Polacy wśród nagrodzonych na festiwalu Millenium Docs Against Gravity

[object Object]
Wśród nagrodzonych filmów znalazł się "Call Me Tony" Docs Against Gravity
wideo 2/20

"Call me Tony", "Wielebny W." i "Ostatnie dni lata" - to niektóre spośród filmów, które zostały wyróżnione na 15. Festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Grand Prix Festiwalu otrzymał film "Jutro albo pojutrze" Binga Liu.

Millenium Docs Against Gravity to największa impreza sztuki dokumentalnej w Polsce, trzecia co do popularności w Europie. W tym roku w ramach festiwalu w pięciu miastach pokazano 160 filmów non-fiction.

"Wielowymiarowe spojrzenie przenikające amerykańskie społeczeństwo"

Nagroda Banku Millenium, Grand Prix festiwalu, powędrowała do Binga Liu za jego dokument "Jutro albo pojutrze" o dorastaniu i wspólnych doświadczeniach trzech amerykańskich przyjaciół-deskorolkarzy. Najlepszy film w Konkursie Głównym spośród 13 wybranych - w tym także m.in. "Call me Tony" Klaudiusza Chrostowskiego, "Jądra Tarzana" Alexandru Solomona oraz "Księcia i dybuka" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego - wybrało reżyserskie jury w składzie: Jan Gassmann, Anna Zamecka i Grzegorz Jarzyna. "Jutro albo pojutrze" zostało docenione - jak mówił Gassmann podczas wręczenia nagród w stołecznym Teatrze Studio - za umiejętność reżysera w oddaniu odważnych i pełnych wrażliwości portretów jego przyjaciół, ale także dostrzeżenie podziałów klasowych i rasowych oraz wielowymiarowe spojrzenie przenikające amerykańskie rodziny i społeczeństwo.

Nagrodzony film opowiada o trojgu przyjaciół: Zacku, Keire i Bingu (reżyser). Bohaterowie dokumentu spędzają wolny czas na jeżdżeniu na deskorolce po mieście i imprezowaniu.

"Silne i głębokie relacje tych trzech młodych mężczyzn i ich dorastanie są rdzeniem filmu stworzonego przez jednego z nich z młodzieńczą energią, choć jednocześnie imponującym poziomem dojrzałości. I choć film kręcony był początkowo w sposób spontaniczny, jako czysta rejestracja codzienności trzech młodych zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy, to w efekcie stał się poruszającym zapisem procesu ich dorastania i konieczności podejmowania trudnych życiowych decyzji" - czytamy w opisie filmu. - Jako jury byliśmy bardzo jednomyślni, choć liczyłem na jakąś kłótnię albo chociaż długą dyskusję. Ten film nas bardzo dobrze nastroił, bardzo nam się podobało to, że (...) ten film jest taki transparentny, taki "smooth" pod względem kamery. Kamera niesamowicie tam pracuje, podejrzewam, że była prowadzona z deskorolki - powiedział z kolei Grzegorz Jarzyna.

- Niesamowite, że ktoś z paczką kolegów zakłada grupę i jeżdżą razem na deskorolkach, aż nagle ktoś świadomy bierze kamerę i (...) zaczyna pytać siebie i swoich rodziców, aż okazuje się, że wszyscy ci koledzy mieli bardzo podobne problemy w domu. Gratuluję dojrzałości, niektórzy dochodzą do niej w wieku lat 50, a inni w wieku lat 24 - dodał.

Reżyser filmu otrzymał w piątek także Grand Prix Dolnego Śląska, czyli Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Docenione dokumenty

Za najlepszy film o tematyce psychologicznej (nagroda miesięcznika "Zwierciadło") uznano polskie "Call me Tony" w reż. Klaudiusza Chrostowskiego - opowieść o osiemnastoletnim Konradzie: kulturyście, który chce zostać aktorem. Amnesty International Polska nagrodziło w kategorii dla najlepszego filmu o prawach człowieka produkcję "Wielebny W." Barbeta Schroedera o buddyjskim mnichu, który nawołuje do etnicznych czystek na birmańskich muzułmanach Rohindża. Wyróżnienia AIP powędrowały z kolei do twórczyń dwóch filmów o kobietach: "Po drugiej stronie drzwi" Mili Turajlić o serbskiej historii obserwowanej z perspektywy mieszkania matki reżyserki, serbskiej opozycjonistki, oraz "Kobieta w niewoli" w reż. Bernadett Tuzy-Ritter o Marish, kobiecie tak zdominowanej przez pracę, że zniewolonej. Laury dla najlepszych filmów na pograniczu fabuły i dokumentu (nagroda Fiction/Non-Fiction) powędrowały do Maryama Goormaghtigha, twórcy "Ostatnich dni lata" - filmu o trzech Irańczykach, którzy po ukończeniu pięcioletnich studiów w Paryżu zastanawiają się, co dalej robić w życiu. Najlepszym filmem o sztuce lub muzyce (nagroda "Nos Chopina") równoważnie uznano dwie opowieści o polskich artystach, którzy szczyt swojej kariery przeżywali zagranicą: "Księcia i dybuka" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego o Michale Waszyńskim oraz "Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka" Kuby Mikurdy o polskiej ikonie kina erotycznego.

Polski dokument "Książę i dybuk"
Polski dokument "Książę i dybuk"Against Gravity

Green Warsaw Award – nagrodę dla najlepszego filmu o ekologii – przyznano za "Zjadanie zwierząt" Wernera Boote, film o końcu hodowli przemysłowej na podstawie książki Jonathana Safrana Foera. Wyróżnienie otrzymał zaś duet Anjali Nayar i Hawa Essuman za film "Silas" o liberyjskim działaczu na rzecz ochrony środowiska Silasie Siakorze.

Nagrodę miesięcznika "Focus" dla największej osobowości festiwalu postanowiono przyznać Bjarkemu Ingelsowi, okrzykniętemu w 2011 r. przez "The Wall Street Journal" Innowatorem Roku w dziedzinie architektury oraz bohaterowi filmu "Wielka architektura" w reż. Kaspara Astrupa Schroedera.

Na gali wręczono także nagrody jury międzypokoleniowego. Wyróżnienie Akademii Dokumentalnej otrzymali autorzy "Dziecka ciszy" Alexa de Ronde o głuchoniemym chłopaku, dla którego niesłyszenie nie było w życiu problemem, a nagrodę Simon Lereng Wilmont za "A w oddali ujadały psy" o wsi Hnutove, oddalonej kilometr od miejsca, gdzie toczą się walki ukraińskich żołnierzy z prorosyjskimi separatystami.

Nagroda FINA i Discovery Polska

W tym roku, w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy festiwalu wraz z Discovery Polska i Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym zorganizowały specjalny konkurs na film krótkometrażowy, do udziału w którym byli zaproszeni zarówno amatorzy, jak profesjonaliści. Spośród 100 obrazów zrealizowanych pod hasłem "wolność" jury w składzie m.in. Artur Liebhart, reżyserzy Paweł Łoziński i Robert Gliński oraz dyrektor FINA Dariusz Wieromiejczyk wśród najlepszych wymieniło filmy "Między nami" Macieja Millera (Grand Prix), "Daniel" Anastazji Dąbrowskiej (nagroda FINA) oraz "Ostatni Junak" Mikołaja Janika (nagroda publiczności). Prócz tego na festiwalu przyznane zostaną jeszcze m.in. Grand Prix w innych miastach, w których odbywa się festiwal, nagrody czytelników "Co jest grane 24", nagrody dla filmów zrealizowanych w technologii VR (Virtual Reality) oraz nagroda publiczności.

Festiwal Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. W programie tegorocznej, 15. edycji wydarzenia znalazły się pokazy ponad 160 filmów oraz spotkania z kilkudziesięcioma z całego świata.

Warszawska odsłona wydarzenia zakończyła się w niedzielę 20 maja. Festiwal w Gdyni potrwa do 25 maja, a w Bydgoszczy do 26 maja.

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Docs Against Gravity

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24