tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wasilij trafił do kolonii karnej, chociaż był niewinny, matka się nie poddała. Oto zdjęcie roku

Wasilij trafił do kolonii karnej, chociaż był niewinny, matka się nie poddała. Oto zdjęcie roku
Foto: Grand Press Photo/Anna Bedyńska | Video: tvn24 Zdjęcie Anny Bedyńskiej zostało wykonane w Moskwie

Główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2017 otrzymała Anna Bedyńska. Zdjęcie jej autorstwa zostało wykonane w Moskwie.

Fotografia autorstwa Anny Bedyńskiej została wykonana 25 kwietnia 2016 r. Wasilij - jeden z bohaterów zdjęcia - miał 19 lat, gdy został skazany na 15 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, chociaż był niewinny. Nie przyznał się̨ do przestępstwa, którego nie popełnił. Gdyby się przyznał, dostałby nie 15, tylko sześć lat – i wyszedłby po czterech latach przedterminowo. Zwolniono go jednak po 13 latach, m.in. dzięki mamie, która zaangażowała się w walkę z systemem rosyjskiego sądownictwa i ani na chwilę nie zwątpiła. Poświęciła życie, by udowodnić, m.in. przed Trybunałem w Strasburgu, że syn jest niewinny. Dziś Wasilij jest studentem trzeciego roku prawa.

Zdjęcie wygrało także w kategorii Portret.

- Wybrane zdjęcie jest wyjątkowe, bo posiada szczególną narrację oraz uniwersalny wymiar. Ta fotografia jest dla nas okazją, żeby zastanowić się nad rolą kobiet w dzisiejszym społeczeństwie - powiedział o nagrodzonej fotografii przewodniczący jury Grand Press Photo 2017 Francesco Zizola.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 5,2 tys. zdjęć wykonanych pomiędzy 1 kwietnia 2016 r. a 31 marca 2017 r.

Nagrody za zdjęcia pojedyncze

W kategorii Wydarzenia wygrało zdjęcie Adama Konarskiego ("Fakt") pokazujące zamieszki pod komisariatem policji Wrocław Stare Miasto, które wybuchły po zatrzymaniu i śmierci podczas przesłuchania 25-letniego Igora Stachowiaka.

W kategorii Życie codzienne nagrodzono zdjęcie Tomasza Lazara (dla "The Washington Post") pokazujące sukces, jaki w Japonii odniosła gra Pokémon Go.

Zdjęcie Łukasza Gdaka ("Głos Wielkopolski") przedstawiające młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach, która wzięła udział w cyklu warsztatów sensorycznych wygrało w kategorii Ludzie.

W kategorii Sport nagrodę zdobył Arkadiusz Gol ("Dziennik Zachodni") za fotografię pokazującą mecz piłki nożnej podwórkowej drużyny.

W kategorii Środowisko wygrało zdjęcie Beaty Zawrzel (Agencja Fotograficzna Reporter), prezentujące fragment zrewitalizowanego obszaru w centrum Katowic zwanego Strefą Kultury.

Fotografia Damiana Kramskiego (Comcam.pl), pokazująca jak uczestników Biegu Katorżnika porywają byli żołnierze JWK Lubliniec wygrała w kategorii Kultura i rozrywka.

Przyznawana w kategorii "życie codzienne" nagroda specjalna "Adobe" za zdjęcie pojedyncze trafiła do Tadeusza Koniarza (Agencja Fotograficzna East News). Kolejna nagroda specjalna - "Provident Polska" - trafiła do Piotra Gamdzyka. Zdjęcie jego autorstwa pokazuje tancerkę Szczecińskiej Opery na Zamku przygotowującą się za kulisami do próby generalnej baletu "Dziadek do orzechów". Mecenas konkursu - firma Nikon Polska przyznała swoją nagrodę Tomaszowi Padło.

Nagrody za reportaż

W grupie reportaży w kategorii Wydarzenia pierwszą nagrodę otrzymał Mariusz Janiszewski ("Doc! Photo Magazine") za zdjęcia pokazujące bilans rządów Rodriga Duterte, nowego prezydenta Filipin i jego wojny z gangami narkotykowymi. Zwycięzcy pozostałych kategorii w grupie reportaży to: Życie codzienne – zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz prezentujące Ah Mui Xae Kao i jej lalkę Kam Lai, która ma w sobie duszę dziecka; Ludzie - Mariusz Janiszewski ("Doc! Photo Magazine") za fotoreportaż o 15-letnim Jomalu Sulamie z Manili, który urodził się z porażeniem mózgowym. Jego największym marzeniem jest grać w bejsbol.

Photo Book of the Year

Po raz trzeci dla fotografów realizujących długoterminowe projekty organizatorzy przygotowali kategorię specjalną – projekt dokumentalny. W tegorocznej edycji pierwsze miejsce w tej kategorii zajął cykl Dawida Żuchowicza (Gazeta Wyborcza).

W kategorii przeznaczonej dla uczniów szkół fotograficznych - "Portfolio" - nagrodę główną otrzymała Katarzyna Mrugała.

W organizowanym równolegle konkursie na najlepszą książkę fotograficzną (Photo Book of the Year 2016) zwyciężył Adam Lach za publikację pt. "Nibyland". W tej kategorii udział wzięło 16 publikacji wydanych po raz pierwszy w 2016 r. Zostały one poddane ocenie jury w składzie: Przemek Dębowski, Anna Sielska i Maga Sokalska.

Skład jury

Przewodniczącym jury Grand Press Photo 2017 jest Francesco Zizola z agencji NOOR – zwycięzca World Press Photo 1997, dziesięciokrotny laureat tego konkursu, należący do czołówki fotoreporterów prasowych na świecie. Zgodnie z regulaminem konkursu to jego głos był decydujący przy wyborze nagrodzonych zdjęć. Oprócz niego w jury znaleźli się: Maria Mann (European Pressphoto Agency), Beata Łyżwa-Sokół (Gazeta Wyborcza), Jiri Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn "Press". To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jawotr
jawotr

A Polacy skarżą się na sądy... bo ruskich sądów nie spróbowali.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   4
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje