tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Finał festiwalu Pendereckiego z udziałem samego mistrza

zobacz więcej wideo »
Finał festiwalu Pendereckiego 
z udziałem samego mistrza
 • Penderecki zadyrygował Chórem Filharmonii NarodowejPenderecki zadyrygował Chórem Filharmonii Narodowej
 • Dyrektor festiwalu: to wyjątkowa edycjaDyrektor festiwalu: to wyjątkowa edycja
 • Penderecki: jestem związany z tym miejscemPenderecki: jestem związany z tym miejscem
 • Elżbieta Penderecka opowiada o utworze Te DeumElżbieta Penderecka opowiada o utworze Te Deum
Foto: TVN24 / tvn24 | Video: TVN24 / tvn24 W Zabrzu odbył się finałowy koncert Festiwalu im. Pendereckiego

Zakończył się wielki finał Festiwalu imienia Krzysztofa Pendereckiego. Przed publicznością w Zabrzu w sobotę wystąpił sam mistrz, który osobiście dyrygował Chórem Filharmonii Narodowej. To już szósta edycja wydarzenia, w tym roku połączona z 85. urodzinami kompozytora.

- To wyjątkowa edycja - szósta, ale też 85. urodziny Krzysztofa Pendereckiego. W tym roku cały świat świętuje urodziny mistrza i jego muzykę. Cieszymy się, że pan profesor będzie dzisiaj z nami - mówił jeszcze przed finałem dyrektor festiwalu Jerzy Dybał.

Finałowy koncert, podobnie jak cały festiwal, odbywał się w Zabrzu. Na scenie w sobotę pojawił się sam Penderecki. Zadyrygował Chór Filharmonii Narodowej, wykonując repertuar z płyty "Penderecki Conducts Penderecki vol. 2", czyli drugiego albumu antologii, której pierwsza część nagrodzona została prestiżową nagrodą Grammy.

Dziękczynne "Te Deum"

W drugiej odsłonie koncertu urodzinowego, w oświetlonym plenerze niecki Sztolni Królowa Luiza, zabrzmiało dziękczynne "Te Deum" Pendereckiego. Dzieło interpretowali soliści: Iwona Hossa, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski i Tomasz Konieczny, Chór Filharmonii Narodowej oraz Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją dyrektora festiwalu Jurka Dybała.

W rozmowie z dziennikarzami Penderecki nie krył radości, że festiwal jego imienia ma już szóstą odsłonę. Pytany o Zabrze, gdzie widowisko się odbywa, przyznał, że jest związany z tym miejscem. - Mam dobre wspomnienia z akustyki i z ludzi, którzy tu przychodzą. Publiczność jest świetna, pani prezydent [Zabrza - przyp. red.] też bardzo otwarta. Lubię to miejsce - mówił.

Międzynarodowy Festiwal im. Pendereckiego rozpoczął się w sobotę 15 września koncertem Atomowe Urodzinowe Jazz Party. W nieco luźniejszej atmosferze smyczkowy Atom String Quartet - zespół z pogranicza jazzu i klasyki - uczcił jubileusz Profesora Pendereckiego aranżacjami i improwizacjami jazzowych utworów Jubilata. W kolejnych dniach można było uczestniczyć w innych koncertach.

Urodzinowa klamra

Tegoroczne urodzinowe akcenty festiwalu spinają go klamrą z początkiem. Jego stworzenie oraz pierwsza edycja, która odbyła się w 2013 roku, były prezentami dla Krzysztofa Pendereckiego z okazji 80. urodzin.

Urodzony w 1933 roku Krzysztof Penderecki należy do grona najwybitniejszych polskich kompozytorów. Absolwent krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej), w latach 1972-87 był rektorem tej uczelni, a od 1987 do 1990 roku dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.

Wśród kompozycji Pendereckiego, które zyskały największe uznanie, są między innymi opery "Diabły z Loudun", "Raj utracony", "Czarna maska", "Credo" oraz właśnie "Siedem bram Jerozolimy". W 2000 roku Penderecki otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego współczesnego kompozytora. Jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uczelni na całym świecie. W 2005 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Oglądaj
Elżbieta Penderecka opowiada o utworze Te Deum
Wideo: TVN24/TVN 24 Elżbieta Penderecka opowiada o utworze Te Deum

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje