tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Celebrytka i opozycjonistka. Ksenia Sobczak, "idealna rywalka dla Putina"

Celebrytka i opozycjonistka. Ksenia Sobczak, "idealna rywalka dla Putina"
Foto: Kommersant.ru, rbc.ru, lenta.ru, ria.ru Ksenia Sobczak ogłosiła, że wystartuje w wyborach prezydenckich. 24 października ma przedstawić swój sztab wyborczy

"Nie zdoła stworzyć poważnej konkurencji dla Władimira Putina", "przeciwwaga dla lidera opozycji Aleksieja Nawalnego" - tak prasa rosyjska komentuje deklarację celebrytki i opozycjonistki Kseni Sobczak o zamiarze kandydowania w wyborach prezydenckich w 2018 roku.

W czwartkowej publikacji dziennik "Kommiersant" podkreśla, że przedstawiciele opozycji - zarówno antykremlowskiej, jak i współpracującej z władzami (nazywanej "systemową") - nie wzięli na poważnie wystawienia kandydatury Kseni Sobczak.

"Każdy ma prawo do kandydowania"

Parlamentarzyści z partii komunistycznej oraz z dowodzonej przez Władimira Żyrinowskiego nacjonalistyczno-populistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, Siergiej Obuchow i Igor Lebiediew, w rozmowie z "Kommiersantem" wyrazili przekonanie, że Sobczak nie będzie zagrożeniem dla kandydatów obu partii.

Przedstawiciel Jabłoka, partii opozycji antykremlowskiej, Nikołaj Rybakow ocenił, że Sobczak nie może rywalizować z tym stronnictwem "w kwestii zmiany reżimu (politycznego)", bowiem - jego zdaniem - "wniosła ona swój wkład w 'cementowanie' tego systemu".

Z kolei były premier Rosji, szef Partii Wolności Narodowej (Parnas) Michaił Kasjanow podkreślił, że zawsze opowiadał się za wolnymi wyborami i jest zdania, że każdy ma prawo do kandydowania.

Szef niezależnego ośrodka badania opinii publicznej Centrum Lewady Lew Gudkow w rozmowie z "Kommiersantem" ocenił, że kandydatura Sobczak ma być "spojlerem" dla Nawalnego (tak w Rosji określany jest kandydat, który nie ma szans na zwycięstwo w wyborach, ale odciąga część elektoratu innego z kandydujących) i nie stworzy realnej konkurencji.

Z kolei politolog Boris Makarenko powiedział dziennikowi, że Sobczak nie zdoła stworzyć poważnej konkurencji dla Putina, "ale ponieważ jest osobą publiczną i rozpoznawalną, nie będzie postrzegana jako kandydat marionetkowy".

Postać "kompromisowa dla Kremla"

Eksperci cytowani przez dziennik "RBK" oceniają, że kandydatura Sobczak nie mogła nie być uzgodniona z Kremlem. Szef Centrum Technologii Politycznych Igor Bunin określił przy tym Sobczak jako postać kompromisową dla Kremla i dla elektoratu liberalnego.

Zdaniem innego politologa, Abbasa Gałlamowa, Sobczak to "idealna rywalka dla Putina". - Krytyka z jej strony nie będzie zagrażać prezydentowi, bo Sobczak jest symbolem świata przepychu i luksusu, które mocno irytują przeważającą większość Rosjan - powiedział Gałlamow.

W komentarzu dla niezależnej "Nowej Gaziety" wykładowca Uniwersytetu Europejskiego w Petersburgu Grigorij Gołosow przypomniał, że elektorat opozycyjny wobec obecnych władz szacuje się na 20 procent rosyjskiego społeczeństwa. - Część tych wyborców może zagłosować na Sobczak i może ona uzyskać sześć-siedem procent głosów - prognozuje ekspert. - Ogółem dadzą Sobczak tyle głosów, ile zechcą - dodał.

- Taka farsa przedwyborcza raczej ludzi irytuje. Tego rodzaju kandydat wcale nie nada wyborom większej prawomocności, ludzie będą potem jeszcze bardziej źli, że ich wykiwano. Wizerunek uczciwych wyborów jest potrzebny dla ludzi apolitycznych, którzy i tak poszliby na wybory i głosowali na Putina. Dla nich tworzy się iluzję, że jest wielu różnych kandydatów - powiedział Gołosow.

Przedstawi swój sztab wyborczy

"Ruch koniem" – tak skomentował decyzję celebrytki portal lenta.ru, który przypomniał, że 14 października rosyjskie media poinformowały o spotkaniu Sobczak z Władimirem Putinem. "Formalnym tematem rozmowy był wywiad do filmu o Anatoliju Sobczaku (jej ojcu – red.)" - podała lenta.ru.

"Ksenia Sobczak może zostać najmłodszym kandydatem na prezydenta Rosji od 2004 roku" – podała w czwartkowej depeszy agencja RIA Nowosti, powołując się na rzeczniczkę Centralnej Komisji Wyborczej Maję Griszyną.

35-letnia Sobczak, dziennikarka i gwiazda telewizyjna, córka pierwszego demokratycznie wybranego mera Petersburga Anatolija Sobczaka, którego zastępcą był niegdyś Władimir Putin, od 2012 roku związana z opozycją antykremlowską. Ogłosiła w środę, że zamierza kandydować w wyborach prezydenckich. Zapowiedziała także, że 24 października przedstawi swój sztab wyborczy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, gdzie powietrze jest najgorsze

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE SPORTOWE »

Prezydent Francji Emmanuel Macron wita premier Beatę Szydło, Pałac Elizejski w Paryżu. (Fot: Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »