony na festiwalu Sundance 1999 roku. Ostatnio 52-letni filmowiec pracuje nad produkcją telewizyjną (wspólnie z Henkiem Handloegtenem i Achimem von Borriesem) "Babylon Berlin", który jest jedną z najdroższych telewizyjnych produkcji dramatycznych w Europie.

68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbywa się w dniach 15-25 lutego 2018 roku.

Autor: Tomasz-Marcin Wrona //now / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: fot. Bartosz Mrozowski/ Kino Świat

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24