tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Polak w finale Konkursu Chopinowskiego

W finale XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina znalazł się jeden Polak. To 23-letni Paweł Wakarecy. Lista 10 finalistów została ogłoszona w sobotę w Warszawie. Nazwisko laureata konkursu poznamy w środę.

Przesłuchania trzeciego etapu trwały od czwartku, brało w nich udział dwóch Polaków - Marcin Koziak i Paweł Wakarecy. Do finału przeszedł tylko ten ostatni. Wakarecy studiuje na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń.

Bez przedstawiciela Azji

W finale zagrają też: Yulianna Avdeeva (Rosja), Nikolay Khozyainov (Rosja), Daniil Trifonov (Rosja), Miroslav Kultyshev (Rosja), Lukas Geniusas (Rosja/Litwa), Francois Dumont (Francja) i Helene Tysman (Francja), a także reprezentant Austrii - Ingolf Wunder, i Bułgarii - Evgeni Bozhanov.

- Nic się w waszym życiu nie kończy - powiedział przewodniczący jury prof. Andrzej Jasiński zwracając się do pianistów, którzy nie przeszli do finału konkursu. - Całe życie przed wami i jestem przekonany, że jeśli weźmiecie udział w kolejnym konkursie, zajdziecie jeszcze dalej. Życzę wam (...) wielu sukcesów" - mówił.

W finale nie ma żadnego przedstawiciela Azji. Krytyk muzyczny, Japonka Yoko Tsunekawa powiedziała, że taka decyzja jury nie jest dla niej zaskoczeniem, tym bardziej że już do trzeciego etapu nie wszedł żaden z sześciorga występujących w drugim etapie pianistów z Japonii. - Pianiści z Azji dysponują świetną techniką pianistyczną, ale większość z nich tak naprawdę nie czuje muzyki Chopina - zwłaszcza jego mazurków - oceniła.

Finał w środę

Przesłuchania finałowe odbędą się w dniach 18-20 października. Finałowe przesłuchania rozpocznie w poniedziałek Rosjanin Miroslav Kultyshev, jako ostatni zagra w środę Francuz - Francois Dumont. Polak wystąpi pierwszego dnia przesłuchań - w poniedziałek - jako trzeci z kolei.

W finale konkursu każdy z pianistów zagra razem z orkiestrą jeden z dwóch koncertów Chopina.

20 października około godziny 23.00 ogłoszone zostaną wyniki konkursu. Koncert laureatów zaplanowano na 21 października. Powtórzenie koncertu laureatów - na 22 i 23 października.

nsz//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje