"And the Oscar goes to...". Typujemy zwycięzców

Wielkie odliczanie do oscarowej gali. Głośniej o polityce, niż o filmach (mat. "Fakty" TVN")materiały prasowe

Te słowa połączone ze swoim nazwiskiem chciałby usłyszeć każdy przedstawiciel branży filmowej. 89. ceremonia wręczenia Oscarów już za kilkanaście godzin, a my próbujemy odpowiedzieć na pytania: kto wygra? kto powinien wygrać? kto powinien być nominowany?

Oglądaj w TVN24 BiS specjalne programy poświęcone Oscarom, a od północy relacja na żywo z wręczenia nagród w tvn24.pl.

Głosowanie członków Akademii zakończyło się 21 lutego tego roku. Oznacza to, że bardzo małe grono osób z kierownictwa Amerykańskiej Akademii Filmowej zna już zwycięzców. Zanim poznamy je oficjalnie, postanowiliśmy spróbować odpowiedzieć na kilka ważnych pytań.

W naszym zestawieniu typujemy zwycięzców Oscarów na podstawie tego, do kogo trafiły pozostałe prestiżowe nagrody filmowe w tym roku (nagrody BAFTA, Amerykańskiej Gildii Producentów, Amerykańskiej Gildii Reżyserów, Stowarzyszenia Amerykańskich Aktorów Filmowych, Złote Globy, Critics' Choice Awards). Wzięliśmy też pod uwagę sugestie czołowych amerykańskich krytyków filmowych (piszących dla "The Washington Post", "Variety", "The Hollywood Reporter", "New Yorker Magazine", "Vulture" oraz "New York Times").

Najlepszy film

Kto wygra? Sezon amerykańskich nagród filmowych zdominował "La La Land", który też wyrównał rekord "Wszystko o Ewie" i "Titanica" 14 nominacji do Oscarów. Musical 32-letniego Damiena Chazelle’a ustanowił także rekord Złotych Globów, przechodząc do historii jako drugi film obok "Lotu nad kukułczym gniazdem", który zdobył pięć najważniejszych statuetek (film, reżyser, scenariusz oraz aktorzy w głównych rolach). Jest również czwartą produkcją filmową, która zebrała wszystkie Złote Globy, do których była nominowana. Wszystko wskazuje, że "La La Land" będzie najlepszym filmem tegorocznego rozdania. Przede wszystkim 32-letni Chazelle stawia pytania o spełnianie marzeń i na jakie wyrzeczenia można sobie pozwolić. Sam spełnił swoje marzenie - chciał nakręcić pełnometrażowy musical z oryginalnym scenariuszem i muzyką. Taki wybór motywował przede wszystkim chęcią złożenia hołdu "Fabryce Snów" z czasów swojej największej świetności - czyli okres od końca lat 40. po wczesne lata 60. Poza tym "La La Land" nie aspiruje do "bycia ważnym", nie dopisuje sobie żadnych górnolotnych idei czy teorii. Przenosi w świat magii, przypomina, że warto marzyć - a takie przesłanie ma wielu zwolenników, zwłaszcza w czasach nieobliczalnych i niespokojnych.

Kto powinien wygrać? Zdania są podzielone, ale mówi się w zasadzie o dwóch tytułach: „La La Land” oraz "Moonlight". Są to dwa zupełne filmy, chociaż łączy je to, że oba koncentrują się także na romansie... W obu przypadkach na romansie niespełnionym, miłości niemożliwej. O ile na drodze Mii i Sebastiana stają ich ambicje zawodowe, tak Chiron - główny bohater "Moonlight", który nieszczęśliwie kocha swojego przyjaciela z lat szkolnych, nie jest zdolny do miłości, bo wychowywał się w nieprzyjaznym mu środowisku i bez żadnych wzorców. Pojawia się pytanie czy oscarowy film musi być ważny społecznie? Czy nie należy doceniać także tych, które zabierają widza w magiczną, bajkową podróż marzycieli? Nie można zarzucić "La La Land" ani braków warsztatowych, ani kiczowatej ckliwości. A skoro członkowie akademii zignorowali takie wybitne dzieła jak "Paterson" czy "Milczenie", dlaczego nie mieliby postawić na film, który porywa widzów w piękny, zapomniany świat "złotej ery Hollywood". Tak jak zrobił to "Artysta". Kto powinien być nominowany? Na tegorocznej liście nominowanych w tej kategorii zabrakło najnowszych filmów wielkich mistrzów: Jima Jarmuscha, braci Coen i Martina Scorsese. Filmy, które krytyka po obu stronach Atlantyku przyjęła z zachwytem. Jarmusch po raz kolejny udowodnił, że jest wyjątkowym poetą kinowym, bracia Coen sięgnęli po raz kolejny po swoje specyficzne, wysublimowane poczucie humoru, tworząc komedię "Ave Cezar!". Scorsese zrealizował filmowy projekt swojego życia, nad którym pracował blisko 30 lat. Brak tych tytułów coraz mocniej skłania do refleksji, że akademicy nawet jeśli stawiają na kino artystyczne, to i tak jest to kino głównego nurtu. Może warto byłoby czasem z niego wyjść.

Zwiastun "La La Land" Damiena Chazelle'a
Zwiastun "La La Land" Damiena Chazelle'a Monolith Films

Najlepszy reżyser

Kto wygra? Wszystkie znaki wskazują na Damiena Chazelle’a, który zgarnął w zasadzie wszystko co było w tym sezonie do wygrania. Już jego debiutancki "Whiplash" w 2014 roku zebrał pięć nominacji i trzy Oscary. 32-latek po raz kolejnym połączył miłość do filmu i muzyki. Mało tego. Korzystając z najlepszych tradycji musicalowych stworzył dzieło, które jest świeże, inspirujące i posiada wiele ciekawych elementów warsztatowych (chociażby scena początkowa kręcona na jednym ujęciu). Nic dziwnego, że światowa krytyka i publiczność zachwyca się młodym filmowcem, czekając na jego kolejne przedsięwzięcia. Jeśli wygra, będzie najmłodszym reżyserem nagrodzonym Oscarem w historii tych nagród. I pierwszym od 60 lat twórcą musicalu z Oscarem za reżyserię.

"Moonlight" Barry'ego Jenkinsa
"Moonlight" Barry'ego JenkinsaSolopan Polska

Kto powinien wygrać? Opinie są podzielone. Jednak szala ta skłania się na korzyść Chazelle’a, który wygrał również nagrodę Amerykańskiej Gildii Reżyserów. Trzeba przypomnieć, że w 69-letniej historii nagród reżyserskich tylko siedem razy była rozbieżność pomiędzy zwycięzcą DGA a zdobywcą Oscara za reżyserię. Na korzyść Chazelle’a świetne poprowadzenie elementów dramatycznych, które równie dobrze sprawdziłyby się bez elementów taneczno-muzycznych.

Kto powinien być nominowany? Od kilku lat utwierdza się pewna zbieżność reżyserzy nominowanych najlepszych filmów niemal automatycznie tworzą listę najlepszych reżyserów. Podobnie jak w przypadku pominiętych filmów, wśród tegorocznych nominowanych twórców powinni być Jarmusch, Coenowie i Scorsese. Wielu krytyków sugerowało nominację dla Kena Loacha za genialnego "Ja, Daniel Blake" - zwycięzce Złotej Palmy w Cannes, jednak i w tym przypadku okazało się, że akademicy wolą swoje produkcje, w których prezentowany światopogląd jest zgodny z amerykańskim głównym nurtem.

Najlepsza aktorka

Kto wygra? Przyglądając się typom najbardziej opiniotwórczych redakcji w USA, można wywnioskować, że bój o Oscara stoczy się pomiędzy Emmą Stone za rolę w "La La Land" oraz Natalie Portman za "Jackie". Obie role świat filmu zapamięta na długo i trudno jednoznacznie wskazać, która z nich wygra. Wszystko wskazuje jednak na Emmę Stone, która rolą Mii zdobyła m.in. Puchar Volpi MFF w Wenecji, Złoty Glob, nagrodę BAFTA oraz nagrodę SAG.

Kto powinien wygrać? Jakkolwiek nie oceniać postaci granej przez Emmę Stone w "La La Land", aktorka w pełni na Oscara zasłużyła. Już w samym zderzeniu aktorskim ze swoim filmowym partnerem - Ryanem Goslingiem - Stone wykazała się świetnym warsztatem nie tylko aktorskim, ale także wokalnym i tanecznym. Według wielu historyków kina, Stone i Gosling stali się kolejną wielką filmową parą. Idąc tym tropem, na Oscara znacznie bardziej zasłużyła na statuetkę. Aktorka odsłoniła wszystkie niedoskonałości warsztatowe Goslinga.

"Zwierzęta nocy" Toma Forda
"Zwierzęta nocy" Toma FordaUnited International Pictures Polska

Kto powinien być nominowany? Jedną z największych pomyłek jaką popełnili członkowie AMPAS to było pominięcie Amy Adams, do której należał 2016 rok. Dwie świetne role: w "Zwierzętach nocy" i "Nowym początku" pozwoliły ślepo wierzyć, że to ona będzie główną faworytką w tegorocznym rozdaniu. Niestety, akademicy nie zauważyli, że ta bardzo charakterystyczna aktorka dała z siebie wszystko w obu filmach.

Najlepszy aktor

Kto wygra? W tej kategorii tylko dwaj aktorzy są brani pod uwagę: Denzel Washington i Casey Affleck. Washington w wyreżyserowanej przez siebie filmowej wersji broadwayowskiego "Fences", zagrał wyśmienicie. Sam zresztą się wyreżyserował. Za tę rolę otrzymał również nagrodę Tony w 2010 roku, która nazywana jest "teatralnym Oscarem". Komentatorzy w USA wskazują na jeszcze jeden fakt: od 13 lat z rzędu Oscara w tej kategorii otrzymywał laureat nagrody SAG. W tym roku to właśnie Washington był zwycięzcą. Jeśli wygra, będzie to jego trzecia statuetka (na siedem nominacji).

Zwiastun filmu "Manchester by the Sea"
Zwiastun filmu "Manchester by the Sea"Studio Canal/UIP

Kto powinien wygrać? W ostatnich latach do głosu dochodzą aktorzy, którzy przy kreowaniu sięgają po bardzo oszczędne środki warsztatowe. Ze świetnym najczęściej efektem. Tak było w przypadku Caseya Afflecka i jego zapadającej w pamięć kreacji w "Manchester by the Sea" Kennetha Lonergana. Affleck stworzył głęboko wyniszczonego przeszłością człowieka, w którym zakorzenił się ból nie do złagodzenia. 41-letniemu aktorowi udało się wykreować mężczyznę, który bardzo rzadko pojawia się w amerykańskiej kinematografii, który stanie się niedoścignionym wzorem dla wielu ewentualnych naśladowców.

Kto powinien być nominowany? Z całą pewnością zabrakło Adama Drivera. Chociaż jego postać w "Milczeniu" Martina Scorsese może być różnie oceniana, to jego kreacja u Jima Jarmuscha w "Patersonie" była rolą, która na nominację absolutnie zasługiwała. Brakuje także Joela Edgertona, który wcielił się w autentyczną postać Richarda Lovinga w dramacie biograficznym Jeffa Nicholsa "Loving". Jest to opowieść o międzyrasowej parze, którzy walczyli ze stanem Virginia o możliwość legalizacji swojego związku. Finał wojny o normalne życie miał miejsce przed amerykańskim Sądem Najwyższym. Edgerton zagrał świetnie i stworzył wiarygodną postać, będąca symbolem walki z rasizmem.

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Kto wygra? Viola Davis. Bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że jeśli ktokolwiek jest tegorocznym pewniakiem to właśnie ta "afroamerykańska Meryl Streep", która wcieliła się w Rose Maxson w dramacie Denzela Washingtona "Fences". Za tę samą kreację w scenicznej wersji "Fences" Davis otrzymała "teatralnego Oscara" w 2010 roku. Davis, która jako jedyna afroamerykańska aktorka ma na koncie trzy nominacje oscarowe, stałą się faworytką do statuetki na długo przed ogłoszeniem nominacji - w momencie, gdy oficjalnym stało się, że zagra w filmie Washingtona.

"Fences" Denzela Washingtona
"Fences" Denzela WashingtonaParamount Pictures

Kto powinien wygrać? Odpowiedź jest prosta: Viola Davis, która należy do najbardziej utalentowanych aktorek ostatnich kilku dekad. 51-latka ma niezwykłą umiejętność dostosowywania środków i emocji do granej roli, ale także świetnie partneruje. Jednakże, Davis w wybitny sposób przedstawiła cierpienie, z jakim przychodzi się mierzyć żonie alkoholika. Nawet jeśli akademikom nie spodobała się ta postać, czy sposób w jaki Davis zagrała - należy się jej statuetka tak jak Leonardo DiCaprio - za dotychczasowe osiągnięcia.

Kto powinien być nominowany? W ostatnim roku wiele kreacji drugoplanowych zasłużyło na uznanie. Niewątpliwie na tej krótkiej liście nominowanych brakuje z całą pewnością takich nazwisk jak: Janelle Monae, która dała piękny popis zarówno w "Moonlight" jak i w "Ukrytych działaniach" oraz Elle Fanning za błyskotliwą kreację w "20th Century Women". Obie utalentowane, obie charakterystyczne, szkoda, że akademicy nie dostrzegli tych właśnie aktorek.

Najlepszy aktor drugoplanowy

Kto wygra? Mahershala Ali od początku tegorocznego sezonu nagród filmowych stawiany jest za faworyta tej kategorii. Jest tegorocznym ulubieńcem krytyki, rolą w "Moonlight” zebrał kilka nagród - chociaż przegrał i Złoty Glob, i nagrodę BAFTA - co nie rokuje mu najlepiej. Pomijając talent Aliego, statuetka może do niego trafić z innych niż artystyczne powodów. Można się spodziewać, że członkowie AMPAS zagłosowali na niego z powodów politycznych - trochę na złość prezydentowi Trumpowi. Ali który jest czarnoskórym muzułmaninem może stać się kolejnym symbolem manifestu środowisk twórczych, sprzeciwiających się nowej polityki imigranckiej , którą Trump forsuje od kilku tygodni.

Kto powinien wygrać? Z tego grona nominowanych faktycznie najlepszą rolę stworzył w "Moonlight" Mahershala Ali. W roli dealera z getta Miami, będącego także mentorem dla małego Chirona, był znakomity - nie można mu tego odmówić. Jednak równie dobry, charyzmatyczny okazał się być Lucas Hedges w "Manchester by the Sea". Pokazał na czym polega gra postaci drugoplanowej - perfekcyjnie wręcz uzupełniał i partnerował Affleckowi.

Kto powinien być nominowany? Na pewno zabrakło wśród docenionych Aarona Taylor-Johnsona, który za rolę w "Zwierzętach nocy" Toma Forda - ku zaskoczeniu wszystkich - wygrał Złoty Glob. Wybrano zupełnie innego, może gorszego, Michaela Shannona - także z tego filmu. Amerykańscy akademicy nie docenili również nie docenili także Simona Helberga, którego świat kojarzy przede wszystkim jako Howarda Wolowitza z "Teorii wielkiego podrywu", a który wyśmienicie zagrał Cosme McMoona w "Boskiej Florence". W tym samym filmie drugoplanową rolę zagrał również Hugh Grant, który wymieniany był wśród absolutnych pewniaków do nominacji. Również Ralph Fiennes może poczuć się skrzywdzony, gdyż przykuł uwagę światowej krytyki rolą Laurence’a Laurentza w "Ave Cezar!" braci Coenów, a czego najwidoczniej nie podzielili członkowie AMPAS.

Najlepszy film nieanglojęzyczny

Kto wygra? Tuż po ogłoszeniu nominacji wielkim faworytem był niemiecki "Toni Erdmann" Maren Ade. Reżyserka, która w 2009 roku zachwyciła publiczność i jury Berlinale i zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej reżyserki za film "Wszyscy inni", w tym roku okazała się być największym zaskoczeniem festiwalu w Cannes. "Toni Erdmann" jest gorzką komedią o upośledzonych relacjach rodzinnych, ale jest także uniwersalnym filmem, sięgającym po najlepsze tradycje zarówno europejskie, jak i amerykańskie. Pozycję faworyta zachwiał fakt, że Złoty Glob dla filmu zagranicznego powędrował do "Elle" Paula Verhovena (który jednak nie jest nominowany w tej kategorii). Największym konkurentem dla "Toniego Erdmanna" jest irańsko-francuska produkcja Asghara Farhadiego "Klient". Biorąc pod uwagę nową rzeczywistość polityczną w USA oraz fakt, że Farhadi zbojkotował udział w gali wręczenia statuetek, to on właśnie może być wielkim wygranym.

Zwiastun filmu "Toni Erdmann"
Zwiastun filmu "Toni Erdmann"Gutek Film

Kto powinien wygrać? Spośród tej piątki nominowanych najlepszym pozostaje "Toni Erdmann" Maren Ade. Niemka w swoim blisko trzygodzinnym filmie zbalansowała to co nowe i oryginalne, z tym co ważne i uniwersalne. Nic więc dziwnego, że Amerykanie zapowiedzieli już swój remake z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Aktor, który już od siedmiu lat nie gra jest zachwycony dziełem Niemki i ponoć sam zaoferował się do tej roli. Film jest jedną z pierwszych niemieckich komedii (chyba ostatnio był to "Good Bye Lenin!" w 2003 r., który jednak nie zdobył ani tylu nagród, ani tylu nominacji), która może się poszczycić takim zachwytem po obu stronach Atlantyku.

Kto powinien być nominowany? Na tej krótkiej liście nominowanych brakuje trzech produkcji: "Neruda" Pablo Larraina z Chile, "To tylko koniec świata" Xaviera Dolana z Kanady oraz francusko-niemieckiego "Elle" Paula Verhoevena. Wszystkie zupełnie różne, sięgające po zupełnie inne zagadnienia, ale wszystkie jednakowo ważne. Z drugiej strony, każdy z tych twórców może zadowolić się, że znaleźli się w bardzo elitarnym gronie "pominiętych przez akademię 2017".

Wielcy pominięci

Krytycy, obserwatorzy, ale przede wszystkim widzowie z zaciekawieniem obserwowali tegoroczny sezon nagród filmowych: Złote Globy, SAG Awards, DGA Awards, PGA Awards czy Critic Choice's Awards. Nie brakowało zaskoczeń, ale wyłaniali się faworyci do tych najważniejszych - nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej (AMPAS) - Oscarów.

Gdy 24 stycznia ogłoszono listę nominowanych, rozpoczęło się oscarowe szaleństwo. Najpierw rozpętała się dyskusja: czy "La La Land" Damiena Chazelle'a faktycznie zasługuje na 14 nominacji, czy nominacja dla Ryana Goslinga wydarzyła się naprawdę czy jesteśmy świadkami "zmartychwstania" Mela Gibsona, którego film "Przełęcz ocalonych" znalazł się wśród najlepszych filmów, a on sam ma szansę na Oscara reżyserskiego.

Przez kolejne dni krytycy na wszystkich kontynentach głośno komentowali wielkich pominiętych. A jest ich wielu. Zacznijmy od mistrzów kina, którzy w 2016 roku powrócili z rewelacyjnymi, jeśli nie doskonałymi produkcjami. Chodzi przede wszystkim o Jima Jarmuscha, Ethana Coena i Joela Coena, Martina Scorsese, Clinta Eastwooda czy Kena Loacha.

Pominięto również młodsze, ale równie świetne pokolenie filmowców, np. Pablo Larraina (o którym mówiło się, że tego czego nie wygra "Jackie" to zdobędzie "Nerudą" - dwoma świetnymi dramatami biograficznymi), Xaviera Dolana - Kanadyjczyka, którego trzeci film wyselekcjonowany został na oficjalnego kandydata Kanady, a który nie doczekał się nawet nominacji. Można wymienić jeszcze wielu twórców, aktorów i członków ekip filmowych, których pominięto, w końcu w 2016 roku rewelacyjnych filmów nie brakowało.

Autor: Tomasz-Marcin Wrona / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej - dowiedział się TVN24. Wcześniej w tej samej sprawie skazani, a następnie ułaskawieni przez prezydenta zostali Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Byli agenci CBA byli skazani na rok więzienia. 

TVN24: prezydent ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej

TVN24: prezydent ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej

Źródło:
TVN24

Ze sprawozdania finansowego Orlenu wynika, że w 2023 roku Daniel Obajtek jako prezes spółki otrzymał wynagrodzenie w wysokości około 1,67 miliona złotych. To o prawie 280 tysięcy złotych więcej niż w roku 2022. Jeśli chodzi o dodatkowe premie "potencjalnie należne" do wypłaty, to byłemu już szefowi koncernu przysługuje ponad 1,25 miliona złotych.

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Źródło:
tvn24.pl

Były prezes TVP Jacek Kurski, były szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz były prezes Orlenu Daniel Obajtek są wśród "jedynek" na listach wyborczych PiS do Parlamentu Europejskiego - wynika z nieoficjalnych informacji reporterki "Faktów" TVN Arlety Zalewskiej. W czwartek listy kandydatów zostały przyjęte przez Komitet Polityczny PiS.

Jakie "jedynki" PiS wystawi do PE? Nieoficjalne informacje reporterki "Faktów" TVN

Jakie "jedynki" PiS wystawi do PE? Nieoficjalne informacje reporterki "Faktów" TVN

Źródło:
TVN24, PAP

Do niedawna obowiązywała narracja, że każdy może się przebranżowić, pójść na krótki kurs programowania, a po nim będzie zarabiać 10 tysięcy złotych na rękę. Sytuacja się zmieniła - mówi specjalistka od branży IT. Liczba ofert zmniejszyła się niemal o połowę, ale gruntownie wykształceni fachowcy nie mają się czego obawiać.

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Źródło:
tvn24.pl

Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej pułkownik Tomasz Kajzer złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez instruktorów w Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Chodzi o osoby zatrudnione w ŻW, które ochraniały prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O sprawie informował w TVN24 wiceszef MON Cezary Tomczyk.

Jest zawiadomienie w sprawie członków ochrony Kaczyńskiego

Jest zawiadomienie w sprawie członków ochrony Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk ma zapalenie płuc. W najbliższych dniach ograniczy aktywność publiczną - przekazało Centrum Informacyjne Rządu. Szef rządu w mediach społecznościowych zapewnił, że jest pod opieką "świetnych lekarzy".

Donald Tusk ma zapalenie płuc. "Wszystkich zmartwionych pragnę uspokoić, a uradowanych rozczarować"

Donald Tusk ma zapalenie płuc. "Wszystkich zmartwionych pragnę uspokoić, a uradowanych rozczarować"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski okręt HMS Diamond zniszczył w środę pocisk balistyczny wystrzelony przez milicję Huti w kierunku pobliskiego amerykańskiego statku handlowego - poinformował w czwartek minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps. To pierwszy taki przypadek od wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.

Brytyjski okręt zniszczył pocisk balistyczny wystrzelony przez Hutich

Brytyjski okręt zniszczył pocisk balistyczny wystrzelony przez Hutich

Źródło:
PAP

Przed Polską pojawiła się szansa na otrzymanie unijnych funduszy na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Parlament Europejski poparł bowiem w głosowaniu zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej, na której znalazł się również CPK.

CPK trafił na ważną listę

CPK trafił na ważną listę

Źródło:
PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Brytyjskie pojazdy wojskowe zderzyły się w czwartek na ulicy Szosa Stargardzka w Szczecinie. Pogotowie podało, że w wypadku poszkodowanych zostało pięć osób.

Zderzenie brytyjskich pojazdów wojskowych w Szczecinie. Pięcioro poszkodowanych

Zderzenie brytyjskich pojazdów wojskowych w Szczecinie. Pięcioro poszkodowanych

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć unijne przepisy o ochronie sygnalistów. TSUE nałożył na nasz kraj karę finansową. Resort rodziny podkreślił, że wyrok to konsekwencja "zaniedbania rządu PiS", a w Sejmie jest już projekt odpowiedniej ustawy.

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Źródło:
tvn24.pl

Jesteśmy cały czas na wojnie z PiS-em o rozliczenie tego, co się działo przez osiem lat. I czasami jest tak, że na tym froncie różni żołnierze są na różnych odcinkach - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, jednocześnie jeden z kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. O kierowaniu przez niego resortem mówił, że "jeżeli to było pięć minut, to bardzo intensywne pięć minut". 

Kierwiński: czasami jest tak, że różni żołnierze są na różnych odcinkach frontu

Kierwiński: czasami jest tak, że różni żołnierze są na różnych odcinkach frontu

Źródło:
TVN24

Kabaret to spektakl satyryczno-rozrywkowy, ale i naczynie: nocne, ranne, z przegródkami czy do liofilizacji? Na to pytanie za 250 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała Anna Downar z Krakowa.

"Milionerzy". Pytanie o kabaret za ćwierć miliona złotych

"Milionerzy". Pytanie o kabaret za ćwierć miliona złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nie żyje żołnierz 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak poinformowali w oświadczeniu terytorialsi, mężczyzna zmarł z przyczyn naturalnych po tym, jak zasłabł w trakcie służby na granicy polsko-białoruskiej. Nie pomogła błyskawiczna reanimacja.

Żołnierz zmarł na służbie. Patrolował granicę z Białorusią

Żołnierz zmarł na służbie. Patrolował granicę z Białorusią

Źródło:
WOT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało zastępcę burmistrza gminy Radoszyce (woj. świętokrzyskie) i dwóch współpracujących z nim przedsiębiorców. Śledztwo dotyczy wręczenia łapówki w wysokości 150 tysięcy złotych w związku z "niezastosowaniem procedur dotyczących przetargu publicznego przy realizacji dwóch inwestycji publicznych". O wejściu agentów CBA do urzędu informował wcześniej burmistrz Radoszyc Michał Pękala, który mówił o "miłej wizycie" funkcjonariuszy i szerokiej "fali donosów i pomówień".

Dzień po wygranych wyborach mówił o "miłej wizycie" agentów CBA. Teraz jego zastępca ma zarzuty

Dzień po wygranych wyborach mówił o "miłej wizycie" agentów CBA. Teraz jego zastępca ma zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, CBA, PAP

Sąd Najwyższy na czwartkowym posiedzeniu Izby Cywilnej podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Zawarto w niej pięć punktów.

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Źródło:
PAP

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Najważniejsi współpracownicy ministra Mariusza Błaszczaka dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw - powiedział wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. To jedno z ustaleń audytu w MON.

"Proceder" w MON. Tomczyk: prezenty dla zagranicznych gości trafiały do współpracowników Błaszczaka

"Proceder" w MON. Tomczyk: prezenty dla zagranicznych gości trafiały do współpracowników Błaszczaka

Źródło:
TVN24

Minister Radosław Sikorski odpowiadał w Sejmie na pytania posłów dotyczące obecnej polityki zagranicznej Polski. Podczas jego wystąpienia doszło do wymiany zdań z posłem Konfederacji Grzegorzem Braunem, który zapytał go o to, kto z kierownictwa MSZ ma więcej niż jeden paszport. - Pan minister kpi, czy o drogę pyta? - powiedział w pewnym momencie Braun. - Proszę zaprotokołować, że kpię - odpowiedział szef polskiej dyplomacji.

Braun: pan minister kpi, czy o drogę pyta? Sikorski: proszę zaprotokołować, że kpię

Braun: pan minister kpi, czy o drogę pyta? Sikorski: proszę zaprotokołować, że kpię

Źródło:
TVN24

Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty - poinformował resort cyfryzacji. Ministerstwo dodało, że liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument.

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Andrzej Duda słuchał rano w Sejmie szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Jego reakcje w różnych momentach wystąpienia o założeniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok były wyraźnie widoczne. Prezydent rozmawiał ze współpracownikami i wpatrywał się w tablet.

Szef dyplomacji przemawia, emocje prezydenta widać wyraźnie

Szef dyplomacji przemawia, emocje prezydenta widać wyraźnie

Źródło:
TVN24

Posłowie Parlamentu Europejskiego oklaskami pożegnali Jerzego Buzka. Polityk nie będzie się już ubiegał o mandat do europarlamentu. W historii izby zapisał się jako pierwszy i do tej pory jedyny przewodniczący pochodzący z Polski.  

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Źródło:
TVN24.pl

Zajmujący się startupami Digital Incubator Warner Bros. Discovery nawiązał współpracę z programem InCredibles Sebastiana Kulczyka. Działająca w strukturach WBD jednostka zostanie stałym partnerem programu, w ramach którego pomoże młodym przedsiębiorcom rozwijać swoje produkty. Dzięki inicjatywie początkujący biznesmeni będą mogli skorzystać z know-how globalnej firmy oraz wsparcia związanych z nią ekspertów.

Warner Bros. Discovery wesprze młodych przedsiębiorców

Warner Bros. Discovery wesprze młodych przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Afrykański pomór świń (ASF) zabił warchlaki, których truchła przed kilkoma dniami odnaleźli mieszkańcy gdyńskich Karwin. Sekcja martwych zwierząt wykluczyła otrucie, które początkowo było brane pod uwagę. By zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu wirusa, powiatowy lekarz weterynarii podjął decyzję o zakazie wchodzenia do lokalnych lasów.

Wiadomo już, co zabija dziki. Zakaz i apel do mieszkańców

Wiadomo już, co zabija dziki. Zakaz i apel do mieszkańców

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej służby zagranicznej - o tych zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej mówił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślał, że Niemcy i Francja są naszymi "najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej", a utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodległości Ukrainy będzie "priorytetem polityki europejskiej rządu". Przedstawiamy najważniejsze punkty wystąpienia szefa MSZ.

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Źródło:
PAP

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

W czwartek doszło do ponad trzygodzinnego spotkania prokuratora krajowego Dariusza Korneluka oraz prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej z rodzinami ofiar i ich pełnomocnikami. Prokuratura poinformowała, że wzięło w nim udział około 50 osób.

Spotkanie w Prokuraturze Krajowej z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. "Na wszystkie pytania udzielono odpowiedzi"

Spotkanie w Prokuraturze Krajowej z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. "Na wszystkie pytania udzielono odpowiedzi"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24