tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

Wisława Szymborska nie żyje

Otwarto tajemniczą paczkę Wisławy Szymborskiej

Pakunek opisany przez Wisławę Szymborską zdaniem: "Tę zawiązaną paczkę oddać Bibliotece Kórnickiej" przekazał w poniedziałek w Poznaniu wieloletni sekretarz poetki Michał˙Rusinek. Wewnątrz znajdowały się dokumenty dotyczące ojca noblistki. - Przypadkowo natrafiłem na kuferek tak właśnie opisany. Usłyszałem głos z tamtej strony: "Panie Michale, proszę to przekazać bibliotece". Było więc to dla mnie bardzo wzruszające - wyznał Rusinek. Dodał, że nie wyklucza, iż spuścizna po Wisławie Szyborskiej kryje więcej podobnych niespodzianek.

Paczka została wręczona prof. Tomaszowi Jasińskiemu, dyrektorowi Biblioteki Kórnickiej i komisyjnie otwarta przy dziennikarzach. Wewnątrz znajdowały się oryginały listów Wincentego Szymborskiego, wycinki z gazet, zdjęcia i inne dokumenty pochodzące z XIX i XX wieku. Wśród przekazanych materiałów znalazły się m.in. dowód osobisty Wincentego Szymborskiego, jego dokumenty związane z emeryturą, legitymacje, listy matki poetki Anny i poradnik z 1927 roku "Jak zdobyć mieszkanie".

Skarby z pawlacza

- Wisława Szymborska sporządziła testament, w którym są różne zapisy dotyczące różnych przedmiotów i dokumentów znajdujących się u niej. W momencie, kiedy realizowałem jeden z tych zapisów i szukałem obrazów, które były u niej na pawlaczu, natrafiłem na niewielki kuferek na którym było napisane: dokumenty różne, w tym część dla Biblioteki Kórnickiej - powiedział Michał Rusinek.

- Tego nie było w testamencie. Z tego co wiem, Szymborska już po Noblu uporządkowała swoje archiwum i wówczas zostawiła adnotacje, co z tym zrobić - dodał.

"To dla nas niesamowita przygoda"

Jak powiedział prof. Tomasz Jasiński, dokumenty zostaną gruntownie przebadane i poddane konserwacji. - Poddamy te dokumenty analizie, zinwentaryzujemy je. Jeżeli nie będziemy naruszali niczyich dóbr osobistych, umieścimy je w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej. Bardzo się cieszymy, jest to dla nas niesamowita przygoda - powiedział.

Jak wyjaśnił, znaczna część dokumentów dotyczy pracy Wincentego Szymborskiego dla hrabiego Władysława Zamoyskiego. W latach 1904-1922 Szymborski był zarządcą zakopiańskich dóbr Zamoyskiego, później jego dóbr kórnickich. W tym czasie, w 1923 roku urodziła się jego córka Wisława.

ktom//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wisława Szymborska nie żyje

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje