tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Obraz Zumy z genitaliami zniszczony

Kontrowersyjne dzieło sztuki ukazujące prezydenta RPA Jacoba Zumę z obnażonymi genitaliami, które w ubiegłym tygodniu zostało wystawione w jednej z galerii sztuki w Johannesburgu, zostało zniszczone.

Dzieło kapsztadzkiego malarza i skandalisty Bretta Murray’a przedstawiające prezydenta RPA Jacoba Zumę upozowanego na Lenina, w dodatku z obnażonymi genitaliami, wywołało burzę. Kontrowersyjny obraz zatytułowany "Włócznia" został w ubiegłym tygodniu wystawiony w prywatnej galerii Goodmana w Johhanersburgu. Dzieło zrobione w sowieckim stylu, w kolorach czarnym, czerwonym i żółtym, do piątku znali jedynie bywalcy galerii.

Sytuacja zmieniła się po reakcji rzecznika rządzącej partii Jacksona Mthembu, który głośno zażądał usunięcia obrazu z galerii. Rzecznik wyraził swoje oburzenie mówiąc, że obraz obraża "nie tylko Jacoba Zumę, ale również godność samego urzędu prezydenta kraju".

Biały mężczyzna w średnim wieku rozpoczął zamalowywanie obrazu, a inny, młody czarny mężczyzna w kapturze na głowie dokończył bezczeszczenie dzieła

Lance Claasen

"Prymitywne, ordynarne, lekceważące"

Prezydent RPA również nie krył oburzenia: - Zostałem przedstawiony jako babiarz, kobieciarz, człowiek bez zasad moralnych.
Natomiast Afrykański Kongres Narodowy, który rządzi krajem od upadku apartheidu w 1994 roku, ocenił dzieło "Włócznia" jako "prymitywne, ordynarne i lekceważące".

Sprawa trafi na wokandę. Już w najbliższy czwartek Sąd Najwyższy RPA w pełnym składzie sędziowskim rozpocznie postępowanie w sprawie obrazy urzędu prezydenta kraju.

Niezależnie od batalii sądowej historia już poniekąd się zakończyła. Jak podaje BBC, we wtorek nieznany mężczyzna w garniturze zamalował czerwoną farbą te fragmenty obrazu, które przedstawiają twarz i genitalia Zumy. "Biały mężczyzna w średnim wieku rozpoczął zamalowywanie obrazu, a inny, młody czarny mężczyzna w kapturze na głowie dokończył bezczeszczenie dzieła" – cytuje BBC Lance Claasen, reporterkę radia Khaya FM, która była świadkiem wandalizmu.

mmm\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje