Adam Pieczyński laureatem Nagrody Specjalnej Radia ZET "Dziennikarz Dekady"

[object Object]
Adam Pieczyński laureatem Nagrody Specjalnej Radia ZET "Dziennikarz Dekady"tvn24
wideo 2/6

Adam Pieczyński, redaktor naczelny TVN24 i wiceprezes zarządu TVN Discovery Polska, został laureatem Nagrody Specjalnej Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz Dekady". Nagroda ta została ustanowiona z okazji "30. rocznicy uzyskania przez Polskę wolności", a uhonorowano nią troje dziennikarzy, którzy "stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa", a także "wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem".

Poza Adamem Pieczyńskim nagrodzeni zostali Bianka Mikołajewska i Paweł Reszka.

Nagroda Specjalna Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz Dekady" ustanowiona została z okazji "30. rocznicy uzyskania przez Polskę wolności". Otrzymało ją troje dziennikarzy, którzy "w ramach swojej działalności w latach 2009-2019 stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa, wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem, przestrzegali etyki zawodowej, a ich materiały cieszyły się uznaniem społecznym i miały istotny wkład w postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości".

Adam Pieczyński laureatem Nagrody Specjalnej Radia ZET "Dziennikarz dekady"
Adam Pieczyński laureatem Nagrody Specjalnej Radia ZET "Dziennikarz dekady"tvn24

Wyróżnienie nawiązuje do przyznanej w 2010 roku nagrody "Dziennikarz XX-lecia". Otrzymał ją wtedy redaktor naczelny tygodnika "Polityka" Jerzy Baczyński.

Adam Pieczyński

Adam Pieczyński, absolwent iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego, z TVN związany jest od 2000 roku. Powierzono mu wówczas stworzenie pierwszego w Polsce kanału informacyjnego w Polsce - TVN24. Objął funkcję redaktora naczelnego stacji, którą pełni do dzisiaj, łącząc ją ze stanowiskiem redaktora naczelnego "Faktów" TVN.

Swoją karierę dziennikarską rozpoczął w 1981 roku w Polskim Radiu, skąd zwolniono go po wprowadzeniu stanu wojennego. W latach 1983-94 początkowo współpracował z hiszpańskim dziennikiem "El Pais", a później został jego korespondentem (pod pseudonimem Piotr Adamski).

W 1992 roku powrócił do Polskiego Radia, gdzie początkowo był wydawcą, a następnie zastępcą redaktora naczelnego redakcji informacyjnej. Dwa lata później został redaktorem naczelnym "Wiadomości" TVP1, pełniąc tę funkcję do 1996 roku, kiedy został redaktorem naczelnym redakcji informacji RTL7. Po czterech latach dołączył do zespołu TVN.

Redaktor naczelny TVN24 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wśród nominowanych do Nagrody Specjalnej "Dziennikarz Dekady" znaleźli się dziennikarze TVN i TVN24: korespondent i autor reportaży Wojciech Bojanowski, dziennikarz "Superwizjera" Bertold Kittel oraz dziennikarka prowadząca program "Kropka nad i" Monika Olejnik.

Przemówienie Adama Pieczyńskiego po odebraniu nagrody
Przemówienie Adama Pieczyńskiego po odebraniu nagrodytvn24

Bianka Mikołajewska

Bianka Mikołajewska jest absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego. W 1998 została radną Rady Miejskiej w Łodzi z listy SLD. Latem 2001 roku odeszła z klubu radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a w październiku tego samego roku zrezygnowała z mandatu w związku z decyzją o wyborze zawodu dziennikarza i przeprowadzką do Warszawy.

Obecnie jest wicenaczelną i szefową zespołu śledczego OKO.press. W latach 2000-2013 była dziennikarką tygodnika "Polityka", krótko również "Gazety Wyborczej", a od wiosny 2016 roku - OKO.press.

Mikołajewska jest również Dziennikarką Roku Grand Press 2016 oraz laureatką kilkunastu innych nagród dziennikarskich, między innymi Grand Press za dziennikarstwo specjalistyczne, Nagrody Radia Zet imienia Andrzeja Woyciechowskiego, Nagrody imienia Dariusza Fikusa, kilku nagród i wyróżnień Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Przemówienie Bianki Mikołajewskiej po odebraniu nagrody
Przemówienie Bianki Mikołajewskiej po odebraniu nagrodytvn24

Paweł Reszka

Paweł Reszka to dziennikarz polityczny. W latach 2003-2006 był korespondentem zagranicznym dziennika "Rzeczpospolita" w Moskwie. Później, w latach 2006-2009, był szefem działu śledczego w "Dzienniku. Polska Europa Świat", a w latach 2013-2017 pracował w redakcji "Tygodnika Powszechnego". Od stycznia 2017 roku był dziennikarzem "Newsweek Polska". W lutym 2019 przeszedł do tygodnika "Polityka", gdzie został szefem działu krajowego.

Jest laureatem Nagrody imienia Dariusza Fikusa za 2005 rok, Nagrody imienia Andrzeja Woyciechowskiego w 2010 roku za cykl tekstów o katastrofie smoleńskiej (wspólnie z Michałem Majewskim) i wyróżnienia honorowego jury Nagrody Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego w 2018 roku za książkę "Mali bogowie 2".

Dwukrotnie został nagrodzony w plebiscycie "MediaTory", w którym głosują studenci dziennikarstwa z całej Polski. W 2008 i 2016 roku otrzymał tę nagrodę w kategorii ProwokaTOR (wspólnie z Michałem Majewskim).

W swojej karierze wydał również kilka książek - "Miejsce po imperium", "Daleko od Wawelu" i "Daleko od miłości" (wspólnie z Michałem Majewskim), "Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy", "Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy", "Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy" oraz "Czarni".

Przemówienie Pawła Reszki po odebraniu nagrody
Przemówienie Pawła Reszki po odebraniu nagrodytvn24

Nagroda imienia Andrzeja Woyciechowskiego 2019

Nagrodę Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego 2019 otrzymali Tomasz i Marek Sekielscy za film "Tylko nie mów nikomu".

W tym roku nominowani do nagrody byli między innymi Tomasz Patora i Patryk Szczepaniak, autorzy reportażu "Superwizjera" TVN "Chore bydło kupię", wyemitowanego 26 stycznia 2019 roku.

Listę nominowanych wskazała kapituła nagrody oraz kolegia redakcyjne zaproszonych mediów informacyjno-publicystycznych.

Nagroda Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego po raz pierwszy została przyznana w 2005 roku, w piątą rocznicę śmierci swojego patrona. Jest uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. W Kapitule Konkursu zasiadają wybitni przedstawiciele polskiego dziennikarstwa i rynku mediów oraz Katarzyna Radziwiłł - córka Andrzeja Woyciechowskiego.

W poprzednich dwóch latach z rzędu wyróżnienie trafiało do autorów reportaży "Superwizjera" TVN: w 2017 do Wojciecha Bojanowskiego za "Śmierć w komisariacie", a w 2018 roku do Bertolda Kittela, Anny Sobolewskiej i Piotra Wacowskiego, autorów reportażu "Polscy neonaziści".

Andrzej Woyciechowski był dziennikarzem. W latach studenckich prowadził warszawski kabaret "Stodoła", pisał również teksty piosenek, między innymi dla Magdy Umer. W stanie wojennym nawiązał współpracę z francuską agencją prasową Agence France Presse, z sekcją polską BBC, a także Radiem Wolna Europa. W 1990 roku założył Radio Gazeta, które szybko zamieniło nazwę na Radio ZET.

Autor: red. / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Radio Zet

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24