tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Noble 2016

Odczytają podziękowania Dylana, zaśpiewa "babcia" punk rocka

Odczytają podziękowania Dylana, zaśpiewa "babcia" punk rocka
Foto: smial / Free Art License 1.3 | Video: East News/Wikipedia (CC BY SA 3.0)/Shutterstock Dylan nie przyjedzie w grudniu do Sztokholmu, by odebrać nagrodę

Laureat tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie literatury, amerykański pieśniarz i poeta Bob Dylan, przysłał tekst wystąpienia z podziękowaniami, który ma być odczytany na bankiecie noblowskim w sobotę w Sztokholmie - podała w poniedziałek Fundacja Noblowska.

Poinformowano, że na ceremonii przyznania nagród wystąpi amerykańska piosenkarka, nazywana "babcią" punk rocka Patti Smith, która w swojej twórczości artystycznej pozostawała pod wpływem barda. Smith, która pod koniec grudnia skończy 70 lat, zaśpiewa "A Hard Rain's A-Gonna Fall" - skomponowany przez Dylana protest song z 1962 r.

Nagrody Nobla są wręczane 10 grudnia w rocznicę śmierci ich fundatora.

Źródło: Free Art License 1.3 / smial "Babcia" punk rocka Patti Smith zaśpiewa "A Hard Rain's A-Gonna Fall" Dylana

"Inne obowiązki"

Dylan nie przyjedzie w grudniu do Sztokholmu, by odebrać nagrodę. "Bardzo chciałby móc odebrać tę nagrodę osobiście, ale inne obowiązki sprawiają, że to niestety jest niemożliwe. Podkreślił, że poczuł się ogromnie zaszczycony nagrodą Nobla" - głosił komunikat Akademii Szwedzkiej z 16 listopada.

Wcześniej Dylan przez ponad dwa tygodnie zwlekał z odpowiedzią, czy przyjmuje przyznaną mu 13 października nagrodę. Dylan, który został uhonorowany za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji pieśni amerykańskiej", pozostawał od dnia ogłoszenia wyników nieuchwytny dla mediów oraz Akademii Szwedzkiej, która próbowała się z nim skontaktować.

Muzyk od dawna stara się unikać kontaktu z mediami w trosce o swą prywatność. Jego milczenie i długi brak jakiejkolwiek reakcji na przyznanie nagrody nie wszyscy jednak przyjęli ze zrozumieniem. Jeden z członków Akademii Szwedzkiej uznał zachowanie Amerykanina za "niegrzeczne i aroganckie".

Wykład będzie wiosną?

Kilka dni po ogłoszeniu decyzji, że Dylan nie pojawi się w grudniu w Sztokholmie, sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius ogłosiła, iż muzyk przyjedzie na wiosnę do miasta, by dać koncert.

Jak zauważa EFE, Akademia liczy na to, że wygłosi wówczas również wykład. Choć laureat nagrody Nobla nie musi osobiście udać się do stolicy Szwecji, aby móc odebrać nagrodę o wartości ok. 900 tys. dolarów, ma obowiązek wygłosić wykład dla publiczności. Musi się on odbyć w ciągu sześciu miesięcy, licząc od 10 grudnia.

Dylan jest pierwszym muzykiem, który otrzymał tę nagrodę od początku istnienia literackiego Nobla. Sam o sobie powiedział: - Myślę o sobie przede wszystkim jako o poecie, dopiero później muzyku. Żyłem jak poeta i umrę jak poeta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Noble 2016

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje