Mistrzowie i młodzi twórcy w walce o Oscara. Europejscy kandydaci w gronie faworytów

[object Object]
Wśród oscarowych faworytów jest "The Square" Rubena OestlundaGutek Film
wideo 2/18

Coraz więcej krajów zgłasza swoich kandydatów do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Lista tytułów, które już znamy, jest bardzo mocna. Szczególnie interesująco zaczyna wyglądać zestawienie europejskie, wśród których wybijają się laureaci z Berlina i Cannes.

Zgodnie z zasadami Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) krajowe komisje selekcyjne mają czas do 2 października, by zgłosić krajowego, oficjalnego kandydata do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".

Do tej pory 30 krajów wyłoniło swoich kandydatów. Jednak zgłoszone tytuły jasno pokazują, że walka o złote statuetki w marcu 2018 roku będzie zacięta. Większość z filmów na oscarowej liście to tytuły dobrze znane już bywalcom największych festiwali filmowych, kinomanom i krytykom.

Rozstrzygnięcia tych festiwali w Wenecji i w Toronto rozwieją ostatecznie wątpliwości dotyczące tegorocznych faworytów do Oscarów.

To przed nami. Interesująca jest jednak lista filmów już oficjalnie zgłoszonych, ponieważ znalazło się na niej kilka mocnych tytułów. Z dnia na dzień staje się coraz dłuższa, dlatego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na europejskich kandydatów, którzy najmocniej mogą zagrażać polskiemu filmowi.

Walka o prawa kobiet

Tegoroczny wyścig otworzyła Szwajcaria na początku sierpnia, zgłaszając "Boski porządek" Petry Biondiny Volpe. Wybór był dość oczywisty. Film zdobył Szwajcarską Nagrodę Filmową (Swiss Film Prize) w trzech kategoriach. Podbił serca publiczności i jurorów tegorocznej edycji Tribeca Film Festival. Podczas nowojorskiego festiwalu szwajcarska komedia wyróżniona została trzema nagrodami.

"Boski porządek" koncentrując się na historii młodej gospodyni domowej, przedstawia walkę kobiet o prawa wyborcze w Szwajcarii, które ostatecznie uzyskały w 1971 roku. Nominacja w tym przypadku jest mało prawdopodobna. Fakt, że film wpisuje się w umacniający nurt produkcji tworzonych przez kobiety o kobietach, nie pozwala całkowicie przekreślać "Boskiego porządku".

Komedia oscarowym faworytem

Szwecja, co było do przewidzenia po Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, wskazała na swojego reprezentanta "The Square" w reżyserii Rubena Oestlunda. Czarna, gorzka wręcz komedia zdobyła Złotą Palmę tegorocznej edycji francuskiego festiwalu.

Oestlund, podobnie jak w swoich poprzednich filmach "Turysta" (2014) czy "Incydent w banku" (2009), nakreśla zaskakującą satyrę. Tym razem w uniwersalny sposób sięga po intelektualne elity zachodnioeuropejskie. Co prawda film obrazuje szwedzkie środowisko sztuki współczesnej, mediów czy pracowników public relations, ale obraz ten nie odbiega znacząco od rzeczywistości brytyjskiej, francuskiej, niemieckiej czy polskiej. Na pierwszy plan wybija się rozdźwięk pomiędzy głoszonymi, wyznawanymi ideami z zastosowaniem ich w praktyce. "The Square" odczytywany może być wielowymiarowo, jednak na pierwszy plan wybija się hipokryzja, która dosięga każdego z nas.

Film szwedzkiego reżysera i scenarzysty ma szanse nie tylko na nominację w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny", ale również Elisabeth Moss może znaleźć się wśród pięciu najlepszych aktorek drugoplanowych. Akademia może także docenić scenariusz i reżyserię (chociaż patrząc na listę tegorocznych faworytów amerykańskich, należy zauważyć, będzie to dość trudne).

Diane Kruger w walce o sprawiedliwość

Z canneńskich filmów konkursowych szansę na nominację ma również "W ułamku sekundy" w reżyserii Fatiha Akina, który został oficjalnym reprezentantem Niemiec. Akin, który należy do najważniejszych europejskich reżyserów XXI wieku, stworzył film nieco odmienny od tych, do których przyzwyczaił swoich widzów.

Debiutująca w niemieckojęzycznej głównej roli Diane Kruger doceniona została nagrodą dla najlepszej aktorki w Cannes. Nie będzie więc zaskakujące, jeśli znajdzie się wśród pięciu nominowanych pań w kategorii "najlepszej aktorki".

Grana przez Kruger Katja postawiona została w obliczu wielkiej tragedii. Jej mąż i syn giną w zamachu bombowym na tle rasistowskim. W ułamku sekundy jej świat obraca się w ruinę. Musi zmierzyć się nie tylko z wymiarem sprawiedliwości, stanąć twarzą w twarz z terrorystami, ale walczy o godność i pamięć po zabitych.

Film Akina porusza i trzyma w napięciu. Sięga po realny kontekst zamachów realizowanych przez niemieckich neonazistów, pokazuję skalę problemu nasilających się ruchów skrajnie prawicowych w całej Europie. Pisząc o "W ułamku sekundy", trzeba docenić fascynujące zdjęcia autorstwa Rainera Klausmanna. Operator, który dwukrotnie nominowany był do Złotej Żaby bydgoskiego Cammerimage (jednych z najważniejszych nagród dla operatorów na świecie), na koncie ma już Brązową Żabę za zdjęcia do "Baader-Meinhof" Uliego Edela. Wymiar wizualny "W ułamku sekundy" na pewno nie rozczaruje fanów poprzednich filmów Akina. Panowie współpracowali już siedmiokrotnie, w tym przy filmach "Głową w mur", "Na krawędzi nieba" czy "Soul Kitchen".

Diane Kruger w "W ułamku sekundy"fot. Gordon Timpen/Warner Bros Ent./Gutek Film

Kolejna nominacja dla Hanekego?

Także austriacki kandydat był w tym roku bardzo oczywisty. Po raz kolejny o hollywoodzkie nagrody ubiegać się będzie film Michaela Hanekego. Chociaż najnowsza propozycja jednego z najwybitniejszych filmowców w historii kina, "Happy End", była jednym z najbardziej wyczekiwanych filmów tego roku, nie dorównuje poziomem poprzednim dziełom Austriaka.

"Happy End" swoją premierę (co też było do przewidzenia) miał podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. Nie mógł się mierzyć jednak z błyskotliwością "The Square" czy poruszającą "Niemiłością". "Happy End" łączy w sobie pewną wizję schyłku zachodnioeuropejskiego mieszczaństwa - czy też wyższej klasy średniej - z dramatycznym obrazem kryzysu uchodźczego, którego symbolem staje się francuskie Calais (a w którym toczy się akcja filmu). Jest jednak w obrazie Hanekego coś pociągającego, coś, co nie pozwala oderwać wzroku. Haneke - pomimo wieku - nie traci wigoru i charakterystycznej dla siebie ironii. Może to właśnie sprawi, że akademicy docenią Austriaka kolejną nominacją do Oscara. Czas pokaże.

Zwiastun filmu Michaela Hanekego "Happy End"
Zwiastun filmu Michaela Hanekego "Happy End"Festival de Cannes/Gutek Film

O nominację powalczy także węgierski laureat Złotego Niedźwiedzia "Dusza i ciało" Ildiko Enyedi. To pierwszy od 18 lat film pełnometrażowy cenionej węgierskiej reżyserki. Film otrzymał także w Berlinie nagrodę krytyków FIPRESCI oraz nagrodę jury ekumenicznego. Obraz zdobył główną nagrodę MFF w Sydney.

"Dusza i ciało" to bardzo oryginalna historia miłosna, urzekająca subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji.

"Mária (Alexandra Borbély) zaczyna pracę jako kontroler jakości w rzeźni w Budapeszcie. Jest młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre (Morcsányi Géza), dyrektor finansowy firmy. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia" - czytamy w opisie filmu. Węgierski film porównywany jest z nagrodzonym także w Berlinie "Pokotem" Agnieszki Holland. Oba tytuły łączy podobnie "zwierzęcy" punkt wyjścia.

"Dusza i ciało" reż. Ildiko EnyediAurora Films

Norweski miłosny thriller w konwencji sci-fi

Jeszcze przed rozpoczętym w czwartek Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Toronto dużym zainteresowaniem cieszył się norweski thriller miłosny, utrzymany w konwencji sci-fi "Thelma" Joachima Triera. Jego poprzednie filmy - "Głośniejszy od bomb" i "Oslo, 31 sierpnia" - swoją premierę miały podczas festiwalu w Cannes. "Głośniejszy od bomb" walczył o Złotą Palmę przed dwoma laty, a "Oslo, 31 sierpnia" walczył o nagrody w sekcji Un Certain Regard w 2011 roku.

"Początek studiów w Oslo to dla Thelmy początek nowego życia. Młoda kobieta nie tylko musi stawić czoła miłości, lecz także gwałtownym emocjom, których sama nie potrafi nazwać, a wręcz woli ich nie dostrzegać. Czy po tym, jak zawładną życiem jej i jej otoczenia, Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość?" - czytamy w opisie filmu, który zdobył nagrodę norweskich krytyków filmowych podczas Norwegian International Film Festival.

"'Thelma' porusza widzów zarówno emocjonalnie, jak i intelektualnie. To film efektowny wizualnie, nowocześnie zrealizowany, z wieloma odniesieniami do filmowej klasyki. To dzieło, które trafi do szerokiej publiczności na całym świecie" - napisała norweska komisja oscarowa w uzasadnieniu swojego wyboru.

To tylko niektóre tytuły. Trzeba pamiętać, że w zeszłym roku zgłoszono aż 89 filmów, a decyzja akademii dotycząca nominacji nigdy nie jest oczywista. Rokrocznie wiele filmów, które mają być oscarowymi faworytami, odpada w przedbiegach. Jaka będzie krótka lista tytułów walczących o nominację do Oscara, okaże się jeszcze w październiku.

Autor: Tomasz-Marcin Wrona / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały dystrybutora

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24