tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"To nie jest festiwal w żadnej mierze branżowy". Dwa Brzegi ruszają dwunasty raz

zobacz więcej wideo »
"To nie jest festiwal w żadnej mierze branżowy". Dwa Brzegi ruszają dwunasty raz
 • "To nie jest festiwal w żadnej mierze branżowy""To nie jest festiwal w żadnej mierze branżowy"
 • "Hołd oddany reżyserowi, którego już z nami nie ma""Hołd oddany reżyserowi, którego już z nami nie ma"
 • "Arek Jakubik to jest nie do zdefiniowania człowiek, artysta""Arek Jakubik to jest nie do zdefiniowania człowiek, artysta"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Grażyna Torbicka o Festiwalu Dwa Brzegi

- To jest taki festiwal, który poprzez całkowite zmniejszenie dystansu, adresowany jest do ludzi, chcących po prostu podczas wakacji zetknąć się z troszkę inną kulturą, inną sztuką niż na co dzień - mówiła w TVN24 Grażyna Torbicka, dyrektorka artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Podkreśliła, że prezentowane podczas festiwalu filmy to z jednej strony kino artystyczne, refleksyjne, ale z drugiej - pozostające ciągle kinem rozrywkowym.

W sobotę w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą rusza 12. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Podczas ośmiu dni zaprezentowanych zostanie ponad 100 filmów. Wszystko to w miejscu, w którym na co dzień nie ma ani jednego kina, a nawet sali, która na kino mogłaby być zaaranżowana.

Jak podkreśliła Grażyna Torbicka, dyrektorka artystyczna festiwalu, Dwa Brzegi to spotkanie "z kinem bardziej refleksyjnym, artystycznym", ale ciągle rozrywkowym.

- To jest taki festiwal, który poprzez całkowite zmniejszenie dystansu (między widzem a artystą - red.) adresowany jest do ludzi chcących po prostu podczas wakacji zetknąć się z troszkę inną kulturą, inną sztuką niż na co dzień - zaznaczyła.

"Festiwal, który jest otwarty dla widza"

W czasie wydarzenia można także "spotkać muzyków, którzy należą do tego grona bardziej awangardowych" oraz zetknąć się z innym "rodzajem sztuki, która jest bardzo bogata". - Ona nam daje masę możliwości do refleksji, do poznania samych siebie, do poznania świata - zauważyła Torbicka.

- Mamy w tym roku znakomite dokumenty, które pokazują, jak różnymi problemami żyje współczesny świat. Mamy filmy, które są z różnych szerokości geograficznych - podkreśliła.

Torbicka zwróciła uwagę, że przybliżone zostaną filmy, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nam odległe - jak film otwarcia "Shoplifters", zdobywca Złotej Palmy - jednak okazuje się, że polski widz może się z przedstawionymi problemami i historiami utożsamić.

- To jest taki festiwal, który jest otwarty dla widza. To nie jest festiwal w żadnej mierze branżowy. Jest adresowany przede wszystkim do naszej publiczności, żeby mogła się cieszyć kinem i wydarzeniami artystycznymi na najwyższym poziomie - powiedziała Torbicka.

Szefowa artystyczna festiwalu powiedziała, że Dwa Brzegi zwracają uwagę na młodych twórców, którzy budują swoją pozycję w polskiej kinematografii.

Oglądaj
"Arek Jakubik to jest nie do zdefiniowania człowiek, artysta"
Wideo: tvn24 "Arek Jakubik to jest nie do zdefiniowania człowiek, artysta"

"I Bóg stworzył aktora" i retrospektywy reżyserskie

Tradycyjnie festiwal przygotował sekcje retrospektywne. Tegorocznym bohaterem przeglądu "I Bóg stworzył aktora" jest Arkadiusz Jakubik. Torbicka podkreśliła, że w tej sekcji prezentowani są aktorzy, którzy mają bardzo różne pasje. - Arek Jakubik to jest nie do zdefiniowania człowiek, artysta - oceniła.

- Mamy trzy retrospektywy reżyserskie. To jest znakomity polski twórca Tomasz Zygadło - jego świetny film "Ćma" z Romanem Wilhelmim w roli głównej otworzy tę retrospektywę. Mamy Karoly Makka - węgierskiego twórcę. Wśród filmów, które pokażemy jest "Inne spojrzenie" - film z 1982 roku, w którym główne role zagrały Grażyna Szapołowska i Jadwiga Jankowska-Cieślak. Był w konkursie canneńskim i Jadwiga Jankowska-Cieślak otrzymała Złotą Palmę - wyliczała Torbicka, podkreślając, że Szapołowska i Jankowska-Cieślak będą gościć w Kazimierzu Dolnym.

- Trzeci reżyser, którego prezentujemy, to Milosz Forman. To też jest swego rodzaju hołd oddany reżyserowi, którego już z nami nie ma - dodała.

Festiwal Dwa Brzegi potrwa do 5 sierpnia.

 

Oglądaj
"Hołd oddany reżyserowi, którego już z nami nie ma"
Wideo: tvn24 "Hołd oddany reżyserowi, którego już z nami nie ma"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
andrzej_ryc

No Kina były i w Janowcu i w Kazimierzu, ale to lata 80-te, pamiętam kina w Janowcu, piękny budynek w rynku i drugie kino było w domu kultury, to były lata!! A w Kazimierzu kino było w Zespole Szkół przy Wiśle.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje