tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Nowy rząd Kuby ze starymi ministrami

zobacz więcej wideo »
Nowy rząd Kuby ze starymi ministrami
  • Parlament Kuby zatwierdził skład rząduParlament Kuby zatwierdził skład rządu
  • Kuba bez tajemnic. Rozmowa z Adamem KwaśnymKuba bez tajemnic. Rozmowa z Adamem Kwaśnym
Foto: Abel PadrĂłn Padilla / PAP/EPA / Abel PadrĂłn Padilla / PAP/EPA | Video: Reuters Parlament Kuby zatwierdził skład rządu

Parlament Kuby zatwierdził w sobotę skład nowego rządu. Prezydent Miguel Diaz-Canel zatrzymał w nim większość ministrów ze starego gabinetu, co według Reutersa zwiastuje "raczej kontynuację niż zmianę" w polityce.

Na stanowiskach pozostaną między innymi minister obrony oraz szefowie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z 26 ministrów dziewięciu jest nowych, w tym wiceprzewodniczący rządu oraz szef resortu gospodarki i planowania Alejandro Gil, który według mediów powinien być prominentną figurą w nowym gabinecie.

"Pokoleniowa zmiana stopniowa"

Prawie wszyscy poprzedni wiceprzewodniczący rządu (oprócz jednego) utrzymali swoje stanowiska. Dotyczy to między innymi 86-letniego Ramiro Valdesa oraz 81-letniego Ricardo Cabrisasa. "Pokoleniowa zmiana (...) będzie stopniowa, tak jak reformy rynkowe w gospodarce" - ocenia Reuters.

Wraz z powołaniem nowego gabinetu w kubańskim Zgromadzeniu Narodowym Władzy Ludowej (parlamencie) rozpoczęła się zaplanowana na trzy dni debata na temat reformy konstytucji z 1976 roku. Propozycja zmian zawiera między innymi uznanie "roli rynku oraz nowych form własności, w tym prywatnej" oraz utworzenie urzędu premiera. Pozostawia jednak zapis o tym, że partia komunistyczna jest jedyną siłą polityczną w kraju.

Nowy prezydent

Miguel Diaz-Canel został w kwietniu wybrany na prezydenta Kuby, kończąc prawie 60-letnie rządy braci Castro na wyspie. Zastąpił 86-letniego Raula Castro, który stał na czele Rady Państwa przez ostatnie 12 lat. Podczas głosowania w parlamencie poparło go 603 spośród 604 deputowanych.

Odchodząc z urzędu, Castro zachował funkcję sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Kuby. Będzie nim do 2021 roku, gdy skończy 90 lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Sztab Trumpa pozywa byłą doradczynię. Prezydent nazwał ją "psem"

Sztab Trumpa pozywa byłą doradczynię. Prezydent nazwał ją "psem"

Sztab wyborczy Donalda Trumpa pozwał jego byłą doradczynię, Omarosę Manigault Newman, do sądu arbitrażowego, oskarżając ją o złamanie umowy o poufności. Newman potajemnie nagrywała rozmowy w Białym Domu, a teraz promuje swoją książkę, w której krytykuje prezydenta. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Ptaki będą sprzątać francuski park rozrywki

Wyszkolone gawrony za zebrane śmieci dostają smakołyki. W ten sposób w jednym z parków rozrywki we Francji w łatwy sposób ma zmniejszyć się ilość porozrzucanych odpadów. Zobacz TOTERAZ

Erupcja wulkanu z lotu ptaka

Erupcja wulkanu z lotu ptaka. Zobacz TOTERAZ.

Randjel Simonovic podczas leczniczej kąpieli obok małego błotnego basenu w Ovca, wiejskim przedmieściu Belgradu, Serbia. (Fot: Andrej Cukic/PAP/EPA) czytaj dalej »