tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Najlepsze zdjęcia podróżnicze roku. Alkohol i deska surfingowa w nagrodę

Najlepsze zdjęcia podróżnicze roku. Alkohol i deska surfingowa w nagrodę
Foto: TPOTY Tytuł Travel Photographer of the Year 2013 zdobył Brytyjczyk Timothy Allen

Timothy Allen zdobył tytuł "Travel Photographer of the Year 2013". Jego zdjęcia powstawały m.in. w Mali, Walii i Butanie, gdzie ilustrował temat tegorocznej edycji konkursu na najlepszą fotografię podróżniczą "Zatłoczona planeta". Brytyjczyk pokonał konkurentów ze stu krajów, wśród których znaleźli się zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

Kolonia mrówek, lwy na polowaniu, wizyta na lodowcu w Alpach Pennińskich, wyścigi wielbłądów - to tylko kilka z tematów zdjęć nagrodzonych w prestiżowym konkursie "Travel Photographer of the Year 2013", który organizowany jest pod patronatem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie.

Zwycięzcą został 42-letni Timothy Allen z Wielkiej Brytanii, który robi zdjęcia od 20 lat - odkąd po skończeniu zoologii na uniwersytecie w Leeds wyjechał w 3-letnią podróż po Indonezji, gdzie odkrył swoją fotograficzną pasję. Pracował m.in. dla "The Sunday Telegraph", BBC i agencji fotograficznej Axiom, dla których uwieczniał tak różnorodne historie jak życie w Arktyce, tropikalne lasy deszczowe czy wojna domowa na Molukach.

Źródło: Travel Photographer of the Year Timothy Allen wygrał dzięki serii zdjęć zrobionych m.in. w Mali, Walii (powyżej) i Butanie

Od lat wysyła też swoje prace na konkurs "Travel Photographer of the Year" i kilkukrotnie zajął pierwsze miejsce w różnych kategoriach. Nigdy jednak nie zgarnął głównej nagrody. Udało mu się to dopiero teraz, dzięki serii monochromatycznych zdjęć zrobionych m.in. w Mali, Walii i Butanie. Jury doceniło "jego zdolność do opowiadania historii, różnorodność kadrów i spójność stylu oraz konsekwentnie wysoki poziom".

Największa gliniana budowla sakralna świata

Najbardziej spodobały się jego czarno-białe fotografie zrobione w Wielkim Meczecie w Dżenne, w środkowym Mali, które przypominają stylem głośne prace legendarnego Sebastiao Salgado. Brytyjczyk zainteresował się największą glinianą budowlą sakralną świata i największym wolno stojącym budynkiem z cegły suszonej.

Ściany Wielkiego Meczetu zbudowane są z suszonych na słońcu glinianych cegieł, nazywanych "ferey", a całość dodatkowo pokryta jest gliną, co daje budynkowi gładki wygląd. Ze ścian wystają na około 60 cm bale palmowe, które pełnią funkcję dekoracyjną, a także pomagają uniknąć pęknięć na ścianach. Meczet umiejscowiony jest na platformie o wymiarach 75 na 75 metrów i wysokości około 3 metrów, która chroni go przed podmywaniem.

Allen w nagrodę dostał 5 tysięcy funtów, zestaw luksusowych whisky i deskę surfingową. - Jestem pijącym whisky surferem, dlatego po zdobyciu tej nagrody czuję się bardzo szczęśliwy - zażartował na wieść o wygranej.

Źródło: TPOTY Jasper Doest z Holandii i Johnny Haglund z Norwegii - wygrana w kategorii Portfolio - Wild Stories

Zwycięskie prace ruszą w trasę

W sumie nagrodzono ponad 150 zdjęć w dwunastu kategoriach, które miały jeden temat - "Crowded Planet" (zatłoczona planeta). Tytułem "Young Travel Photographer of the Year 2013" został uhonorowany Duńczyk Jonathan Rystrom. Jury przekonała skłonność 14-letniego autora do eksperymentowania z ruchem.

Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane na wystawie w londyńskiej siedzibie Królewskiego Towarzystwa Geograficznego od 11 lipca do 17 sierpnia 2014. Po raz pierwszy w historii konkursu wystawa odbędzie międzynarodową trasę. W ubiegłym roku ekspozycja w Wielkiej Brytanii przyciągnęła prawie 50 tys. widzów.

Źródło: www.tpoty.com / Roberto Nistri Roberto Nistri, Włochy - wygrana w kategorii "Best Single Image in a Portfolio - Vanishing & Emerging Cultures"

Źródło: TPOTY Irina Niculicea z Bułgarii została wyróżniona w kategorii "First Shot - En Route"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje