tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Najdłuższy film wszech czasów będzie trwał 30 dni. "Po premierze go zniszczę"

Najdłuższy film wszech czasów będzie trwał 30 dni. "Po premierze go zniszczę"
Foto: materiały prasowe "Ambiancé" to najdłuższy film na świecie - trwa 720 godzin

Szwed Anders Weberg pracuje nad najdłuższym filmem na świecie. "Ambiancé" będzie trwać 720 godzin, czyli 30 dni. Autor zapowiada premierę na 2020 rok. - Film zostanie pokazany w pełnej długości jednorazowo, synchronicznie na wszystkich kontynentach, a potem zniszczony - mówi.

- Zawsze byłem zainteresowany czasem - Anders Weberg mówi szwedzkiemu portalowi The Local. - Czas to coś, na co nie można mieć wpływu. W przeszłości zrobiłem film trwający dziewięć godzin, bo lubię swój czas poświęcać na czasochłonne rzeczy - dodaje.

Teraz postanowił pójść jeszcze dalej i nakręcić dzieło, na którego oglądanie trzeba będzie poświęcić aż 720 godzin, czyli 30 dni. Swój film zatytułowany "Ambiancé" opisuje jako "surrealistyczny sen, coś w rodzaju podróży poza granice świadomości" i zapewnia, że raczej różni się on od klasycznych kinowych przebojów.

Źródło: materiały prasowe Autorem "Ambiancé" jest 46-letni Szwed Anders Weberg

- Nie jest typową produkcją, której akcja rozgrywa się liniowo. W pewnym sensie jest to dość pretensjonalne - reżyser mówi rzeczowym tonem.

Źródło: materiały prasowe Weberg sam finansuje produkcję swojego filmu, dlatego można go wesprzeć, kupując zdjęcia, będące kadrami z "Ambiancé". Cena 39 dol.

"Po premierze film zniszczę"

Nad "Ambiancé" pracuje od kilku lat, nakręcił już 280 godzin i spieszy się, bo termin premiery ostatecznej wersji wyznaczył sobie na 2020 rok. Codziennie stara się nagrać ok. siedmiu godzin materiału, a kiedy nie filmuje, spędza czas z rodziną. 46-letni Weberg mieszka na wsi Kölleröd na małej farmie w południowej Szwecji, z żoną i dwójką dzieci.

Jest znanym w kraju artystą, który tworzy wideo, zdjęcia, muzykę i instalacje wizualne. Ma na koncie wystawy m.in. w Brazylii, Wielkiej Brytanii, Chinach, Francji, Australii, a nawet w Polsce.

W styczniu zmarł jego 21-letni syn André, który przedawkował narkotyki. Praca nad filmem stała się terapią po stracie syna. - Filmowanie pomogło mi w czasie żałoby, ale nie ma dnia, bym nie cierpiał. Bo kiedy myślę o synu, nie tęsknię za tym, co zrobiliśmy razem w przeszłości, ale żałuję tego, co nie będzie nam dane zrobić razem w przyszłości - mówi artysta.

Pół roku po tym tragicznym wydarzeniu postanowił po raz pierwszy pokazać fragmenty "Ambiancé". Kilka dni temu umieścił w internecie pierwszy trailer, który trwa 72 minuty. W kilka godzin obejrzało go ponad 130 tys. osób. Wśród komentarzy same komplementy: "Mistrzowski", "Genialny", "Jest niepodobny do wszystkiego, co kiedykolwiek widziałem", "Wygląda cudownie. I nie mogę się doczekać obejrzenia całości, ale serce mi się kraje, że ma być zniszczony".

Źródło: materiały prasowe Emisja filmu odbędzie się w sylwestra 2020 roku synchronicznie w kinach na wszystkich kontynentach

Weberg, który ma na koncie ponad 300 filmów, postanowił bowiem, że "Ambiancé" będzie jego ostatnim dziełem. - Film zostanie pokazany w pełnej długości jednorazowo. Emisja odbędzie się w sylwestra 2020 roku synchronicznie w kinach na wszystkich kontynentach. Potem całość zniszczę - zapowiada.

Szwed pobije rekord Finów

Wcześniej jednak, bo w 2016 i 2018 roku, doczekamy się kolejnych trailerów. Pierwszy będzie trwał 7 godzin i 20 minut, a drugi 72 godziny. Zwiastun, który obecnie prezentuje w sieci, artysta usunie 20 lipca.

Już dzięki trailerom Szwed zapisał się w historii filmu - nikt nie nakręcił dłuższych. A gdy pokaże całe 720 godzin "Ambiancé", pobije obecny rekord najdłuższego filmu wszech czasów, który należy do "Modern Times Forever".

Źródło: materiały prasowe Na razie tytuł "najdłuższego filmu na świecie" należy do "Modern Times Forever", który trwa 10 dni

Jego autorzy - duńska grupa artystyczna Superflex - uczyniła bohaterem słynny budynek Stora Enso w Helsinkach, który zaprojektował legendarny architekt Alvar Aalto. Za pomocą fikcyjnych wizualnych tricków pokazują, jak budynek zmienia się pod wpływem pogody i z powodu mijania czasu na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Całość trwa 240 godzin i ogląda się ją 10 dni non stop.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje