tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Polskie animacje powalczą o Oscara?

Polskie animacje powalczą o Oscara?
Foto: materiały dystrybutora | Video: materiały dystrybutora Zobacz zwiastun filmu "Latająca maszyna", którego częścią jest "Zaczarowany fortepian" (materiały dystrybutora)

W walce o najsłynniejszą nagrodę filmową świata mają szanse zmierzyć się dwa polskie filmy animowane - "Zaczarowany fortepian" w reżyserii Martina Clappa i "Paths of Hate" Damiana Nenowa. Niemałym wyróżnieniem jest już sam fakt, że znalazły się one na krótkiej liście filmów, spośród których 24 stycznia wyłoniona zostanie ostateczna lista nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany.

"Zaczarowany fortepian", reż. Martin Clapp (materiały promocyjne)
"Zaczarowany fortepian" to kukiełkowa animacja 3D, która jest opowieścią o dwójce dzieci z Warszawy, które pewnego dnia znajdują w stercie niepotrzebnych rzeczy stary fortepian. Instrument ten niespodziewanie przemienia się w magiczny pojazd latający. Anna i jej kuzyn Chip Chip, za pomocą tajemniczej maszyny przemieszczają się nad Europą, by w Londynie odnaleźć ojca dziewczynki. Film jest animowaną częścią "Latającej maszyny" - pełnometrażowego filmu dla widowni familijnej w 3D.

"Paths of Hate", reż. Damian Nenow (materiały promocyjne)
Z kolei "Paths of Hate" to widowiskowy i trzymający w napięciu film o podniebnym tańcu śmierci, w którym ścierają się dwaj piloci w myśliwcach. Atrakcyjna, stylizowana komiksowo i nasycona szczegółami plastyka filmu połączona została tu z ostrymi gitarowymi riffami oraz z dynamiczną animacją 3D, rozegraną w imponujących modelach chmur i partii górskich. Wszystko to tworzy spektakl o ludzkiej skłonności do nienawiści. Film otrzymał już wiele nagród na zagranicznych festiwalach.

Oba obrazy są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nie będzie tak łatwo

By zabłysnąć na gali, polskie animacje muszą zmierzyć się najpierw z ośmioma innymi filmami, również nominowanymi do Oscara. Chodzi o obrazy: "Dimanche" Patricka Doyona, "The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore" Williama Joyce'a i Brandona Oldenburga, "I Tawt I Taw a Puddy Tat" Matthew O'Callaghana, "La Luna" Enrico Casarosa, "Luminaris" Juana Pablo Zaramella, "A Morning Stroll" Granta Orcharda, "Specky Four-Eyes" Jean-Claude'a Rozeca i "Wild Life" Amandy Forbis i Wendy Stilby.

Dopiero po ponownej ocenie specjalne jury wyłoni spośród 10 filmów od trzech do pięciu najlepszych obrazów. I właśnie te będą miały szansę na zdobycie Oscara.

Ostateczna lista nominowanych zostanie ogłoszona 24 stycznia 2012. Natomiast wielka gala wręczenia Oscarów - nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej - odbędzie się 26 lutego 2012.

mon/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje