tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wręczono "polskie Oscary". Orły przyznane po raz dziewiętnastny

Wręczono "polskie Oscary". Orły przyznane po raz dziewiętnastny
Foto: Rafał Guz / PAP | Video: TVN 24 Wojciech Smarzowski z nagrodą publiczności

"Wołyń" został w poniedziałek nagrodzony Orłem 2017 dla najlepszego filmu. Najlepszym reżyserem ogłoszono jego twórcę, Wojciecha Smarzowskiego. Polskie Nagrody Filmowe otrzymali także Robert Bolesto, Anna Zamecka oraz Jan P. Matuszyński.

"Wołyń" zdobył dziewięć z czternastu statuetek, do których był nominowany – w tym najważniejsze: dla najlepszego filmu i za najlepszą reżyserię. Film otrzymał także Nagrodę Publiczności.

Twórcy "Wołynia" zostali nagrodzeni też w kategoriach najlepsza scenografia (Marek Zawierucha), zdjęcia (Piotr Sobociński jr), muzyka (Mikołaj Trzaska), montaż (Paweł Laskowski), dźwięk (Jacek Hamela i Katarzyna Dzida-Hamela) oraz kostiumy (Wanda Kowalska, Paweł Grabarczyk, Magdalena Jadwiga Rutkiewicz-Luterek i Agata Drozdowska).

Wątek praw kobiet

Postaciami wieczoru były zdecydowanie kobiety – obecne w przemówieniach laureatów, w tym Anny Zameckiej ("Komunia"), nagrodzonej Orłem w kategorii Najlepszy film dokumentalny.

Reżyserka przypomniała słowa Marii Janion, że solidarność jest wielkim zbiorowym obowiązkiem kobiet. - Dziewczyny, pamiętajmy o tej solidarności w naszej branży i nie tylko, bo mamy do załatwienia bardzo ważne wspólne sprawy – zaapelowała.

O kobietach mówiły także przypinki z napisem "Girls just wanna have fundamental human rights", które miały przypięte do ubrań przedstawicielki środowiska filmowego.

Demonstracja proukraińska

Uwaga obecnych na gali zwróciła się także w stronę Ołeha Sencowa. Agnieszka Holland przypomniała, że Europejska Akademia Filmowa na Festiwalu Filmowym w Berlinie uczciła swoje urodziny "solidarnością zamiast kwiatów", poprzez pokazanie dokumentalnego filmu o ukraińskim reżyserze, który po aneksji Krymu został uwięziony, przewieziony do Moskwy, sądzony i skazany na dwadzieścia lat ciężkiego łagru.

Dariusz Jabłoński - prezydent Polskiej Akademii Filmowej - podkreślił z kolei, że "międzynarodowa solidarność dla wolności kultury, dla głoszenia poglądów i dla otwartości na inność" jest dla środowiska filmowego "tak ważna jak powietrze".

Zebrani w Teatrze Polskim obejrzeli wspólnie fragment filmu, po czym – zwracając się w ten sposób do władz rosyjskich - podnieśli nad głowy kartki z napisem "Release Oleg Sentsov" – "Uwolnić Ołeha Sencowa".

Oglądaj
Andrzej Seweryn o swoim związku z postacią Beksińskiego
Wideo: tvn24 Andrzej Seweryn o swoim związku z postacią Beksińskiego

Myślał, że "starszakom już nie dają"

Nagrodę za osiągnięcia życia odebrał w poniedziałek Sylwester Chęciński ("Historia żółtej ciżemki", "Sami swoi", "Wielki Szu", "Rozmowy kontrolowane").

Reżysera uhonorował w laudacji Jan Nowicki, legendarny Wielki Szu. - Pomyślałem sobie o tej nagrodzie za dokonania życia, ile może być w niej dumy, a ile poczucia niespełnienia. (...) Tylko idiota jest do końca zadowolony z dokonań swojego życia. Zawsze jest w nim poczucie smutku, że mogłoby być jeszcze lepiej. Sądzę, że Sylwek, który w moim pojęciu jest największym żyjącym polskim reżyserem, tego rodzaju odczucia – że mogłoby być piękniej lub lepiej - nie ma – powiedział Nowicki.

Sam nagrodzony podziękował swoim scenarzystom i operatorom, ale przede wszystkim pokłonił się swoim wielkich aktorom: Hańczy, Kowalskiemu, Tymowi, Nowickiemu. - Oni wszyscy są współwłaścicielem tej nagrody – podkreślił Chęciński, który nagrodę przyjął z zaskoczeniem, bo myślał, że "starszakom już nie dają". Z wdzięcznością zwrócił się także do widzów, którzy jego filmy "uznali za swoje i w jakiś sposób są im wierni do dziś".

Oglądaj
Aleksandra Konieczna o swoich planach
Wideo: tvn24 Aleksandra Konieczna o swoich planach

Wspomnienie po zmarłych

Za najlepszych odtwórców pierwszoplanowych ról uznano Andrzeja Seweryna oraz Aleksandrę Konieczną, aktorów z filmu "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego. Na ręce reżysera trafiła także statuetka dla Odkrycia Roku. Nagrodę otrzymał też autor scenariusza filmu, Robert Bolesto.

Za role drugoplanowe nagrody dostali Agata Kulesza i Arkadiusz Jakubik, którzy wystąpili w filmie Macieja Pieprzycy "Jestem mordercą". Najlepszym filmowym serialem fabularnym 2016 r. uznany został "Belfer" w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Orła dla najlepszego filmu europejskiego odebrała także Małgorzata Kostro-Olechowska, przedstawicielka dystrybutora "Syna Szawła" w reż. Laszlo Nemesa.

Filmowcy wspomnieli także zmarłych w zeszłym roku kolegów, w tym operatorów Witolda Adamka i Krzysztofa Ptaka, reżysera i scenarzystę Tadeusza Chmielewskiego, aktorkę Danutę Szaflarską oraz – ogłoszonego przez PAF bohaterem roku 2017 – reżysera Andrzeja Wajdę.

Polskie Oscary

Gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych odbyła się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Warszawie.

Statuetki, potocznie nazywane "polskimi Oscarami", są przyznawane co roku w kilkunastu kategoriach, w drodze głosowania, przez Polską Akademię Filmową, która zrzesza ponad 600 przedstawicieli branży filmowej.

Konkurs o Polskie Nagrody Filmowe odbył się w tym roku po raz 19. Odbywa się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI
– „Syn Szawła”, reż. Laszlo Nemes

NAJLEPSZY MONTAŻ
– Paweł Laskowski, „Wołyń”

NAJLEPSZE KOSTIUMY
– Wanda Kowalska, Paweł Grabarczyk, Magdalena Rutkiewicz-Luterek, Agata Drozdowska, „Wołyń”

NAJLEPSZY DŹWIĘK
– Katarzyna Dzida-Hamela, Jacek Hamela, „Wołyń”

ODKRYCIE ROKU
– Jan P. Matuszyński, Reżyseria – „Ostatnia rodzina”

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
–  Agata Kulesza, „Jestem mordercą”

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
–  Arkadiusz Jakubik, „Jestem mordercą”

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY
–  „Belfer”, reż. Łukasz Palkowski

NAJLEPSZA MUZYKA
– Mikołaj Trzaska, „Wołyń”

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
– Marek Zawierucha, „Wołyń”

NAGRODA PUBLICZNOŚCI
– „Wołyń”

NAGRODA ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA
– Sylwester Chęciński

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY
– „Komunia”, reż. Anna Zamecka

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA
– Aleksandra Konieczna, „Ostatnia rodzina”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA
– Andrzej Seweryn, „Ostatnia rodzina”

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
– Piotr Sobociński, „Wołyń”

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
– Robert Bolesto, „Ostatnia rodzina”

NAJLEPSZA REŻYSERIA
– Wojciech Smarzowski, „Wołyń”

NAJLEPSZY FILM
– „Wołyń”, reż. Wojciech Smarzowski

pełna lista nagród Orły 2017

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
declanmore

Wreszcie Wojtek Smarzowski został potraktowany jak mistrz. Czekam na Oskara!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   KingBabar
   KingBabar

   Gratuluję wszystkim nagrodzonym. Niedawno widziałem Wołyń i nadal jestem pod ogromnym wrażeniem tego filmu. Nagrody absolutnie zasłużone. Teraz w kolejce czekają Ostatnia rodzina i Jestem mordercą.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     zagubiony na saharze
     zagubiony na saharze

     To nie wygrał "Smoleńsk"?Jak znam PiS z pewnością się dopatrzą w tym zdarzeniu jakiegoś spisku i zmowy środowisk filmowych ;)

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje