tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Łódź światową stolicą animacji

Łódź światową stolicą animacji
Foto: www.reanimacjafestival.com W festiwalowym konkursie o Złotego Ślimaka powalczą 74 filmy z całego świata

W najbliższy weekend Łódź stanie się światową stolicą filmu animowanego. W kinie Charlie odbędzie się bowiem 5. Międzynarodowy Festiwali Animacji ReAnimacja - w jego ramach, o statuetkę Złotego Ślimaka konkurować będą 74 produkcje z całego świata, a na festiwalowych dywanach pojawią się najważniejsze postaci światka ruchomych obrazów. Cały festiwal na bieżąco relacjonowany będzie przez portal tvn24.pl.

Festiwal odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2008. Do konkursu głównego zakwalifikowane zostały 74 filmy, spośród 289 zgłoszonych. Znalazły się wśród nich pozycje z kilkudziesięciu krajów, w tym oczywiście z Polski. Walczyć będą o statuetkę Złotego Ślimaka i nagrodę pieniężną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Łodzi.

W konkursie głównym polskę reprezentować będzie m.in. "To co mnie cieszy" Dominiki Osadców
Podobnie jak rywalizujący artyści, międzynarodowe jest także jury, złożone z takich gwiazd animacji jak Mait Laas z Estonii, czołowy twórca tamtejszego NUKU Film Studio oraz Tsvika Oren z Izraela. Oprócz nich, sędziować będą: Ryszard Horowitz, polski fotografik, Adam Wyrwas - animator m.in. "Piotrusia i wilka" i Daniel Markowicz z firmy Lightcraft.

Oprócz konkursu głównego, jury reprezentujące Stowarzyszenie Filmowców Polskich, w składzie Jerzy Kalina, Marek Skrobecki i Jacek Rokosz wybierze najlepszą polską animację festiwalu.

Nie tylko nagrodami animacja żyje

Jednym z niemieckich filmów na festiwalu będzie "Baerenbraut" Dereka Roczena
Konkursy to z pewnością rdzeń festiwalu, ale na nich lista atrakcji dopiero się zaczyna. Oprócz nich, ReAnimacja pokaże serię retrospektyw czołowych światowych producentów: estońskiego NUKU, francuskiego Sacrebleu Productions, a także z koreańskiego festiwalu SICAF. Widownia będzie miała okazję zapoznać się z animowaną kinematografią z Indii, Rosji, Irlandii, Izraela i państw afrykańskich.

Gratką dla wielbicieli i twórców filmu animowanego będzie z pewnością sobotnie seminarium Tsviki Oren, a także piątkowe warsztaty studia Lightcraft zatytułowane „Cyfrowa kompozycja i obróbka obrazu filmowego i animacji”.

Okolice animacji

"Primogenito Complesso" to włosko-brazylijska koprodukcja
Oprócz filmów, podczas festiwalu znajdzie się także miejsce dla miłośników fotografii - na nich czekać będzie wystawa Ryszarda Horowitza, oraz komiksu - organizatorzy zaprezentują kolekcję fotosów z filmu "Jeż Jerzy".

Przy przeglądzie animacji nie może oczywiście zabraknąć tytułów skierowanych do jej najmłodszych miłośników. Dla dzieci, organizatorzy przygotowali m.in. pokaz filmu "The Real Shlemiel" oraz przegląd dziecięcych filmów bułgarskich.

Dopełnieniem festiwalu będą towarzyszące mu imprezy muzyczne. W piątek, po oficjalnym otwarciu ReAnimacji, odbędzie się Norman McLaren Cineclip by VJ Oof, a na zakończenie koncerty dadzą L.U.C. i Rahim.

Organizatorami 5. Międzynarodowego Festiwalu Animacji ReAnimacja są Fundacja KinoForma i łódzkie kino Charlie.

Łukasz Dulniak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje