Nielegalny transport więźniów i oblicza samotności. "Te kwestie dotyczą nas wszystkich"

Krakowski Miesiąc Fotografii odbywa sie po raz szesnasty
Krakowski Miesiąc Fotografii odbywa sie po raz szesnasty
Miesiąc Fotografii w Krakowie
Tegoroczny Miesiąc Fotografii w Krakowie odbywa się po raz szesnastyMiesiąc Fotografii w Krakowie

- Było dla nas ważne, żeby w tym roku poruszyć znacznie szerzej tematy społeczne. Są to kwestie bardzo aktualne, które dotyczą nas wszystkich - mówi w rozmowie z tvn24.pl Agnieszka Dwernicka, dyrektorka festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.

W swojej 16-letniej historii Miesiąc Fotografii w Krakowie urósł do rangi jednej z najważniejszych imprez fotograficznych w Europie. Rokrocznie w programie festiwalu znajduje się ponad sto wydarzeń - poza wystawami fotograficznymi są to prezentacje książek, warsztaty, dyskusje i oprowadzania kuratorskie.

Hasło programu głównego Miesiąca Fotografii "Przestrzeń przepływów. Obrazowanie niewidzialnego" nawiązuje do koncepcji hiszpańskiego socjologa Manuela Castellsa, który w swoich pracach pisze o społeczeństwie sieci - otwartym, pozbawionym granic, nieustannie zmieniającym się, w którym wydarzenia z najodleglejszych miejsc są relacjonowane w formie tweetów, obrazów i filmów. Globalizacja według hiszpańskiego naukowca to przede wszystkim swobodny przepływ informacji, a nowe technologie sprawiły, że każdy może pozostawać w relacji z każdym.

Od 2013 roku dyrektorem Miesiąca Fotografii jest Agnieszka Dwernicka. Szefowa imprezy jest doktorem nauk humanistycznych. Ukończyła także podyplomowe Studium Menedżerów Kultury na SGH, łódzką Szkołę Filmową na kierunku fotografia oraz filologię germańską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2015 roku jest również szefową Fundacji Sztuk Wizualnych.

Z Agnieszką Dwernicką rozmawiał Tomasz-Marcin Wrona, tvn24.pl

Agnieszka Dwernicka fot. Studio Luma/Miesiąc Fotografii w Krakowie

Tomasz-Marcin Wrona, tvn24.pl: Jeśli się nie mylę, program główny Miesiąca Fotografii w Krakowie, który odbywa się po raz 16., po raz pierwszy przygotowała kobieta. Agnieszka Dwernicka: Tak, to prawda. Choć oczywiście były wcześniej pojedyncze wystawy, przygotowane przez kuratorki. Wydawałoby się, że w świecie sztuki i fotografii kobiety już dawno się wyemancypowały. Przecież nie brakuje interesujących fotografek czy krytyczek fotografii. Dlaczego dopiero teraz? Odpowiedzieć mogę z perspektywy tych pięciu lat, w trakcie których zarządzam festiwalem. Gdy zostałam jego dyrektorką, przekazano mi długoletnie plany, w których było nakreślone to, w którym kierunku Miesiąc Fotografii ma podążać. I faktycznie, w tej strategii propozycje kolejnych kuratorów dotyczyły jedynie mężczyzn. W pewnym momencie zaczęłam badać, z kim mogłoby nam się dobrze współpracować, ale zwróciłam uwagę na to, że nazwiska mężczyzn pojawiają się częściej niż kobiet. Postanowiliśmy z zespołem, że to jest dobry pomysł, aby pojawiła się kobieta, ale nie za wszelką cenę. Jestem przekonana, że nie brakuje zdolnych i wybitnych kobiet w tej branży - podobnie jak w innych - ale mężczyznom jest łatwiej się przebić.

Odkąd objęłam stanowisko dyrektorki festiwalu, przez lata zarządzanego przez kilku mężczyzn, stworzyłam wokół siebie bardzo kobiecy zespół. Czasem zarzuca mi się, że wolę współpracować z kobietami, ale to się dzieje naturalnie i każdorazowo o takim wyborze decydują względy merytoryczne. W taki sam sposób podjęłam decyzję dotyczącą tegorocznej kuratorki. Zwracamy uwagę, żeby była równowaga w reprezentacji obu płci. Wybór osoby, która jest odpowiedzialna za program główny, jest trudny. To osoba, z którą ja i zespół pracujemy przez cały rok i musi być to ktoś, z kim szybko złapiemy nić porozumienia.

Tegoroczne hasło to: "Przestrzeń przepływów". Skąd taki pomysł? Pomysł na taką koncepcję pojawił się u naszej kuratorki programu głównego - Iris Sikking. Układając całą wizję, przypomniała sobie o książce "Społeczeństwo sieci" Manuela Castellsa. To tam pojawia się hasło "przestrzeń przepływów" ("Space of Flows"). Pojęcie to najlepiej łączy to wszystko, o czym mówimy podczas tegorocznego Miesiąca Fotografii. A kim jest Iris Sikking? Iris jest Holenderką, która przez wiele lat pracowała jako montażystka filmowa, ale również jest absolwentką historii sztuki i historii fotografii. Z Iris poznaliśmy się dwa lata temu, podczas edycji, której kuratorem był Lars Willumeit. To on zaprosił Iris do stworzenia jednej z wystaw w przestrzeni Tytano, zatytułowanej "Świeże spojrzenie. Nowe formy narracji wizualnej". Pojawił się wówczas pomysł, żeby zrobić wspólnie coś więcej. Razem z zespołem byliśmy przekonani, że w podobny sposób patrzymy na świat i fotografię. Przemawiało do nas także to, w jaki sposób dobierała fotografów i na jakie tematy zwracała uwagę.

Iris interesuje się obrazem w różnych jego odmianach, zarówno fotografią, jak i obrazem ruchomym. Podobnie jak ona uważam, że obecnie dla wielu artystów fotografia jest bazą i polem do eksperymentowania. Sięgają oni dużo głębiej po to, by finalne obrazy dokładnie przekazywały treści, które chcą opowiedzieć. Było dla nas ważne, żeby w tym roku poruszyć znacznie szerzej tematy społeczne. To są kwestie bardzo aktualne, które dotyczą nas wszystkich. Natomiast to, w jaki sposób to zostanie odebrane i w jakiej płaszczyźnie odczyta to odbiorca, zależy już od niego. Niektórzy widzą w tym właśnie element społeczny, inni powiedzą, że sięgamy po tematy polityczne.

W jaki sposób sięgacie po politykę? To wpisane jest w nasze tegoroczne motto: "Przestrzeń przepływów. Obrazowanie niewidzialnego". W tej "przestrzeni przepływów" poruszamy się w zasadzie w trzech "przepływach": "przepływ ludzi", gdzie mówimy dużo o migracji, "przepływ substancji", który odnosi się przede wszystkim do ekologii, posługiwania się szkodliwymi substancjami, relacji człowiek - natura, a trzecim jest "przepływ danych cyfrowych", czyli cyberprzestrzeń. W ramach tych trzech kierunków, które sobie wybraliśmy, pojawiają się różne podejścia artystyczne. Muszę zaznaczyć, że w tym roku cały festiwal jest jedną wystawą zbiorową pod jednym hasłem. Można jednak zauważyć, że niektóre projekty są bardziej zaangażowane politycznie. Takim przykładem jest projekt Edmunda Clarka i Croftona Blacka "Negatywny rozgłos. Ślady bezprawnego przewożenia i przekazywania więźniów" w Stanach Zjednoczonych. Wyjaśniłaś już czym jest "przestrzeń przepływów", a o co chodzi z "obrazowaniem niewidzialnego"? Pokazujemy obrazy, które skłaniają do tego, żeby dowiedzieć się, co się za nimi kryje. Dotyczą najczęściej rzeczy, które dzieją się blisko nas, ale o których niewiele wiemy albo na co dzień nie zwracamy uwagi. Właśnie w "Negatywnym rozgłosie" autorzy podnoszą kwestię programu tajnych więzień CIA, kontroli aparatu państwa w codzienności obywatela. Na zdjęciach pokazują przede wszystkim miejsca, związane z opisywanymi wydarzeniami. Żeby zrozumieć projekt, trzeba wyjść poza fotografię.

Festiwal trwa do 24 czerwca. Co jeszcze można zobaczyć? Warto zmierzyć się z każdym z naszych "przepływów". Jeśli chodzi o relację człowiek - natura, myślę, że świetnym przykładem są prace Michała Łuczaka, którego zaprosiliśmy do stworzenia czegoś, co moglibyśmy premierowo zaprezentować na festiwalu. Artysta pokazał pierwszą odsłonę swojego długofalowego projektu dotyczącego Górnego Śląska, który nadal będzie rozwijać. Za pomocą czarno-białej fotografii pokazuje zarówno ludzi ten rejon zamieszkujących i pracujących w kopalniach, jak i krajobraz oraz zmiany geologiczne tam zachodzące.

Edmund Clark & Crofton Black, "Negatywny rozgłos #079", z cyklu "Negatywny rozgłos. Ślady bezprawnego przewożenia i przekazywania więźniów", 2011–2016 © Edmund Clark & Crofton Black. Dzięki uprzejmości Flowers Gallery Londyn & Nowy Jork/ Miesiąc Fotografii w Krakowie

Mamy też cyberprzestrzeń. Chyba najbardziej przemawiającym do wyobraźni przykładem jest projekt Salvatore Vitale "Nieuchwytny dźwięk. Odkrywanie wirtualnego". Salvatore jest artystą wizualnym, pochodzącym z Włoch, mieszkającym na co dzień w Szwajcarii. To jest część obszernej pracy "Jak zabezpieczyć kraj" i dotyczy Szwajcarii właśnie, uważanej za najbezpieczniejszy kraj świata. Za pomocą fotografii próbuje przedstawić wszystko, co dotyczy cyberprzestrzeni: usługi internetowe, przesył danych czy sieci społecznościowe. Prezentuje relacje człowiek - maszyna. Pokazuje na przykład magazyny, skrzynki, kable, które służą do gromadzenia danych cyfrowych. To dobry przykład artysty, dla którego fotografia jest punktem wyjścia do przedstawienia szerszego tematu, który wydawałby się niemożliwy do zobrazowania.

Michał Łuczak, z cyklu "Wydobycie", 2017–2018 © Michał Łuczak/Miesiąc Fotografii w Krakowie

Wśród wystaw, moją uwagę zwrócił projekt Agaty Grzybowskiej "9 bram, z powrotem ani jednej". Pokazujecie go premierowo.

Agata wydała książkę o tym tytule, za którą otrzymała Grand Press Photo 2018. Zaprosiliśmy ją do tego, żeby zaprezentowała premierowo materiał z książki w formie wystawy. Powstała instalacja łącząca fotografię i dźwięk. Ten projekt świetnie wpisuje się w nasz tegoroczny temat. Dotyczy zarówno kwestii migracji, jak i relacji człowieka z naturą. Agata prezentuje historie ludzi, którzy świadomie postanowili osiąść w Bieszczadach. Pięknie poruszyła w nim także kwestię potrzeby samotności, co jest znakomitym uzupełnieniem tegorocznego programu Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Agata Grzybowska "Józef Polański", z cyklu "9 bram, z powrotem ani jednej", 2017© Agata Grzybowska / Miesiąc Fotografii w Krakowie

Rokrocznie stałym elementem festiwalu są ShowOFF i Przegląd Portfolio, gdzie prezentują się artyści często na początku swojej drogi. Udało ci się w tym roku odkryć jakiś niezwykły talent? To bardzo trudne pytanie. Bardzo dobrze kojarzę projekty, które pokazujemy w ramach ShowOFF-u. Gdy oglądasz dużo zdjęć, w pewnym momencie trudno jest czymś zachwycić się tak naprawdę. Jest duży procent projektów, które mnie ujmują, ale trudno jest mi jednoznacznie wskazać coś naprawdę wyjątkowego. Udało nam się jednak, wraz z czterema kuratorami i ósemką artystów, stworzyć w ramach ShowOFF-u interesującą wystawę, która prezentuje bardzo różnorodne estetyki i odmienne podejścia warsztatowe.

Z tegorocznej edycji chyba najbardziej przemawia do mnie projekt Rafy Raigona. To czterdziestokilkuletni Hiszpan, który zadebiutował bardzo osobistym cyklem zdjęć. W pewnym momencie wyemigrował do Niemiec, skąd jest jego żona. Porzucił całe swoje dotychczasowe życie, także zawodowe, zaczął zajmować się dziećmi i sięgnął po fotografię, która pomogła mu się pogodzić ze swoją codziennością. Zachwyca mnie to, że mężczyzna w takim wieku - co wcale nie jest takie częste - sięga po aparat, żeby opowiedzieć o ojcostwie, o swojej rodzinie. Mówi o tym w cudowny, wzruszający i zabawny sposób. Okazało się również, że po tym, jak już do nas przysłał ten projekt, zaczął otrzymywać kolejne fotograficzne nagrody.

Macie plany na przyszły rok, czy jeszcze żyjecie tegoroczną edycją? Plany oczywiście są. Jednak są to wstępne pomysły, o których trudno mówić. Jedynie, co mogę zdradzić, to to, że szykuje się kilka rewolucji. Po tych pięciu latach, w czasie których jestem dyrektorką festiwalu, razem z zespołem jesteśmy odważniejsi i bardziej otwarci na większe ryzyko i realizację swoich fotograficznych marzeń. Myślę, że przyszłoroczna edycja dla wielu może być zaskoczeniem. Więcej dziś jeszcze nie zdradzę.

Rafa Raigón, Bez tytułu 3, z cyklu "Ikigai", 2018 © Rafa Raigón/Miesiac Fotografii w Krakowie

Autor: Tomasz-Marcin Wrona / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Miesiąc Fotografii w Krakowie

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk ma zapalenie płuc. W najbliższych dniach ograniczy aktywność publiczną - przekazało Centrum Informacyjne Rządu. Szef rządu w mediach społecznościowych zapewnił, że jest pod opieką "świetnych lekarzy".

Donald Tusk ma zapalenie płuc. "Wszystkich zmartwionych pragnę uspokoić, a uradowanych rozczarować"

Donald Tusk ma zapalenie płuc. "Wszystkich zmartwionych pragnę uspokoić, a uradowanych rozczarować"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje żołnierz 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak poinformowali w oświadczeniu terytorialsi, mężczyzna zmarł z przyczyn naturalnych po tym, jak zasłabł w trakcie służby na granicy polsko-białoruskiej. Nie pomogła błyskawiczna reanimacja.

Żołnierz zmarł na służbie. Patrolował granicę z Białorusią

Żołnierz zmarł na służbie. Patrolował granicę z Białorusią

Źródło:
WOT

Do niedawna obowiązywała narracja, że każdy może się przebranżowić, pójść na krótki kurs programowania, a po nim będzie zarabiać 10 tysięcy złotych na rękę. Sytuacja się zmieniła - mówi specjalistka od branży IT. Liczba ofert zmniejszyła się niemal o połowę, ale gruntownie wykształceni fachowcy nie mają się czego obawiać.

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Źródło:
tvn24.pl

Najważniejsi współpracownicy ministra Mariusza Błaszczaka dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw - powiedział wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. To jedno z ustaleń audytu w MON.

"Proceder" w MON. Tomczyk: prezenty dla zagranicznych gości trafiały do współpracowników Błaszczaka

"Proceder" w MON. Tomczyk: prezenty dla zagranicznych gości trafiały do współpracowników Błaszczaka

Źródło:
TVN24

Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty - poinformował resort cyfryzacji. Ministerstwo dodało, że liczba dokumentów, które utracą ważność przekracza dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument.

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Źródło:
PAP

W czwartek minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przyznał, że padł ofiarą oszustwa, a jego auto ma podrobiony VIN i "bliźniaka" we Francji. Wspomniany przekręt oszuści stosują od lat, a jego wykrycie nie zawsze może być proste. Jak dochodzi do takich oszustw i co zrobić, by się przed nimi chronić?

Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Źródło:
tvn24.pl

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur, które znajduje się w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Szef polskiej dyplomacji odpowiada w Sejmie na pytania posłów dotyczące obecnej polityki zagranicznej Polski. Wcześniej Radosław Sikorski przedstawił w Parlamencie informację o zadaniach polskich służb dyplomatycznych na 2024 rok. Mówił o bezpieczeństwie państwa, sojuszu z USA i integracji europejskiej, a także rosyjskim imperializmie i pomocy Ukrainie. Polska doświadcza ataku hybrydowego - podkreślił. Trwa relacja w tvn24.pl i w TVN24 GO.

Sikorski: Polska może mieć tylko jedną politykę zagraniczną

Sikorski: Polska może mieć tylko jedną politykę zagraniczną

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Andrzej Duda słuchał rano w Sejmie szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Jego reakcje w różnych momentach wystąpienia o założeniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok były wyraźnie widoczne. Prezydent rozmawiał ze współpracownikami i wpatrywał się w tablet.

Szef dyplomacji przemawia, emocje prezydenta widać wyraźnie

Szef dyplomacji przemawia, emocje prezydenta widać wyraźnie

Źródło:
TVN24

Wysokie na 45 metrów koło młyńskie zostało ustawione przy ulicy prowadzącej do Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Inspektorat budowlany przyznaje, że karuzelę postawiono bez stosownego pozwolenia. Urzędnicy wszczęli postępowanie po zgłoszeniu od mieszkańców, jednak przyznają, że sprawa może ciągnąć się miesiącami.

U stóp Tatr stanęła wysoka na 45 metrów karuzela. Zajmą się nią służby

U stóp Tatr stanęła wysoka na 45 metrów karuzela. Zajmą się nią służby

Źródło:
PAP

Wyrok skazujący byłego hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina za nadużycia seksualne został uchylony - poinformował w czwartek sąd apelacyjny stanu Nowy Jork.

Wyrok skazujący Harveya Weinsteina uchylony. Sąd o "rażących błędach"

Wyrok skazujący Harveya Weinsteina uchylony. Sąd o "rażących błędach"

Źródło:
Reuters, The New York Times, tvn24.pl

Posłowie Parlamentu Europejskiego oklaskami pożegnali Jerzego Buzka. Polityk nie będzie się już ubiegał o mandat do europarlamentu. W historii izby zapisał się jako pierwszy i do tej pory jedyny przewodniczący pochodzący z Polski.  

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Źródło:
TVN24.pl

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Chciałbym, żeby pan minister Radosław Sikorski nie wracał do polityki wyprzedawania polskich nieruchomości poza granicami i likwidowania polskich placówek dyplomatycznych - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że o budowie "pięknego i nowoczesnego" budynku ambasady RP w Berlinie "zdecydowano w ostatnich ośmiu latach". Szef MSZ w mediach społecznościowych stwierdził, że "w sprawie ambasady w Berlinie Prezydent Andrzej Duda radykalnie minął się z prawdą".

Spór Dudy z Sikorskim o budynek ambasady RP w Berlinie. "Prezydent radykalnie minął się z prawdą"

Spór Dudy z Sikorskim o budynek ambasady RP w Berlinie. "Prezydent radykalnie minął się z prawdą"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

Prokurator doszedł do wniosku, że nie ma podstaw, aby przyjąć, że wypadek na autostradzie A1 był katastrofą - poinformowała w czwartek prokuratura. Sebastian M., podejrzany o spowodowanie tragedii, w której zginęło małżeństwo z pięcioletnim dzieckiem, nie będzie miał zmienionego zarzutu na bardziej surowy. Decyzja zapadła po przeanalizowaniu nowej opinii biegłych. Cały czas trwa proces ekstradycyjny 32-latka.

Ruch śledczych po wypadku na A1. Jest decyzja w sprawie zarzutów dla Sebastiana M.

Ruch śledczych po wypadku na A1. Jest decyzja w sprawie zarzutów dla Sebastiana M.

Źródło:
tvn24.pl

Rolnicy zablokowali na 12 godzin prawie 50-kilometrowy odcinek S3 między Gryfinem a Myśliborzem na wysokości węzła Pyrzyce (woj. zachodniopomorskie). Droga będzie nieprzejezdna w czwartek w obu kierunkach do godziny 22.

Rolnicy ponownie zablokowali trasę S3

Rolnicy ponownie zablokowali trasę S3

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Uczniowie w klasach VI-VIII nadal będą czytać "Pana Tadeusza", ale we fragmentach. Z listy lektur mają zniknąć między innymi "Syzyfowe prace" i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza. Pojawią się za to autorzy współcześni, których do tej pory nie było w podstawie programowej. Przedstawiamy proponowane zmiany na liście lektur.

Nowa lista lektur. Co z "Panem Tadeuszem" i "W pustyni i w puszczy"?

Nowa lista lektur. Co z "Panem Tadeuszem" i "W pustyni i w puszczy"?

Źródło:
PAP

W Kazimierzu (woj. pomorskie) odkryto niewybuch prawdopodobnie pochodzący z lat II wojny światowej. W czwartek po południu odwołano zaplanowaną na ten dzień akcję wydobycia niewybuchu i ewakuację mieszkańców. Zostanie przeprowadzona w innym terminie.

Znaleziono niewybuch ważący pół tony. Ewakuacja mieszkańców odwołana

Znaleziono niewybuch ważący pół tony. Ewakuacja mieszkańców odwołana

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że rekonstrukcja rządu jest planowana na 10 maja. "A jeszcze dziś ogłoszenie planu pomocy dla rolników" - napisał w mediach społecznościowych.

Jest data rekonstrukcji rządu

Jest data rekonstrukcji rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl, TVN24

Orlen w piątek uruchomi majówkową promocję na tankowanie. Z obniżek, wynoszących nawet 40 groszy na litrze, będą mogli skorzystać uczestnicy programu lojalnościowego. Będzie obowiązywał limit pojedynczego tankowania w promocyjnej cenie.

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przewiduje, że część z nich będzie mogło być przeprowadzane poza stacją kontroli. Dotyczy to między innymi ciągników rolniczych. Zmiany mają wejść w życie od początku czerwca 2024 roku.

Zmiany w badaniach technicznych. Mają objąć około 2 milionów pojazdów

Zmiany w badaniach technicznych. Mają objąć około 2 milionów pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Afrykański pomór świń (ASF) zabił warchlaki, których truchła przed kilkoma dniami odnaleźli mieszkańcy gdyńskich Karwin. Sekcja martwych zwierząt wykluczyła otrucie, które początkowo było brane pod uwagę. By zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu wirusa, powiatowy lekarz weterynarii podjął decyzję o zakazie wchodzenia do lokalnych lasów.

Wiadomo już, co zabija dziki. Zakaz i apel do mieszkańców

Wiadomo już, co zabija dziki. Zakaz i apel do mieszkańców

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci z Gniezna zatrzymali kierującą, która omal nie staranowała pieszego prowadzącego rower przez przejście dla pieszych. 46-latka została ukarana mandatem w wysokości 1500 złotych i 15 punktami karnymi.

Prawie staranowała pieszego i to na oczach policjantów. Nagranie z radiowozu

Prawie staranowała pieszego i to na oczach policjantów. Nagranie z radiowozu

Źródło:
tvn24.pl

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski napisał w mediach społecznościowych, że padł ofiarą oszustwa przy zakupie samochodu. "Okazało się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tysięcy złotych ma swojego 'bliźniaka' we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersję" - przekazał. Jego samochód został zajęty przez służby. - Sytuacja jest smutna i straszna, niczym z powieści kryminalnej - mówił wicepremier w Sejmie. Zapowiedział projekty zmian legislacyjnych w tej sprawie.

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Sytuacja jest smutna i straszna, niczym z powieści kryminalnej"

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Sytuacja jest smutna i straszna, niczym z powieści kryminalnej"

Źródło:
tvn24.pl

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej służby zagranicznej - o tych zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej mówił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślał, że Niemcy i Francja są naszymi "najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej", a utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodległości Ukrainy będzie "priorytetem polityki europejskiej rządu". Przedstawiamy najważniejsze punkty wystąpienia szefa MSZ.

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Źródło:
PAP

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Gdzie jest burza? W czwartek 25.04 po południu nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Błyska się i grzmi w dużej części kraju

Gdzie jest burza? Błyska się i grzmi w dużej części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kalendarz szczepień, stosowany w Polsce od dziesięcioleci, kojarzony jest głównie z dziećmi. To błąd - wskazują epidemiolodzy. - Obecnie wiemy, że szczepienia dorosłych są tak samo ważne, jak szczepienia dzieci - wyjaśnia dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii, Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PIB.

Kalendarz szczepień dla dorosłych. Sprawdź, czy nie powinieneś się zaszczepić

Kalendarz szczepień dla dorosłych. Sprawdź, czy nie powinieneś się zaszczepić

Źródło:
PAP

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego obywatele państw UE wybiorą łącznie 720 nowych eurodeputowanych. Ich liczba będzie większa niż w obecnej, kończącej się kadencji. Który kraj będzie miał najwięcej, a który najmniej posłów do PE?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Który kraj będzie miał najwięcej europosłów i jak wypada Polska?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Który kraj będzie miał najwięcej europosłów i jak wypada Polska?

Źródło:
elections.europa.eu, europarl.europa.eu

Brytyjski dziennik "The Telegraph" poleca pięć miast w Europie jako atrakcyjne, a zarazem "najtańsze na wypoczynek". Wśród nich jest m.in. Gdańsk. Zdaniem dziennikarzy gazety polskie miasto oferuje wiele możliwości, a wciąż pozostaje nieodkryte dla wielu europejskich turystów.

Dokąd na długi weekend? Polskie miasto wśród polecanych "najtańszych w Europie"

Dokąd na długi weekend? Polskie miasto wśród polecanych "najtańszych w Europie"

Źródło:
The Telegraph

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24