Holland, Komasa, Borcuch i trzy debiuty. 16 tytułów powalczy o Złote Lwy w Gdyni

"Słodki koniec dnia" Borcucha to znany już film konkursowy
"Słodki koniec dnia" Borcucha to znany już film konkursowy
Next Film
16 tytułów trafiło do Konkursu Głównego festiwalu w Gdyni Next Film

Jedenaście premier, w tym trzy debiuty reżyserskie, trafiło do Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W sumie pokazanych zostanie 16 tytułów, wśród których są m.in. "Obywatel Jones" Agnieszki Holland, "Boże ciało" Jana Komasy, "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha a także "Piłsudski" Michała Rosy. Festiwal odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku.

16 tytułów to standardowa od kilku lat liczba produkcji w Konkursie Głównym, choć trzy debiuty to nieco mniej niż dotąd. Dawno za to do konkursu nie trafiło aż 11 premier.

Lista filmów oddaje w pełni gatunkową różnorodność współczesnego polskiego kina, choć takiej liczby dużych, historycznych produkcji nie mieliśmy już dawno. Do tych najbardziej oczekiwanych należą "Obywatel Jones" naszej najbardziej utytułowanej reżyserki Agnieszki Holland oraz epicka opowieść "Piłsudski" w reżyserii Michała Rosy, z Borysem Szycem w roli głównej.

Marszałek pojawi się również w kolejnej filmowej opowieści, "Legiony", wyreżyserowanej przez Dariusza Gajewskiego. Tym razem w Józefa Piłsudskiego wcieli się w niego Jan Frycz.

Agnieszka Holland na planie "Obywatela Jonesa"R.Pałka | FPFF w Gdyni

Kino historyczne w natarciu

Film Agnieszki Holland miał swoją premierę na festiwalu w Berlinie, a jeszcze zanim trafi do Konkursu Głównego w Gdyni, zostanie pokazany na festiwalu Nowe Horyzonty.

Bohaterem obrazu jest młody, walijski dziennikarz Gareth Jones, postać autentyczna (gra go James Norton), który zasłynął artykułem o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc zbadać sprawę, zamierza przeprowadzić wywiad z Józefem Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodu, udaje się na Ukrainę. Tam staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Pisze artykuł ukazujący horror, za co przyjdzie mu zapłacić wielka cenę...

Obraz jest koprodukcją polsko-ukraińsko-brytyjską, a obok wymienionych aktorów pojawiają się też m.in. Peter Sarsgaard, Krzysztof Pieczyński i Michalina Olszańska.

Wspomniany już "Piłsudski" Michała Rosy to portret marszałka dotąd nieznany polskiej widowni. Reżyser skupia się bowiem nie tylko na portrecie wielkiego wodza, ale również na jego życiu uczuciowym i skomplikowanych związkach z kobietami - z pierwszą żoną Marią Piłsudską oraz z kochanką, a potem drugą żoną Aleksandrą Szczerbińską. O filmie pisaliśmy już szerzej. Szycowi partnerują Magdalena Boczarska i Maria Dębska.

Z kolei "Legiony" Dariusza Gajewskiego, jak nietrudno zgadnąć, skupiają się "na bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, czyli od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką." Epilogiem są wydarzenia z listopada 1918.

Kino historyczne reprezentuje w konkursie także znany już film Władysława Pasikowskiego "Kurier" opowiadający historię Jana Nowaka Jeziorańskiego - słynnego "Kuriera z Warszawy". Ponadto zobaczymy najnowszy obraz twórcy świetnej "Obławy" Marcina Krzyształowicza zatytułowany "Pan T.", w którym reżyser ponownie przenosi nas w lata 50., w czasy stalinizmu.

Kadr z filmu Władysława Pasikowskiego "Kurier"Kino Świat

Bez "Innego spojrzenia", ale z Malkovichem

Choć kino historyczne w tym roku stanowi sporą część konkursu, nie znaczy, że mniej ciekawie zapowiadają się produkcje traktujące o współczesności. Zarówno te kameralne, jak i te z dużym budżetem i gwiazdorską obsadą.

Z całą pewnością należy do nich nowy film światowej sławy reżysera, poety i malarza Lecha Majewskiego "Dolina Bogów" z Johnem Malkovichem w głównej roli. Jak zwykle w przypadku tego artysty, to kino nietuzinkowe i wielowątkowe, którego akcja toczy się współcześnie - częściowo w realnym świecie, częściowo w wykreowanym.

W jednym z wywiadów Majewski nazwał swój film "baśnią dla dorosłych", w której archaiczna mitologia Indian Nawaho zostaje zderzona ze współczesną mitologią bogactwa.

Bez wątpienia czeka nas porcja kina artystycznego, która być może zrekompensuje nam brak w tym roku cieszącej się powodzeniem wśród wyrafinowanych kinomanów sekcji konkursowej "Inne spojrzenie", której inicjatorem był wcześniejszy dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk.

Wedle słów Wojciecha Marczewskiego, reżysera i zarazem dyrektora Rady Programowej gdyńskiego festiwalu "nasze rodzime doświadczenia pokazały, że polska kinematografia nie jest tak bogata, by co roku dostarczać nową pulę awangardowych filmów niezbędnych do przeprowadzenia osobnego konkursu". Dlatego zlikwidowano (oby przejściowo) "Ukryte spojrzenie", kojarzone z kinem eksperymentalnym i nowatorskim.

Spośród produkcji Konkursu Głównego, reprezentujących kino opowiadające o bolączkach współczesności, z pewnością będą liczyły się także takie tytuły, jak znany już publiczności "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha z nagrodzoną w Sundance kreacją Krystyny Jandy, oczekiwane "Boże ciało" Jana Komasy, czy "Czarny mercedes" weterana naszego kina Janusza Majewskiego.

Festiwal odbędzie się w dniach 16-21 września br.

John Malkovich w filmie Lecha Majewskiego "Dolina Bogów"FPFF w Gdyni

Konkurs Główny. Lista filmów

- "Boże Ciało", reżyseria: Jan Komasa (premiera)

- "Ciemno, prawie noc", reżyseria: Borys Lankosz

- "Czarny mercedes", reżyseria: Janusz Majewski (premiera)

- "Dolina Bogów", reżyseria: Lech Majewski (premiera)

- "Ikar. Legenda Mietka Kosza", reżyseria: Maciej Pieprzyca (premiera)

- "Kurier", reżyseria: Władysław Pasikowski

- "Legiony", reżyseria: Dariusz Gajewski (premiera)

- "Obywatel Jones", reżyseria: Agnieszka Holland

- "Pan T.", reżyseria: Marcin Krzyształowicz (premiera)

- "Piłsudski", reżyseria: Michał Rosa

- "Proceder", reżyseria: Michał Węgrzyn (premiera)

- "Słodki koniec dnia", reżyseria: Jacek Borcuch

- "Solid Gold", reżyseria: Jacek Bromski (premiera)

- "Ukryta gra", reżyseria: Łukasz Kośmicki (debiut, premiera)

- "Wszystko dla mojej matki", reżyseria: Małgorzata Imielska (debiut, premiera)

- "Żelazny most", reżyseria: Monika Jordan-Młodzianowska (debiut, premiera)

Autor: Justyna Kobus / Źródło: FPFF, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: FPFF w Gdyni

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24