tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Banksy idzie pod młotek. Kolekcjonerzy biją się o jego Kubusia Puchatka

Banksy idzie pod młotek. Kolekcjonerzy biją się o jego Kubusia Puchatka
Foto: Bonhams Cena wywoławcza za szablon Kubusia Puchatka Banksy'ego to 80 tys. dolarów

Czarno-biały szablon Kubusia Puchatka autorstwa Banksy'ego, który posłużył mu do wykonania graffiti w rodzinnym mieście, trafia na sprzedaż. Choć aukcja w Los Angeles odbędzie się dopiero w październiku, zainteresowanie kolekcjonerów jest ogromne. Dlatego praca króla street artu ma najwyższą cenę wywoławczą ze wszystkich oferowanych - 80 tys. dolarów.

Banksy pójdzie pod młotek w pierwszej w Los Angeles aukcji "Urban Art", która skupia prace popularnych "artystów ulicy". Dom aukcyjny Bonhams odpowiedział na zainteresowanie kolekcjonerów, którzy w marcu na poprzedniej aukcji króla street artu w Londynie kupili jego 16 prac za blisko 700 tysięcy dolarów - to pięć razy więcej niż zakładali organizatorzy.

Źródło: Bonhams W marcu w Londynie z 16 prac Banksy'ego najdroższa okazała się "Love is In the Air". Kolekcjoner zapłacił ponad 140 tys. dol.

- Zauważyliśmy rosnącą popularność street artu, a zwłaszcza dzieł Banksy'ego, u największych kolekcjonerów w Hollywood. Los Angeles szybko staje się ośrodkiem sztuki ulicy, co potwierdziła ubiegłoroczna wystawa w Muzeum Sztuki Współczesnej w tym mieście. Po sukcesie aukcji najlepszych grafficiarzy w Londynie postanowiliśmy to samo zrobić tutaj - mówi Alan Montgomery z Contemporary Art Department w Bonhams.

I nie ukrywa, że spodziewa się ostrej walki między kupcami z całego świata.

"Popyt na prace Banksy'ego jest silniejszy niż kiedykolwiek"

Choć aukcja zaplanowana jest dopiero na 29 października, już teraz kolekcjonerzy biją się o jedną z najlepszych prac - czarno-biały szablon Kubusia Puchatka pt. "Winnie the Pooh" z nogą w potrzasku, autorstwa Banksy'ego.

Posłużył on brytyjskiemu artyście do stworzenia w 2003 roku graffiti na jednym z budynków w Bristolu, jego rodzinnym mieście. Teraz szablon ma cenę wywoławczą w wysokości 80 tys. dolarów, ale w Bonhams liczą nawet na pół miliona. Puchatek jest jedną z najczęściej kopiowanych prac grafficiarza, a nielegalne reprodukcje krążą w internetowych sklepach jako "popularna ilustracja dziecięcych pokoi".

Źródło: materiały prasowe Graffiti przedstawia Kubusia Puchatka z nogą w potrzasku i znajduje się w Bristolu, rodzinnym mieście Banksy'ego

Wraz z bohaterem bajki AA Milnego na sprzedaż idą też dwie inne prace Brytyjczyka - "Lenin on Rollerblades" (cena wywoławcza: 50 tys. dol.) i "Precision Bombing" (45 tys. dol.), które niedawno zostały odkryte w Bristolu. Przebijają cenami dzieła konkurentów Banksy'ego: m.in. Sheparda Faireya, Swoona, Bleka le Rata i Beejoira, które też będzie można kupić w Bonhams.

Źródło: Bonhams Druga z prac Banksy'ego - "Lenin on Rollerblades" - na aukcji w Los Angeles ma cena wywoławczą 50 tys. dol.

- Rynek kwitnie. Popyt na prace Banksy'ego jest silniejszy niż kiedykolwiek. Kolekcjonerzy, którzy za stosunkowo niewielkie pieniądze kupili wczesne prace Banksy'ego na początku jego kariery, teraz dostają za nie niesamowite pieniądze. To bardzo zachęcające do inwestowania w ten rodzaj sztuki - ocenia Montgomery.

Najbardziej tajemniczy artysta świata

Banksy urodził się w 1974 roku niedaleko Bristolu w Wielkiej Brytanii. I to jedyny pewny fakt w jego biografii. Brytyjskie media podają jego różne personalia: Robert Banks, Robin Gunningham lub Robin Banksy.

Artysta używa różnych technik - łączy ze sobą graffiti, szablony, naklejki. Początkowo opierał się na kultowych zdjęciach, dziś sam tworzy oryginalne wzory. Jego dzieła mają często wydźwięk alterglobalistyczny, antykonsumpcjonistyczny, pacyfistyczny. Treści te są jednak przekazywane zazwyczaj w sposób żartobliwy. Ostatnio z okazji igrzysk olimpijskich namalował dwie prace. To oszczepnik z olimpijskim logo na piersi, przygotowujący się do rzutu, ale jego oszczep okazuje się być pociskiem rakietowym, a także skoczek o tyczce, który zamiast poprzeczki pokonuje... ogrodzenie z drutu kolczastego.

Początkowo Banksy był tylko jednym z wielu anonimowych twórców malujących graffiti na murach Bristolu w latach 80. Jednak pomysłowość i oryginalność jego prac sprawiła, że dostrzegać zaczęli go krytycy sztuki i media. W rezultacie miał już kilka swoich wystaw w poważnych galeriach na całym świecie. A jego prace biją rekordy cenowe na aukcjach - w  2008 roku jego praca "Keeping on Spotless" została sprzedana za prawie 2 mln dol.

Źródło: Bonhams ...a za "Precision Bombing" trzeba będzie zapłacić co najmniej 45 tys. dol.

W 2010 roku Banksy nakręcił film "Wyjście przez sklep z pamiątkami", który został nominowany do Oscara. Nie przyjechał na ceremonię, bo od początku kariery unika publicznych wystąpień, a jeśli się już gdzieś pojawi, to jedynie zamaskowany.

Media próbują wytropić, jak wygląda. W 2004 roku "Evening Standard" opublikował rzekome zdjęcie artysty podczas pracy, z podpisem: "Pierwsze zdjęcie Banksy'ego". Jego autentyczność nigdy nie została jednak potwierdzona.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje