Wielki Jagiełło i wredny Brunner. Emil Karewicz kończy 95 lat

Zwiastun filmu "Krzyżacy" Forda po rekonstrukcji cyfrowej
Zwiastun filmu "Krzyżacy" Forda po rekonstrukcji cyfrowej
Studio Filmowe KADR
95 lat kończy Emil Karewicz Studio Filmowe KADR

Dla polskich widzów na zawsze pozostanie przede wszystkim Hermannem Brunnerem, przeciwnikiem porucznika Hansa Klossa, oficerem SS z serialu "Stawka większa niż życie" Janusza Morgensterna i Andrzeja Konica, ale także królem Władysławem Jagiełłą w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. Ma jednak na koncie mnóstwo głośnych kreacji teatralnych, głównie na scenach łódzkich i warszawskich. Emil Karewicz, wilnianin z urodzenia kończy dziś 95 lat.

Choć fanom serialu "Stawka większa niż życie" zapewne trudno będzie w to uwierzyć, sturmbannführer Brunner pojawia się zaledwie w pięciu z 18 odcinków słynnego serialu Janusza Morgensterna i Andrzeja Konica. Charyzma aktora i świetne rzemiosło sprawiły jednak, że wydaje nam się, iż Brunner gra w każdym. Rola na zawsze już przylgnęła do niego, zaś serial zyskał status kultowego.

Przed "Stawką..." inne ważne role

A przecież Emil Karewicz miał już wtedy na koncie świetne kreacje, m.in. w "Kanale" Andrzeja Wajdy, gdzie wcielił się w postać porucznika Mądrego lub w równie znakomitym filmie "Pętla" Wojciecha Jerzego Hasa według opowiadania Marka Hłaski.

Drugą rolą, która mocno przylgnęła do aktora, była kreacja Władysława Jagiełły w "Krzyżakach" Aleksandra Forda, największym w historii frekwencyjnym sukcesie polskiego filmu. Prezencja, wspaniała dykcja i tembr głosu uczyniły z niego idealnego kandydata do odtwórcy roli wielkiego polskiego władcy.

Ale Karewicz - urodzony w Wilnie, posługujący się wspaniałym, przedniojęzykowym "ł", którego dzisiaj młodzi aktorzy tak bardzo zazdroszczą starym mistrzom, ma na koncie również mnóstwo znakomitych kreacji teatralnych, zagranych na scenach całego kraju, a także w Teatrze Telewizji.

Droga do aktorstwa

Urodził się 13 marca 1923 roku w Wilnie, gdzie już jako mały chłopiec zdradzał zainteresowanie filmem. W wydanej przed kilku laty biografii "Trzy po trzy" wspomina obrazy kowbojskie, na które namiętnie chodził do kina. To one sprawiły, że postanowił zostać aktorem.

Jeszcze przed rozpoczęciem wojny niemiecko-radzieckiej (1941) debiutował w wileńskim Teatrze Małym, gdzie zagrał postać Małpy w "Kwartecie" Kryłowa. Karierę przerwał wybuch II wojny światowej. Młody Emil został żołnierzem II Armii Wojska Polskiego i przeszedł z nią szlak do Berlina. W wojsku także występował w teatrze.

Emil Karewicz i Mariusz Dmochowski w spektaklu "Grube ryby” na scenie Teatru NowegoEdward Hartwig/NAC

Po wojnie ukończył Studio Dramatyczne Iwo Galla. Naukę w łódzkiej Filmówce przerwał, by rozpocząć karierę sceniczną. W 1950 r. zdał eksternistyczny egzamin aktorski i trafił na scenę Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Potem była scena Teatru Nowego im. Jaracza w Łodzi, a następnie teatry warszawskie - począwszy od Ateneum (1962-65), po Dramatyczny (1965-67), a wreszcie Teatr Nowy, wcześniej znany jako Ludowy.

Do jego głośnych kreacji na łódzkiej scenie, którą cenił sobie szczególnie, należą m.in role: Truffaldina w "Słudze dwóch panów" Goldoniego, Franciszka w "Zbójcach" Schillera, Gospodarza w "Weselu" Wyspiańskiego, czy Oktawiana w "Juliuszu Cezarze" Szekspira.

Po przeprowadzce do Warszawy na scenach teatrów - Ateneum, a potem Dramatycznego, nie dostawał ról na miarę swojego talentu. Ciekawsze zaczął otrzymywać po przeniesieniu się do Teatru Ludowego, w 1974 r. przemianowanego na Nowy. Zagrał tam m.in. Lapkina-Tiapkina w "Rewizorze" Gogola, Mecenasa w "Adwokacie i różach" Szaniawskiego, Hetmana Kossakowskiego w "Horsztyńskim" Słowackiego, Łomowa w "Oświadczynach" Czechowa czy Stomila w "Tangu" Mrożka.

Równocześnie realizował się jako aktor filmowy.

W kinie mistrzów

Jego pierwszą rolą filmową była rola George'a w "Warszawskiej premierze" Jana Rybkowskiego. W 1956 r. na ekrany wszedł "Kanał" Andrzeja Wajdy - film, którego data premiery utożsamiana jest z narodzinami tzw. szkoły polskiej. Obraz pokazujący ostatnie chwile Powstania Warszawskiego i oddziału żołnierzy AK próbujących przejść przez kanały do broniącego się Śródmieścia stolicy, zdobył Srebrną Palmę w Cannes ex aequo z "Siódmą pieczęcią" Ingmara Bergmana, a Karewicz zagrał w nim ważną rolę porucznika Mądrego - postać złożoną psychologicznie i niejednowymiarową, o której mówi, że takie lubił najbardziej.

Po tej roli nastąpił wysyp ciekawych propozycji. Był więc w "Cieniu" Jerzego Kawalerowicza prowokatorem Jasiczką, a w "Bazie ludzi umarłych" Czesława Petelskiego, znów opartej na opowiadaniu Hłaski - Tadkiem "Warszawiakiem". Rolę, która miała stać się milowym krokiem w jego karierze zagrał jednak dopiero w w w 1960 roku - w "Krzyżakach" Aleksandra Forda, adaptacji prozy Henryka Sienkiewicza.

Pierwotnie film miał reżyserować Andrzej Wajda, ale nie otrzymał zgody rządzących, co stało się powodem, dla którego opuścił najsłynniejszy wtedy Zespół Filmowy KADR. Film przejął będący wtedy ulubieńcem władz reżyser Aleksander Ford. Początkowo Emil Karewicz miał wcielić się w rolę księcia mazowieckiego, reżyser zadecydował jednak, że musi zagrać króla Władysława Jagiełłę.

To był sukces, o jakim nawet nie śniło się twórcom. W ciągu pierwszych czterech lat od premiery film obejrzało 14 milionów widzów, a do 1987 roku - 32 miliony. Karewicz jako król Władysław II Jagiełło, prowadzący oddziały Polaków, Litwinów i Rusinów ku zwycięstwu pod Grunwaldem - jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, zachwycał dostojeństwem i charyzmą. Kiedy odbierając od posłańców dwa miecze, przesłane od pewnego zwycięstwa krzyżackiego mistrza Ulricha von Jungingena, wypowiadał słynne słowa: "Mieczy ci u nas dostatek, ale i ten przyjmiemy, jako zapowiedź zwycięstwa" - publiczność w kinach biła brawa i wstawała z krzeseł.

"Brunner nie strzelaj!"

Na taką rolę, jak ta w serialu Morgensterna i Konica aktorzy czekają czasem całe życie. Kiedy na ekrany zachodniego świata weszły pierwsze filmy o Bondzie, Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan postanowili stworzyć ich rodzimą wersję i napisali scenariusz w iście zachodnim stylu. Tak narodził się agent J23, czyli Hans Kloss - Polak Stanisław Kolicki, podstawiony Niemcom przez radziecki wywiad. Udało się to, bo był łudząco podobny do niedawno aresztowanego oficera niemieckiego.

Nowy Kloss zajmuje jego miejsce w Abwehrze i rozpoczyna misję szpiegowską. Jego głównym antagonistą jest inteligentny oficer SS Brunner - grany znakomicie przez Karewicza.

"Miałem być taką wredną przeciwwagą dla szlachetnego Klossa - wspomina Karewicz w wywiadzie. (...) No i mam nadzieję, że byłem. W tamtych czasach dziennikarze pytali mnie dość często, czy mam w sobie coś z Brunnera. Oczywiście nic. (...) Ze Staszkiem Mikulskim połączyła nas na lata może nie przyjaźń, ale ciepła zażyłość" - dodaje.

Cyniczny, przebiegły, ale zarazem fascynujący jako filmowy bohater Brunner, od początku będzie nieufny wobec "kolegi" z SS. Karewicz stworzył postać nie mniej kultową niż grany przez Stanisława Mikulskiego Hans Kloss, mimo iż na ekranie gościł niewspółmiernie mniej od głównego bohatera. Podwórka zaroiły się od nastolatków bawiących się w Klossa i Brunnera, a słynny okrzyk: "Nie strzelaj Brunner" jeszcze przez długie lata miał towarzyszyć aktorowi w miejscach, w których się pojawiał. Emitowany w latach 1967-68 serial, pół wieku później wciąż ma miano kultowego i należy do najchętniej oglądanych i powtarzanych rodzimych produkcji telewizyjnych.

Kadr z filmu "Stawka większa niż śmierć"Kino Świat

W 2013 r. Patryk Vega zdecydował się nakręcić swego rodzaju kontynuację przygód Hansa Klossa - "Stawkę większą niż śmierć". W filmie bliższym przygodom Indiany Jonesa niż niemieckiego oficera wywiadu, Kloss tym razem wpada na trop skarbu zrabowanego przez nazistów. Starając się go zdobyć, stawia czoło swojemu odwiecznemu wrogowi Brunnerowi. Obraz nie porwał widowni, chwilami chyba niezamierzenie groteskowy, został przyjęty z mieszanymi uczuciami. To, co zwróciło uwagę i doczekało się komplementów, to właśnie kreacje Emila Karewicza i Daniela Olbrychskiego (oberführer Günther Werner).

Z ciekawszych ról filmowych Karewicza warto jeszcze wymienić te w filmach: "Świadectwo urodzenia", "Ostatni kurs", "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", "Jak rozpętałem II wojnę światową", "Hubal", "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy", "Sekret Enigmy" czy "Polonia Restituta".

Niezapomnianą rolę aktor stworzył też jako Tomasz Łęcki, ojciec Izabelli Łęckiej, ukochanej Wokulskiego w znakomitej, serialowej wersji "Lalki" według Prusa w reżyserii Ryszarda Bera. Jako groteskowy safanduła - arystokrata-bankrut chwilami bawił, innym razem wzruszał - znów robił wielkie wrażenie. Świetnie zagrał też starego doktora Fausta w odważnej adaptacji Grzegorza Królikiewicza oraz Stalina w miniserialu o konferencji jałtańskiej.

Po raz ostatni na ekranach telewizorów pojawił się w 2015 r. w telenoweli "Barwy szczęścia". Od lat zmaga się z tzw. zespołem Meniere'a. - Mam niedotlenienie zmysłu równowagi. To bardzo niebezpieczne. Nie mogę już chodzić - wyznał po swoich 90. urodzinach.

Choć na ekranie tak chętnie obsadzany był w rolach czarnych charakterów, prywatnie uchodzi za ciepłego, obdarzonego poczuciem humoru człowieka. Poza aktorstwem pasjonuje go malarstwo - sam maluje i ma całkiem pokaźną kolekcję swoich prac. Ponadto kocha wędkarstwo.

Autor: Justyna Kobus / Źródło: film polski, PAP, tvn24

Pozostałe wiadomości

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny warty około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że te zarzuty pana prezydenta są nie na miejscu i prokuratura działa stabilnie - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, odnosząc się do słów Andrzeja Dudy, który komentował postawienie zarzutów byłym posłom PiS. - Pan Bodnar wytrzepał sobie prokuraturę z rękawa - stwierdził prezydent.

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Aktualizacja:
Źródło:
TV Republika, tvn24.pl

Dla kolaborantów rosyjskich służb nie będzie żadnej pobłażliwości. Wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do ostatnich zatrzymań na terenie Polski.

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Źródło:
tvn24.pl

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Waldemar Bonkowski, były senator PiS, został skazany na trzy miesiące bezwzględnego więzienia i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył. Prawomocny wyrok w procesie odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł w piątek w obecności oskarżonego Waldemara Bonkowskiego (zgodził się na podanie danych osobowych i ujawnienie wizerunku ). Poza nim w sądzie stawili się prokurator i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

Były senator PiS skazany na więzienie, za śmierć psa

Źródło:
TVN24, PAP

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Ewy Wrzosek - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Źródło:
tvn24.pl

W siedzibie PiS na Nowogrodzkiej zebrali się politycy, aby ustalić strategię na nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego. Przybyli między innymi europosłowie Anna Zalewska i Zdzisław Krasnodębski, ale także Jacek Kurski i Adam Bielan. Zalewska przekazała, że o tym, kiedy zostaną przedstawione listy, zadecyduje prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To są najtrudniejsze wybory dla Prawa i Sprawiedliwości - przyznał Ryszard Czarnecki.

Spotkanie polityków PiS na Nowogrodzkiej

Spotkanie polityków PiS na Nowogrodzkiej

Źródło:
TVN24

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

Ubiegająca się o fotel prezydenta Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej wygrała proces w trybie wyborczym ze swoim rywalem Mariuszem Śpiewokiem (Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza). Żona Borysa Budki pozwała go po słowach, które kontrkandydat zamieścił w mediach społecznościowych.

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Źródło:
PAP

Jeden z najciekawszych pojedynków w drugiej turze wyborów samorządowych na Pomorzu Zachodnim niewątpliwie odbędzie się w Koszalinie, gdzie temperatura kampanijnego sporu została podgrzana już do czerwoności. Kandydaci oskarżają się o zdradę wyborców i hejt. Przy roznoszeniu ulotek w środę musiała interweniować policja. 

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Źródło:
TVN24

Dotychczasowy prezydent Jarosław Klimaszewski wygrał pierwszą turę wyborów w Bielsku-Białej, zdobywając 45,88 proc. głosów, ale w niedzielę czeka go dogrywka z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Konradem Łosiem. Rządzący miastem od 2018 roku polityk, popierany przez Koalicję Obywatelską, może liczyć na większość w radzie miasta, ale jego konkurent nie planuje składać broni.

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Źródło:
tvn24.pl
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24