tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Nie żyje Ettore Scola, wielki mistrz kina

Nie żyje Ettore Scola, wielki mistrz kina
Foto: Denis Makarenko / Shutterstock.com Ettore Scola miał 84 lata

W wieku 84 lat zmarł we wtorek wybitny włoski reżyser filmowy Ettore Scola, uważany za jednego z największych mistrzów kina, autor filmowych arcydzieł: "Tacy byliśmy zakochani" z 1974 r., "Odrażający, brudni i źli" z 1976 roku , "Szczególny dzień" z 1977 r. czy "Rodzina" z 1987 roku.

Ettore Scola zaczynał karierę od pisania scenariuszy. Jako reżyser zadebiutował w 1964 roku filmem "Porozmawiajmy o kobietach", zaś pierwszy sukces odniósł cztery lata później, gdy nakręcił przygodową fabułę "Czy nasi bohaterowie zdołają odszukać przyjaciela zaginionego tajemniczo w Afryce?" – z uwielbianym przez włoską publiczność aktorem Alberto Sordim.

Międzynarodowa kariera

W 1974 roku powstał jego film "Tacy byliśmy zakochani", uznany za arcydzieło. Przedstawia on 30 lat z historii Włoch oczyma trzech przyjaciół. W rolach głównych wystąpili Vittorio Gassman, Nino Manfredi i Stefano Satta Flores. W filmie, dedykowanym Vittoriowi De Sice, pojawili się też Marcello Mastroianni i Federico Fellini.

Międzynarodową sławę przyniosły mu następne dzieła, wśród nich nagrodzony w Cannes za reżyserię "Odrażający, brudni i źli" z 1976 roku i poetycki "Szczególny dzień" z Marcello Mastroiannim i Sophią Loren, nominowany do Oscara w kategorii filmów zagranicznych, podobnie jak w następnych latach trzy jego inne obrazy.

Minister kultury w komunistycznym gabinecie cieni

W 2013 roku na festiwalu filmowym w Wenecji Ettore Scola zaprezentował film poświęcony Felliniemu – "Jakie to dziwne nazywać się Federico". Scenariusz do filmu Scola napisał wraz ze swymi dwiema córkami.

Reżyser nigdy nie ukrywał swych lewicowych sympatii politycznych. Był m.in. "ministrem kultury" w gabinecie cieni włoskiej partii komunistycznej, utworzonym w 1989 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje