tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Obraz Picassa uszkodzony przed aukcją. Wyceniany jest na 70 milionów dolarów

zobacz więcej wideo »
Obraz Picassa uszkodzony przed aukcją.
Wyceniany jest na 70 milionów dolarów
  • 14.12.2013 | Picasso za 100 euro?14.12.2013 | Picasso za 100 euro?
  • Historyjka obrazkowa z 1921 roku pierwszym memem?Historyjka obrazkowa z 1921 roku pierwszym memem?
  • Kobieta sprzedawała podrobione obrazy znanych malarzyKobieta sprzedawała podrobione obrazy znanych malarzy
Foto: ALEX HOFFORD/PAP/EPA | Video: Monika Krajewska "Le Marin" Pabla Picassa | Wideo: materiał archiwalny "Fakty" TVN

Wyceniany na 70 milionów dolarów i namalowany w 1943 roku obraz "Le Marin" (żeglarz) Pabla Picassa został "przypadkowo uszkodzony" podczas ostatnich przygotowań do aukcji sztuki. Właściciel w przeszłości zniszczył inny obraz mistrza.

We wtorek 15 maja dzieło miało być wystawione na aukcji malarstwa współczesnego i impresjonizmu, organizowanej przez dom aukcyjny Christie's. Jak donosi amerykański dziennik "New York Times", obraz został w ostatniej chwili wycofany z aukcji z powodu "rozpoczęcia prac restauracyjnych".

Według amerykańskiego serwisu Bloomberg właścicielem dzieła jest magnat branży hazardowej, Steve Wynn.

Dom aukcyjny nie określa dokładnie natury strat, jakich doznało dzieło. Jak donosi Bloomberg, drugi obraz Picasso należący do Wynna - namalowany w 1964 roku portret kobiety z kotem, warty od 25 do 35 milionów dolarów, także został wycofany z aukcji.

Nie pierwszy raz

W 2006 roku Wynn zniszczył obraz przypadkowo, wsadzając łokieć w płótno. Według amerykańskich dzienników Wynn razem ze swoimi znajomymi świętował zbliżającą się sprzedaż obrazu miliarderowi, Stevenowi A. Cohenowi. Opowiadając gościom o obrazie, wykonał niefortunny gest ręką, który kosztował go miliony dolarów.

Sam określa to jako "najbardziej niezdarne zdarzenie na świecie".

Dzieło zostało odrestaurowane i w 2013 roku sprzedane Cohenowi za 155 milionów dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje