"Jeśli chcesz zobaczyć, jakie jest społeczeństwo, to posłuchaj, co grają"

[object Object]
Wojtek Mazolewski: wolność jest czymś, o co trzeba walczyć cały czastvn24
wideo 2/35

Bardzo się boję o ten kraj - mówi o Polsce John Porter w rozmowie z tvn24.pl. - Nie widzę, jak może udać się wrócić do tego, co było wcześniej. Przeżyłem tutaj wszystko, nawet stan wojenny, i widziałem, jak silnie Polacy potrafią walczyć o wolność - podkreśla. - Za każdym razem apeluję i przypominam, że wolność – trochę jak miłość – jest czymś, o co trzeba walczyć cały czas. Nie jest dana raz na zawsze - dodaje Wojtek Mazolewski.

John Porter i Wojtek Mazolewski wydali niedawno swoją pierwszą wspólną płytę "Philosophia". W rozmowie z tvn24.pl opowiedzieli o karmicznej relacji, twórczości ponad podziałami, a także o Polsce.

Estera Prugar: Jeden z Was urodził się w 1976 roku, czyli wtedy, gdy drugi przyjechał po raz pierwszy do Polski.

Wojtek Mazolewski: Myślę, że byłem kolegą Johna, zanim tu przyjechał.

John Porter: W poprzednim życiu!

Wojtek Mazolewski: I kiedy tu przyjechał, to postanowiłem tutaj się odrodzić. Po prostu podczas którejś imprezy w Londynie na początku lat 70. musiałem przesadzić i wydarzył się wypadek, po którym odszedłem z tego świata, ale szybko wróciłem i musieliśmy się z Johnem ponownie odnaleźć.

John Porter: Bardzo silna karma.

Poczuliście to od razu, kiedy spotkaliście się już w Polsce?

John Porter: Karma nie zna czegoś takiego jak czas. Nie jest przez niego ograniczana. Zawsze wiedzieliśmy, że jesteśmy połączeni, przede wszystkim muzycznie.

Wojtek Mazolewski: Mamy silne związki, a połączyła nas muzyka. Kiedy gramy razem, czujemy głębię i przyjaźń, a różnice przestają mieć znaczenie. Wydaje mi się, że po raz kolejny przełamujemy wszelkie stereotypy, pokazując, że muzyka nie ma granic. Wszystko się może zdarzyć i mam nadzieję, że słuchający naszej płyty będą to czuć.

Można też poczuć pewien mrok. W warstwie lirycznej nawet miłość jest mroczna.

John Porter: Miłość bywa mroczna. Ale tak, zgadzam się, że jest dość mrocznie i poruszamy tematy, o których niekoniecznie na co dzień chcemy mówić. Każdy z nas ma w sobie jakieś czarne miejsce i my je pokazujemy. W pewnym sensie tłumaczenie emocji jest częścią naszej pracy.

Chcemy słuchać o tym, co jest ciemne?

John Porter: Myślę, że tak, bo to jest dużo ciekawsze. Stary przykład: kiedy facet chodzi na imprezy i wszystkie kobiety mówią, żeby trzymać się od niego z daleka, to jakoś i tak wszystkie do niego lgną. Taka jest nasza natura, szukamy czegoś głębszego niż codzienny banał. Bywa, że jest to niemiłe, ale niekoniecznie mroczne. Nie zawsze.

Mówienie o tych mroczniejszych strefach jest łatwe?

Wojtek Mazolewski: Ja bym powiedział, że ta płyta jest refleksyjna. Potrafimy sięgnąć po różne rzeczy, które nam się zdarzają i o których czasami – tak jak wspomniał John – nie chcemy mówić, a nawet myśleć. Natomiast muzycznie płyta jest bardzo żywa i jest kontrapunktem dla warstwy lirycznej. Dźwięki są pozytywne i zwiastują nadzieję. Energia, siła i moc życia wygrywają w tym wszystkim. Opowiadamy o tym, że życie jest takie, jakie jest i każdy z nas szuka sposobu na to, aby sobie z nim poradzić. Staramy się dzielić własnymi doświadczeniami, pisząc piosenki. Posłuchaj siebie tego, co czujesz, przestań patrzeć na innych i na to, ile dostałeś "lajków", bo nie to sprawi, że będziesz szczęśliwy.

John Porter: Życie jest mroczne. Wystarczy spojrzeć na to, że seryjnymi mordercami bywają ludzie, którzy wydają się być najbardziej normalnymi. Dlatego tak trudno ich znaleźć. Taka jest prawda, bywają tak zwyczajni, że nikomu nie przyjdzie do głowy, że mogą robić potworne rzeczy.

Wojtek Mazolewski: Rzeczywistość potrafi być złudna. Nie zawsze jest tak, jak nam się wydaje.

Różnice w wieku i pochodzeniu mają znaczenie przy wspólnym tworzeniu? Muzyka ma granice, które da się wyczuć czy po prostu płynie między ludźmi?

Wojtek Mazolewski: Użyłaś ciekawych słów – granice i różnice. Dla nas jedno i drugie nie istnieje. Muzyka jest przestrzenią, która stanowi najlepszy przykład na to, że granice mogą w ogóle przestać istnieć. Pozbycie się tego złudnego wyobrażenia o nich od razu daje mnóstwo możliwości. Muzyka to wolność. Różnice istnieją i to jest wspaniałe, że jesteśmy inni. Ważne jest, by zrozumieć, że one nie muszą nas od siebie oddalać, ale mogą inspirować. W Polsce jest taka narracja, że inności trzeba się bać, bo ktoś zabierze nam pracę albo porysuje nam samochód, ale to nie jest prawda. Różnice istnieją po to, abyśmy się rozwijali, mają nas uczyć.

Muzyka ma realny wpływ na zmiany w ludziach?

Wojtek Mazolewski: Chciałbym, żeby tak było i bardzo mocno wierzę w jej siłę, dlatego cały czas robię to, co robię z pełnym oddaniem. Czuję, że to jest najlepsze, co mogę z siebie w życiu dać. Dowodem na to, że zachodzą zmiany w ludziach i społeczeństwie, na które wpływ miała muzyka, są na pewno lata 60. i 70. Artyści byli głosem wolności, tolerancji, antyrasizmu, równouprawnienia i tak dalej.

John Porter: W latach 60. to Paryż był centrum kultury i sztuki, i nagle – po The Beatles – wszystko zaczęło przenosić się do Londynu. Działo się coś niesamowitego, co zmieniło wszystko. Rządzący się tego bali i dochodziło do sytuacji jak w roku 1968, nawet tu w Polsce. Muzyka jest mocna. Bardzo.

John Porter: bardzo się boję o ten kraj
John Porter: bardzo się boję o ten krajtvn24

Jak wspominasz swój przyjazd do Polski w połowie lat 70.?

John Porter: Przede wszystkim jestem widocznie nienormalny, bo jest coś takiego w moim charakterze, co sprawia, że zawsze idę w odwrotną stronę niż inni. Wszyscy chcieli stąd uciekać na Zachód, żeby zarobić i szukać lepszego życia, a ja przyjechałem do kraju, w którym nie za bardzo można było zarobić, a i życie było wtedy takie sobie. Ale absolutnie tego nie żałuję. Znalazłem tutaj coś, czego nie miałem na Zachodzie. Spotkałem pełnowartościowych ludzi, poznałem bohemę polskiej elity, wspaniałe osoby, jakich nie znałem w Londynie.

Jak w Twoich oczach Polska zmieniła się przez te lata?

John Porter: Zmieniła się wyraźnie. Ale dzisiaj bardzo się boję o ten kraj. Nie widzę, jak może udać się wrócić do tego, co było wcześniej. Przeżyłem tutaj wszystko, nawet stan wojenny i widziałem, jak silnie Polacy potrafią walczyć o wolność i oddać wszystko dla zmian. Teraz znaleźliśmy się w punkcie, w którym pojawia się pytanie: dokąd stąd pójdziemy? To jest dla mnie smutne, ale będziemy walczyć dalej, żeby było lepiej. Naszą bronią jest muzyka.

Wojtku, ty w czasie stanu wojennego byłeś dzieckiem.

Wojtek Mazolewski: Tak, pamiętam ZOMO na ulicy i zakupy na kartki. Moim zadaniem było zajmowanie kolejki w mięsnym, czasami o drugiej, czasami o czwartej w nocy. Stanie tak – szczególnie przed świętami – w śniegu do 11 rano nie jest zabawne. Hartowałem się wtedy, ale jednocześnie każda komórka mojego ciała mówiła mi, że to nie jest ok. Czułem totalną niezgodę i fałsz tej sytuacji. Chodziłem pod kościół Świętej Brygidy (w Gdańsku – red.) i rozrzucałem jakieś ulotki. Pisałem piosenki. Chciałem jakkolwiek uczestniczyć w obaleniu reżimu, który nas dręczył. W wieku ośmiu lat dołączyłem do punkowego zespołu, który mój brat założył z kolegami z liceum. Już wtedy włączyłem się do całej kontrkultury, chłonąłem ją i walczyłem na swój sposób o to, żebyśmy mieli normalny kraj, w którym możemy robić to, na co mamy ochotę.

W jaki sposób widzisz zmiany po 1989 roku, jak one wyglądają z Twojej perspektywy?

Wojtek Mazolewski: Bardzo się cieszyłem i nadal cieszę, że to się nam udało, ale za każdym razem apeluję i przypominam, że wolność – trochę jak miłość – jest czymś, o co trzeba walczyć cały czas. Nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać i ją pielęgnować, a do tego potrzebna jest świadomość. Nie tylko jednej osoby czy kolegów, ale całego społeczeństwa. Czasami się dziwię temu larum o efekty wyborów, skoro w szkołach uczymy młodych ludzi, że dostaną piątkę, jeśli wypowiedzą twierdzenie Pitagorasa bez jego zrozumienia. Politycznie również wybieramy ludzi za wizerunek albo za to, co obiecują, a nie rozumiemy ich działań i drugiego dna, bo w szkole uczyliśmy się na pamięć, a nie nauczyliśmy się myślenia i przygotowania do życia. Jesteśmy krajem młodej demokracji i musimy się nauczyć, co jest dla nas dobre.

Jaka jest rola muzyki dzisiaj, jakie jest jej miejsce?

John Porter: Myślę, że muzyka zawsze jest w dobrym miejscu dzięki temu, że inspiruje. Wiadomo, jest inna niż kiedyś, różne są trendy, ale dopóki ludzie tworzą, to znaczy, że jest dobrze. Oczywiście nie wszystko lubię, wiadomo. Wolę muzykę lat 70. czy 80., ale to kwestia wieku.

Wojtek Mazolewski: Muzyka to głos wolności. To także bycie razem i wspólne przeżywanie tego, co dobre i złe, wesel i pogrzebów. To pierwotny rytuał. Prawdziwa muzyka wynika z powołania i służy ludziom. Nie ma nic wspólnego z biznesem. Obojętnie, o jakim gatunku mówimy. Jeżeli tworzy się coś jedynie jako biznes, to jest to co najwyżej rozrywką. Ja oczekuję od muzyki czegoś więcej i taką chcę tworzyć.

John Porter: Muzyka jest też zawsze zwierciadłem tego, co się dzieje. Mówi się: jeśli chcesz zobaczyć, jakie jest społeczeństwo, to posłuchaj, co grają i czego słuchają. Taka jest prawda, czy nam się to podoba, czy nie.

Jakie jest polskie społeczeństwo?

Wojtek Mazolewski: Uczymy się wolności i demokracji. To nie jest łatwe, a demony przeszłości i złych doświadczeń chcą nas dalej straszyć. Musimy być silni i odważni jak dawniej. Jesteśmy w trudnym momencie. Ciekawie jest to obserwować i brać w tym udział. Od zawsze wierzyłem w ludzi i dalej wierzę. Cały czas widzę wokół siebie wspaniałych, kreatywnych ludzi. Polacy mają wiele talentów i jeszcze mają przed sobą dużo dobrego do zrobienia.

John Porter i Wojtek Mazolewski - płyta "Philosophia"Wydawnictwo Agora

Płyta "Philosophia" duetu Mazolewski/Porter miała premierę 29 maja 2019 roku.

Autor: Estera Prugar

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Poremba | Jacek Poremba

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Część osadzonych w ukraińskich więzieniach będzie mogła podjąć dobrowolną służbę w armii w zamian za zwolnienie z odbywania reszty kary - tak wynika z ustawy uchwalonej w środę przez parlament w Kijowie. Zwolnieni z więzienia będą mogli zostać ci, którym pozostało nie więcej niż trzy lata do zakończenia kary.

Zwolnienie z więzienia w zamian za służbę na froncie? Ukraiński parlament uchwalił ustawę 

Zwolnienie z więzienia w zamian za służbę na froncie? Ukraiński parlament uchwalił ustawę 

Źródło:
PAP, Reuters

- PiS przegrało wybory samorządowe, a dzisiaj ponosi tego konsekwencje - ocenił premier Donald Tusk, odnosząc się do sytuacji w samorządach województw podlaskiego i małopolskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że "takie rzeczy się zdarzają, są przykre, ale to nic nowego w polityce". Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że to "gigantyczna porażka PiS-u".

"Bardzo groźny znak dla władz PiS"

"Bardzo groźny znak dla władz PiS"

Źródło:
PAP, TVN24

W Białymstoku kończy się budowa bloku, którego balkony sąsiadują z zakończonym drutem kolczastym ogrodzeniem więzienia. Internauci żartują, że można będzie "popatrzeć i pogrypsować", a deweloper przekonuje, że mieszkańcy nie będą widzieć więźniów. Choć blok jest jeszcze w budowie, wszystkie mieszkania zostały sprzedane. 

Mieszkania z widokiem na więzienie

Mieszkania z widokiem na więzienie

Źródło:
tvn24.pl

Kilku migrantów znajdujących się po białoruskiej stronie podjęło w środę próbę zniszczenia polskiego znaku granicznego. Próbowali uszkodzić go kijami, gdy to się nie udało, podpalili go - poinformowała Straż Graniczna.

Migranci próbowali podpalić znak graniczny na granicy z Białorusią. Jest nagranie

Migranci próbowali podpalić znak graniczny na granicy z Białorusią. Jest nagranie

Źródło:
PAP

Pożar wybuchł w garażu biurowca przy ulicy Twardej. Ewakuowano prawie 750 osób. Na miejscu działają strażacy. Żywioł został opanowany.

Pożar w biurowcu w centrum. Duże zadymienie i ewakuacja prawie 750 osób

Pożar w biurowcu w centrum. Duże zadymienie i ewakuacja prawie 750 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć o trzy tysiące złotych. Rządowa zapowiedź w tej sprawie to początek szerszych zmian w branży. Świadczenie nie było zmieniane od około 12 lat - wskazał Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. W jego ocenie konieczna jest nowelizacja tak zwanego prawa pogrzebowego.

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Jest też apel o zmianę przepisów

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Jest też apel o zmianę przepisów

Źródło:
PAP

Nagranie pokazujące radość ludzi z wyników wyborów lokalnych w Bradford w Wielkiej Brytanii osiąga ogromne zasięgi w internecie - także polskim. Powodem jest towarzyszący mu przekaz, że wybory "wygrali islamiści", którzy rzekomo już stanowią większość w tym brytyjskim dystrykcie. Nic z tego nie jest prawdą, a celem przekazu wydaje się być potęgowanie niechęci do imigrantów.

"Islamiści wygrali" w Bradford, "bo stanowią większość"? Dwa razy nieprawda

"Islamiści wygrali" w Bradford, "bo stanowią większość"? Dwa razy nieprawda

Źródło:
Konkret24

W środę ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej zawarli porozumienie w sprawie przekazania zysków z zamrożonych aktywów Rosji na wsparcie Ukrainy. Pieniądze zostaną wykorzystane na odbudowę kraju, a także obronę w kontekście rosyjskiej agresji.

Zyski z rosyjskich aktywów trafią do Ukrainy. Jest porozumienie

Zyski z rosyjskich aktywów trafią do Ukrainy. Jest porozumienie

Źródło:
PAP

Najbliższa noc będzie kolejną z serii, w której pojawią się przymrozki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenia na terenie 10 województw. Przy gruncie temperatura ma się obniżyć do -5 stopni Celsjusza.

"Kolejna trudna noc. Przygotujcie się"

"Kolejna trudna noc. Przygotujcie się"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

- Z frekwencją jest złożony problem - ocenił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, pytany o małą liczbę parlamentarzystów na sali plenarnej w czasie posiedzeń. Zaznaczył, że obecność na wystąpieniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego w kwietniu budziła jego "głęboki niesmak". Odniósł się też do zwołanego spotkania parlamentarnego zespołu ds. promocji badmintona.

Hołownia o sytuacji, która wzbudziła "głęboki niesmak"

Hołownia o sytuacji, która wzbudziła "głęboki niesmak"

Źródło:
PAP, TVN24

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed fałszywymi reklamami w mediach społecznościowych. Cyberprzestępcy podszywają się pod znanych influencerów. Ostrzeżenie jest skierowane do posiadaczy iPhone'ów.

Ostrzeżenie dla posiadaczy niektórych telefonów

Ostrzeżenie dla posiadaczy niektórych telefonów

Źródło:
tvn24.pl
Speczespół do wyjaśnienia "jednej wielkiej lewuchy"

Speczespół do wyjaśnienia "jednej wielkiej lewuchy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,1 procent i w porównaniu do marca spadła o 0,2 punktu procentowego – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W końcu kwietnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 798,5 tysiąca bezrobotnych.

Stopa bezrobocia w Polsce. Ministerstwo podało najnowsze dane

Stopa bezrobocia w Polsce. Ministerstwo podało najnowsze dane

Źródło:
PAP

Konińska policja poszukuje mężczyzny, który ukradł starszej kobiecie, poruszającej się z balkonikiem, pieniądze. Choć od zdarzenia minął miesiąc, nie udało się go zatrzymać.

Szła z balkonikiem. Podbiegł do niej i zabrał torebkę. Szukają mężczyzny z nagrania

Szła z balkonikiem. Podbiegł do niej i zabrał torebkę. Szukają mężczyzny z nagrania

Źródło:
tvn24.pl

Maturzyści w środę zmierzyli się z egzaminem z matematyki na poziomie podstawowym. Około 30 minut po rozpoczęciu matury w sieci pojawiły się zdjęcia arkusza. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z tvn24.pl podkreślił, że "CKE analizuje sytuację i zostaną podjęte stosowne kroki".

Zdjęcia arkusza z matematyki w sieci. Mamy komentarz CKE

Zdjęcia arkusza z matematyki w sieci. Mamy komentarz CKE

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński był pytany na sejmowym korytarzu przez reportera TVN24 Radomira Wita o sytuację w samorządzie województwa podlaskiego, gdzie doszło do nieoczekiwanej utraty większości przez PiS. - To nie jest konferencja prasowa. Te zmiany, które tutaj wprowadzono po wyborach, okazują się niestety bardzo nietrafione - powiedział, dodając, że "nie może spokojnie przejść". - Ale właśnie pan idzie - odpowiedział dziennikarz. - Ale mam prawo do tego, żeby iść w milczeniu - zaznaczył prezes PiS.

Kaczyński: nie mogę spokojnie przejść. Reporter TVN24: ale właśnie pan idzie

Kaczyński: nie mogę spokojnie przejść. Reporter TVN24: ale właśnie pan idzie

Źródło:
TVN24

Prokuratura Krajowa wszczęła postępowanie związane ze sprawą sędziego Tomasza Szmydta, który poinformował, że zwraca się o azyl na Białorusi - potwierdziła tvn24.pl rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Natomiast minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar przekazał, że w przygotowaniu jest wniosek o uchylenie sędziemu immunitetu. Decyzję podejmie sąd dyscyplinarny, który działa przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Co z immunitetem sędziego Szmydta?

Co z immunitetem sędziego Szmydta?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Wirtualna Polska

Sprawa jest poważna, w piątek spotkamy się ponownie - powiedział premier Donald Tusk po posiedzeniu Kolegium ds. Służb Specjalnych. Tematem rozmów były "domniemane wpływy rosyjskie i białoruskie w polskim aparacie władzy w poprzednich latach".

Po posiedzeniu Kolegium do Spraw Służb Specjalnych. Premier: sprawa jest poważna, w piątek spotkamy się ponownie

Po posiedzeniu Kolegium do Spraw Służb Specjalnych. Premier: sprawa jest poważna, w piątek spotkamy się ponownie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rekonstrukcja jest gotowa. W piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów, ogłoszę też nazwiska nowych - przekazał w środę premier Donald Tusk.

Donald Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów

Donald Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów

Źródło:
TVN24

34-letni Amerykanin został skazany na 30 lat więzienia za celowe rozprzestrzenianie wirusa HIV. Mężczyzna, którego ofiarami byli również nieletni nastolatkowie przyznał, że uprawiał seks z kilkudziesięcioma mężczyznami.

Uprawiał seks, by zarażać wirusem HIV. 34-latek usłyszał wyrok

Uprawiał seks, by zarażać wirusem HIV. 34-latek usłyszał wyrok

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Matura pisemna z matematyki na poziomie podstawowym już za nami. Z jakimi zadaniami musieli się zmierzyć maturzyści? Czy egzamin był trudny? Publikujemy arkusze CKE z matematyki na poziomie podstawowym.

Matura 2024. Mamy arkusze z matematyki  

Matura 2024. Mamy arkusze z matematyki  

Źródło:
TVN24.pl

Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który wszedł do kantoru z nożem i zażądał wydania gotówki. Skradzione pieniądze odzyskał jeden z przechodniów. Osoby, które rozpoznają poszukiwanego, proszone są o kontakt z policją.

Wszedł do kantoru z nożem i zabrał pieniądze. Poszukują mężczyzny ze zdjęć

Wszedł do kantoru z nożem i zabrał pieniądze. Poszukują mężczyzny ze zdjęć

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Samolot transportowy FedEx miał problemy z wysunięciem przedniego podwozia w czasie lądowania w Stambule. Na nagraniu widać iskry i kłęby dymu, kiedy maszyna trze dziobem o pas startowy. Nikt nie odniósł obrażeń.

Wskazówki z wieży, iskry i dym. Dramatyczne lądowanie w Stambule

Wskazówki z wieży, iskry i dym. Dramatyczne lądowanie w Stambule

Źródło:
Reuters

Policja próbuje ustalić tożsamość kobiety, której ciało znaleziono 11 kwietnia w zaroślach przy ulicy Lubelskiej w Rzeszowie. Opublikowali informacje na temat jej rysopisu, znaków szczególnych oraz ubioru, które mogą pomóc w identyfikacji.

Ciało kobiety w zaroślach, próbują ustalić jej tożsamość

Ciało kobiety w zaroślach, próbują ustalić jej tożsamość

Źródło:
tvn24.pl

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka już niebawem. Ze wstępnych prognoz wynika, że w nadchodzących dniach możemy spodziewać się niebezpiecznych dla ogrodników i botaników przymrozków. Kiedy będą one najdotkliwsze i jak nisko spadnie temperatura przy gruncie? Sprawdź na mapach, na co się przygotować.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie przymrozki będą najdotkliwsze?

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie przymrozki będą najdotkliwsze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rodzina i przyjaciele trzech mężczyzn, których ciała odnaleziono w studni w Meksyku, zabrali głos po tragedii. - Byli młodymi mężczyznami, których pasją było wspólne surfowanie - wspomina matka dwóch braci, Calluma i Jake'a Robinsonów. Oprócz nich zamordowany został także ich przyjaciel Carter Rhoad.

Ich ciała znaleziono w studni. Bliscy wspominają zamordowanych surferów

Ich ciała znaleziono w studni. Bliscy wspominają zamordowanych surferów

Źródło:
BBC, CNN, tvn24.pl

Choć Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej mandatów w radzie powiatu tatrzańskiego, to nie będzie nim rządzić. Nową większość stworzyły Dla Podhala i Jedność Tatrzańska. Nowym starostą został Andrzej Skupień. PiS stracił też władzę w samym Zakopanem.

PiS traci Zakopane i powiat tatrzański

PiS traci Zakopane i powiat tatrzański

Źródło:
tvn24.pl

Proces byłego posła Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski ruszy od nowa - tak zdecydował Sąd Okręgowy w Poznaniu. Zarzuty, które ciążą na Tomaszu G. dotyczą między innymi wyłudzania kredytów w latach 1996-1999. W innym procesie odpowiada między innymi za wyłudzenie 400 tysięcy złotych z Kancelarii Sejmu.

Wyrok uchylony, proces byłego posła PiS ruszy od nowa

Wyrok uchylony, proces byłego posła PiS ruszy od nowa

Źródło:
Gazeta Wyborcza, PAP, tvn24.pl

Niepełne i nieterminowe wypłaty, brak umów o pracę czy ubezpieczenia, fatalne warunki mieszkaniowe i nieodpowiednie traktowanie - to rzeczywistość, o jakiej opowiadają cudzoziemcy pracujący przy jednej z flagowych inwestycji Orlenu, kompleksie Olefiny III pod Płockiem. W środowej Uwadze! TVN wyniki śledztwa dotyczącego tego, co działo się przy budowie zakładu petrochemicznego za 25 miliardów złotych.

"Cztery dni nie miałem wody, nie mogłem się umyć". Opowiadają o pracy przy inwestycji Orlenu

"Cztery dni nie miałem wody, nie mogłem się umyć". Opowiadają o pracy przy inwestycji Orlenu

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

41-letni rosyjski żołnierz został zatrzymany w Polsce na terenie województwa podlaskiego. Nielegalnie przekroczył granicę z Białorusią - poinformowała Straż Graniczna. Mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka podlaskiego oddziału SG, przekazała, że zatrzymany walczył na froncie w Ukrainie, a teraz "jest w dyspozycji Straży Granicznej i prowadzone są wobec niego czynności administracyjne".

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl, PAP

Luna nie awansowała do finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zakwalifikowali się reprezentanci Serbii, Portugalii, Słowenii, Ukrainy, Litwy, Finlandii, Cypru, Chorwacji, Irlandii i Luksemburga. Takie rozstrzygnięcie wtorkowego półfinału nie przeszło bez echa.  

Luna bez awansu do finału Eurowizji. W sieci gorące komentarze

Luna bez awansu do finału Eurowizji. W sieci gorące komentarze

Źródło:
TVN24.pl

Osobom, które chcą pracować obwodowej komisji wyborczej w wyborach do europarlamentu, pozostały dwa dni na zgłoszenie się. Diety dla członków komisji wynoszą od 500 do 700 zł. Czym zajmują się członkowie komisji i jak się zgłosić?

Eurowybory 2024. Praca w obwodowej komisji. Ile można zarobić?

Eurowybory 2024. Praca w obwodowej komisji. Ile można zarobić?

Źródło:
PAP

Nowe centralne lotnisko w Polsce może powstać najwcześniej w 2032 roku. Tak wynika z wypowiedzi Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla TVN24 BiS. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej termin uruchomienia CPK w 2028 roku był "od początku nierealnym harmonogramem". Lasek zapewnił, że pracuje nad tym, "żeby historia Radomia nie spotkała CPK".

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

Źródło:
tvn24.pl

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Rexio może towarzyszyć człowiekowi w joggingu. Pomagać w akcji gaszenia pożaru. Wspierać nauczycieli w szkołach. Troje studentów, którzy zaprojektowali i wciąż rozwijają tego robota, chciałoby, żeby wynalazek służył dzieciom z niepełnosprawnościami. Łączyć naukę z zabawą i zmieniać świat na lepsze.

Rexio ma pomagać dzieciom w szpitalu, by nie bały się operacji. Potrafi jednak znacznie więcej

Rexio ma pomagać dzieciom w szpitalu, by nie bały się operacji. Potrafi jednak znacznie więcej

Źródło:
TVN24

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24