tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Sapkowski jak Le Guin, King i Pratchett. Prestiżowa nagroda dla twórcy "Wiedźmina"

Sapkowski jak Le Guin, King i Pratchett. Prestiżowa nagroda dla twórcy "Wiedźmina"
Foto: luccacomicsandgames / Flickr (CC BY-NC 2.0) | Video: CD Projekt RED Na podstawie twórczości Sapkowskiego powstała seria gier niezwykle popularnych na świecie

Twórca "Wiedźmina" Andrzej Sapkowski zostanie w październiku nagrodzony World Fantasy Award za całokształt twórczości. Dołączy do grona 63 uhonorowanych twórców, wśród których są m.in. Ursula K. Le Guin, Stephen King i Terry Pratchett - podaje Instytut Książki.

Sapkowski odbierze nagrodę podczas konwentu World Fantasy, który odbywać się będzie w dniach od 27 do 30 października w Columbus w Ohio (USA). Co roku festiwalowi jurorzy przyznają dwie honorowe nagrody.

Oprócz Sapkowskiego wyróżniono także Davida G. Hartwella, cenionego amerykańskiego wydawcę. Nagrody są przyznawane od 1975 roku.

Pisanie jako potrzeba odreagowania rzeczywistości

Sapkowski to przykład pisarza, który zdobył popularność właściwie bez udziału krytyki literackiej. To czytelnicy dostrzegli w stworzonym przez niego Wiedźminie, Geralcie z Rivii, kultowego bohatera. Dla krytyków literackich Sapkowski długo pozostawał niezrozumiałym fenomenem, łódzkim handlowcem z branży futrzarskiej i tekstylnej, który niespodziewanie wdarł się na szczyty list bestsellerów i to nie tylko w Polsce.

Pisać zaczął w wieku czterdziestu lat, jak sam mówi, "z potrzeby odreagowania rzeczywistości". Geralt zjawił się po raz pierwszy w opowiadaniu nadesłanym na drugi literacki konkurs "Fantastyki", w grudniu 1986 r. Czterdziestoletni autor miał już na koncie zwycięstwa w różnorodnych konkursach literackich, m.in. na opowiadanie o tematyce wędkarskiej. Czytelnicy "Fantastyki" od razu poznali się na tej literaturze, domagali się następnych opowiadań, jeden przysłał nawet tysiąc złotych z prośbą o przekazanie nagrody autorowi.

Jeden z najczęściej tłumaczonych Polaków

Opowiadanie "Wiedźmin" nadesłane na konkurs miesięcznika "Fantastyka" przyniosło mu główną nagrodę i stało się początkiem najpierw cyklu opowiadań o wiedźminie Geralcie, a potem sagi dziejącej się w fantastycznym "neverlandzie".

Geralt Sapkowskiego to postać bliska współczesnemu czytelnikowi emocjonalnie - skomplikowana i niejednoznaczna. Białowłosy mutant używający eliksirów i zaklęć, które dają w walce nadludzką sprawność, pogromca potwornych strzyg, wampirów i wilkołaków, ale jednocześnie pełen goryczy, świadomy swej odmienności, często przeżywający kryzys swego powołania.

Sapkowski jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki. Szczególną popularnością jego proza cieszy się w Czechach i Rosji. Wielkim powodzeniem cieszy się też stworzona na podstawie powieści o Wiedźminie gra komputerowa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje