tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Emma Stone zagra upośledzoną siostrę Johna F. Kennedy'ego

Emma Stone zagra upośledzoną siostrę Johna F. Kennedy'ego
Foto: Shutterstock Emma Stone zagra w filmie o tragicznej historii Rosemary Kennedy

"Letters From Rosemary" będzie filmową historią najstarszej siostry amerykańskiego prezydenta Johna F. Kennedy'ego, która w wyniku przymusowej lobotomii (zleconej przez ojca) doznała urazu i spędziła życie w ośrodkach specjalnych.

Emma Stone wcieli się w postać Rose Marie "Rosemary" Kennedy - najstarszej, a zarazem niemal nieznanej siostry prezydenta Johna F. Kennedy'ego.

U Rosemary wykryto w dzieciństwie objawy choroby psychicznej, którą rodzina starała się jak najbardziej ukryć. W związku z częstszymi atakami agresji oraz zachowaniami, które mogły narazić rodzinę na śmieszność i zażenowanie, Joseph Kennedy Sr skierował córkę na przymusową lobotomię. W konsekwencji Rosemary stała się trwale upośledzoną osobą i resztę swojego życia spędziła najpierw w szpitalu psychiatrycznym, a następnie w ośrodku St. Coletta of Wisconsin, gdzie dwa lata temu zmarła w wieku 86 lat.

Ciemny rozdział w historii rodu Kennedych

Scenariusz do filmu napisał debiutant, Nick Yarborough, a jego tytuł może odnosić się do wielu dzienników i listów, które Rosemary pisała przed zabiegiem, jako nastolatka i dwudziestolatka - opublikowanych przez Barbarę Gibson (byłą sekretarkę rodziny Kennedych) w 1995 roku. Ukazują one młodą kobietę cieszącą się pełnią życia. Opisywane są w nich przyjęcia, przymiarki sukien czy spotkania towarzyskie. Rosemary została przedstawiona królowi Jerzemu VI oraz królowej Elżbiecie II podczas, gdy Joseph Kennedy Senior był ambasadorem USA w Londynie.

Po zabiegu szalenie ambitny ojciec - żeby nie zaszkodzić wizerunkowi idealnej rodziny - tłumaczył dziennikarzom, że Rosemary uczy "zacofane" dzieci. W późniejszych latach rodzina opisywała Rose Marie jako "umysłowo upośledzoną" czy "niepełnosprawną", nie wyjaśniając nigdy, co tak naprawdę się wydarzyło.

Młodsza siostra Rosemary, Eunice Kennedy Shriver, w 1963 r. zorganizowała pierwsze półkolonie sportowe dla osób z upośledzeniem umysłowym, a pięć lat później w Chicago odbyła się pierwsza Olimpiada Specjalna. Wielu uważa, że działania Eunice wynikały z wielkiej miłości do siostry.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje