tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Ogłoszono nominacje do Wiktorów 2010

Ogłoszono nominacje do Wiktorów 2010
Foto: PAP W gronie laureatów jest również Anita Werner, która 7 lutego odbierała Telekamerę dla TVN24

19 marca przekonamy się w czyje ręce trafią statuetki Wiktorów i Superwiktorów. O nagrody Akademii Telewizyjnej powalczą osobowości, które dzięki swojej charyzmie, wiedzy bądź umiejętnościom szczególnie zapadły telewidzom w pamięć. Dziś ogłoszono nominacje.

Nagroda Wiktora przyznawana jest od 1985 roku, a Superwiktor od 1992. Kandydatów do statuetek typują stacje telewizyjne, a o końcowym wyniku plebiscytu decyduje Akademia Wiktorów, składająca się z laureatów dotychczasowych edycji. Pomysłodawcą tego wyróżnienia jest Józef Węgrzyn, dziennikarz i producent telewizyjny, który sam w 2000 roku odebrał Superwiktora. O statuetkę z brązu projektu Andrzeja Renesa powalczą nominowani w 10 kategoriach.

- Wiktory to specyficzne nagrody telewizyjne, ponieważ nominowanych wybierają fachowcy, a regulamin przypomina ten z Oscarów. W naszej Akademii Wiktorów, która wybrała nominowanych, zasiada w tej chwili około 200 osób - laureatów poprzednich edycji - powiedział Józef Węgrzyn.

- Oceniamy, co ktoś wnosi swoją osobowością i twórczością do telewizji. Czasami są to postaci kontrowersyjne, które zmuszają widzów do myślenia, są drożdżami telewizji - dodaje.

Wiktor i Superwiktor

Szansę na tegorocznego Superwiktora 2010 za całokształt osiągnięć ma 10 osób: Nina Andrycz, Andrzej Grabowski, Krzysztof Kowalewski, Barbara Krafftówna, Adam Michnik, Marian Opania, Krzysztof Penderecki, Adam Pieczyński, Jerzy Skolimowski i Stanisław Tym. Brązową statuetkę, dodatkowo pozłacaną, można otrzymać tylko raz. Obok nominacji do Superwiktorów wyłoniono 50 osobowości nominowanych do dziesięciu kategorii. O Wiktora można powalczyć w takich kategoriach jak: Polityk, Komentator lub Publicysta, Aktor Telewizyjny, Gwiazda Piosenki i Estrady, Prezenter Telewizyjny, Twórca lub Producent Programu Telewizyjnego, Sportowiec oraz Osobowość Telewizyjna. Pozostałe dwie grupy to Wiktor Publiczności wyłaniany przez widzów w głosowaniu sms-owym, a także pozaregulaminowy Wiktor Specjalny.

Jak widać, wachlarz kategorii jest bardzo szeroki. Przekrój nominowanych również. Jednak pomysłodawcy nagrody jeden laureat szczególnie zapadł w pamięć.

- Jednym z najbardziej zagadkowych laureatów był kardynał Dziwisz, który powiedział, że "teraz cień został doceniony". Cień wielkiego człowieka. I z tego się cieszył. Na gali widać piękno, które bije z osobowości tych laureatów - podsumowuje Węgrzyn.

Nominowani do Wiktorów 2010

Polityk:Jerzy Buzek, Bronisław Komorowski, Grzegorz Napieralski, Janusz Palikot i Donald Tusk.

Komentator lub Publicysta: Wiktor Bater, Jarosław Gugała, Tomasz Lis, Eliza Michalik i Anita Werner.

Aktor Telewizyjny Roku: Małgorzata Braunek, Magdalena Cielecka, Magdalena Schejbal, Paweł Wilczak lub Cezary Żak.

Gwiazda Piosenki i Estrady: Agnieszka Chylińska, zespół IRA, Seweryn Krajewski i Andrzej "Piasek" Piaseczny, Maciej Maleńczuk i Maryla Rodowicz.

Prezenter Telewizyjny: Piotr Kraśko, Maciej Kurzajewski, Marcin Prokop, Maciej Rock i Dorota Wellman.

Twórca lub Producent Programu Telewizyjnego: Andrzej Fidyk, Michał Kwieciński, Tadeusz Lampka, Ewa Leja i Rinke Rooyens.

Osobowość Telewizyjna: Robert Janowski, Jerzy Kryszak, Katarzyna Montgomery, Kinga Rusin i Maciej Stuhr.

Sportowiec: Tomasz Adamek, Tomasz Gollob, Justyna Kowalczyk, Adam Małysz i Maja Włoszczowską.

Odkrycie Telewizyjne: Magda Gessler, Julia Pietrucha, Paulina Sykut, Bartosz Węglarczyk i KatarzynA Zielińska.

Wiktor Publiczności: Maria Czubaszek, Piotr Gąsowski, Szymon Hołownia, Krzysztof Ibisz i Robert Janowski.

wj/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje