tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Na kolację do kina, na film do łóżka. Transatlantyk ruszy po raz ósmy

zobacz więcej wideo »
Na kolację do kina, na film do łóżka. Transatlantyk ruszy po raz ósmy
 • "Party" Sally Potter"Party" Sally Potter
 • Gala otwarcia Transatlantyk Festival 2017 (wideo archiwalne)Gala otwarcia Transatlantyk Festival 2017 (wideo archiwalne)
 • Jan A.P. Kaczmarek podczas gali otwarcia Transatlantyk Festival 2017 (wideo archiwalne)Jan A.P. Kaczmarek podczas gali otwarcia Transatlantyk Festival 2017 (wideo...
 • Jan A.P. Kaczmarek zachwala festiwal TransatlantykJan A.P. Kaczmarek zachwala festiwal Transatlantyk
 • Rozpoczął się festiwal TransatlantykRozpoczął się festiwal Transatlantyk
 • Improwizacja na temat "Marsylianki" w wykonaniu Jean-Michela BernardaImprowizacja na temat "Marsylianki" w wykonaniu Jean-Michela Bernarda
Foto: Transatlantyk Festival | Jedną z gwiad tegorocznego Transatlantyk Festival będzie Sally Potter, twórczyni filmu "Party"

Prawie 200 filmów z całego świata - w tym ponad 40 polskich premier - na kilkuset pokazach w kinach, w plenerze oraz na specjalnych wieloosobowych łóżkach. Znakomici goście ze świata kina i muzyki, w tym Sally Potter, Diane Warren, Dan Lebental, Annette Insdorf, Joanna Kulig i Joanna Kos-Krauze. To tylko niektóre elementy ósmej edycji Transatlantyk Festival, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Niepodległość dziś".

Transatlantyk Festival to wydarzenie poświęcone muzyce, sztuce i edukacji filmowej, organizowane po raz trzeci w Łodzi. Wcześniej odbywało się w Poznaniu. W tym roku festiwal, którego hasło główne brzmi "Niepodległość dziś", chce przyjrzeć się temu, czym są obecnie niepodległość, wolność i bunt.

13 lipca zaprezentowane zostaną produkcje, których premiery odbyły się podczas tegorocznej edycji MFF w Cannes: "Nasze zmagania” ("Nos batailles", reż. Guillaume Senez), "Donbas" ("Donbass", reż. Siergiej Łoźnica) i "Żniwa" ("Die Stropers", reż. Etienne Kallos).

Po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie film "Reedukacja Cameron Post" ("Miseducation of Cameron Post", reż. Desiree Akhayan), który zdobył na festiwalu Sundance Wielką Nagrodę Jury.

Na kolację do kina i na film do łóżka

Kolejną swą odsłonę na Transatlantyku będzie miało Kino Kulinarne, czyli unikatowe przedsięwzięcie, realizowane wspólnie z festiwalem Berlinale. Program tej sekcji to pięć filmów o tematyce kulinarnej. Seans każdego z nich zostanie połączony z wyjątkową kolacją, tematycznie nawiązującą do treści obrazu. Wszystkie kolacje będą przygotowane przez znakomitych szefów kuchni. Program sekcji powstał przy współpracy z kuratorem Kulinarisches Kino Berlinale - Thomasem Struckiem.

W Pasażu Schillera w Łodzi pojawi się Kino Łóżkowe, czyli kilkadziesiąt wieloosobowych łóżek, na których wieczorami odbywać się będą seanse filmowe.

Jak zapowiadają organizatorzy festiwalu tym roku najbardziej niepokorną sekcją będzie Kino Nocą. W jej programie znalazły się takie filmy jak: "Niepoczytalna" (reż. Steven Soderbergh), "Pocztówki z Londynu" (reż. Steve McLean) czy "Wyleczeni" (reż. David Freyne).

W ciągu każdego dnia program festiwalowy wypełniony jest wykładami i spotkaniami z gośćmi imprezy.

Oglądaj
Jan A.P. Kaczmarek zachwala festiwal Transatlantyk
Wideo: TVN24 Poznań Jan A.P. Kaczmarek zachwala festiwal Transatlantyk

Sally Potter z nagrodą FIPRESCI

Gościem specjalnym festiwalu będzie Sally Potter, która zdobyła uznanie krytyki i publiczności międzynarodowej głośną adaptacją powieści Virginii Woolf "Orlando" w 1992 roku. Obraz zdobył kilkanaście nagród, w tym dwie nominacje do Oscara, nagrodę BAFTA, cztery nagrody MFF w Salonikach oraz trzy nagrody weneckiego festiwalu. Sama Potter została wyróżniona m.in. Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszej młodej artystki roku.

Kolejne filmy potwierdzały jej talent i pozycję. "Lekcja tanga" i "Człowiek, który płakał" premierowo pokazywane były w ramach Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

W dorobku ma również krótkie metraże i filmy dokumentalne. Dla Angielskiej Opery Narodowej przygotowała "Carmen" Georges'a Bizeta.

W ramach programu tegorocznej edycji Transatlantyk Festival w sekcji Zbliżenia zaprezentowanych zostanie pięć filmów Potter: "Orlando", "Lekcja tanga", "Tak", "Ginger i Rosa" oraz "Party".

Brytyjka znalazła się w ekskluzywnym gronie twórców uhonorowanych jubileuszową nagrodą FIPRESCI - Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Reżyserka odbierze statuetkę w Łodzi.

Nagroda "FIPRESCI 90+", która pierwszy raz została przyznana kilku wybitnym reżyserom z okazji 90-lecia FIPRESCI, ma być przyznawana co roku, aż do setnych urodzin FIPRESCI, podkreślając rolę i znaczenie krytyki filmowej. Założona w 1925 roku FIPRESCI to obecnie najpoważniejsza i najbardziej prestiżowa organizacja zrzeszająca krytyków filmowych z całego świata.

Konkurs polski krótkich metraży

W tym roku do ścisłego finału konkursu polskich krótkich metraży zakwalifikowało się 31 tytułów. Organizatorzy nie uznają gatunkowych granic — w konkursie mogą wziąć udział zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty, animacje czy obrazy eksperymentalne.

Krótkometrażowe filmy oceni międzynarodowe jury w składzie: Dorota Kędzierzawska (reżyserka i scenarzystka znana z takich filmów, jak "Pora umierać", "Wrony" oraz "Nic"), Annette Insdorf (krytyczka filmowa, profesor wydziału filmowego Columbia University, autorka książek, m.in. o twórczości Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Jerzego Hasa) oraz Ariel Schweitzer (krytyk filmowy, redaktor "Cahiers du cinéma"). Zwycięzca otrzyma Złotą Arkę za najlepszy film krótkometrażowy oraz 10 tysięcy złotych, natomiast laureaci drugiej i trzeciej nagrody dostaną odpowiednio siedem i pięć tysięcy złotych.

Konkurs kompozytorski

Jak co roku, w programie festiwalu znalazł się konkurs dla młodych kompozytorów: Transatlantyk Instant Composition Contest. To konkurs kompozycji natychmiastowej, wymagający od uczestników szybkości w podejmowaniu artystycznych decyzji i zdolności improwizacji.

Młodzi twórcy mają za zadanie obejrzeć wybrany dla nich fragment filmu, po czym na oczach jury i publiczności komponują do niego muzykę.

W jury tego konkursu w ubiegłych latach zasiadały tak wybitne i znane osobowości, jak: John Debney, Richard Gladstein, Marco Beltrami, Jóhann Jóhannsson, Jean-Michel Bernard oraz Jan A.P. Kaczmarek. W składzie jury w tym roku znaleźli się: Mark Ethan, Jan A.P. Kaczmarek, Łukasz L.U.C. Rostkowski, Maria Sadowska oraz Diane Warren. Zeszłorocznym zwycięzcą konkursu TICC został Polak - Jakub Czerski.

Retrospektywy Barańskiego, Pintilie i Formana

Jednym z najważniejszych elementów tegorocznego programu będzie retrospektywa Andrzeja Barańskiego. Filmy, które zobaczą widzowie festiwalu, to "Kobieta z prowincji" - jedno z najgłośniejszych dzieł twórcy z wybitną rolą Ewy Dałkowskiej, a także równie głośne i doskonałe "Dwa księżyce" czy "Nad rzeką, której nie ma" - film pięknie portretujący młodość i marzenia bohaterów.

Organizatorzy przygotowali również przegląd filmów wybitnego rumuńskiego twórcy Luciana Pintilie. Zmarły niedawno reżyser nazywany jest "ojcem chrzestnym rumuńskiej nowej fali", a jego filmy to klasyka kina tego kraju. W ramach przeglądu widzowie 8. edycji Transatlantyk Festival poznają najważniejsze dzieła reżysera: "Rekonstrukcję” z 1968 roku, "Dąb" z 1992 roku, "Niezapomniane lato" z 1994 r.

Oglądaj
Zwiastun filmu "Skandalista Larry Flynt" Formana
Wideo: Syrena EG Zwiastun filmu "Skandalista Larry Flynt" Formana

Festiwalowa publiczność będzie mieć okazję przypomnieć sobie ponadto dzieła zmarłego w kwietniu Milosza Formana. Zaprezentowane zostaną trzy klasyki: "Lot nad kukułczym gniazdem", "Amadeusz" i "Skandalista Larry Flint".

Transatlantyk Festival potrwa od 13 do 20 lipca w Łodzi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje