tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Prezydent Duda w Waszyngtonie

Prezydencki minister o zdjęciu z wizyty: sytuacja sekwencyjna

zobacz więcej wideo »
Prezydencki minister o zdjęciu 
z wizyty: sytuacja sekwencyjna
 • Szczerski: zdjęcie nie odzwierciedla samego aktu podpisania deklaracji, to sytuacja sekwencyjnaSzczerski: zdjęcie nie odzwierciedla samego aktu podpisania...
 • Rzecznik prezydeta: opozycja próbuje dezawuować sukces wizyty Andrzeja Dudy w USARzecznik prezydeta: opozycja próbuje dezawuować sukces wizyty...
 • "Zawarte w deklaracji treści będą mapą drogową relacji polsko-amerykańskich""Zawarte w deklaracji treści będą mapą drogową relacji...
 • Prezydent Andrzej Duda w WaszyngtoniePrezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie
 • Reakcja Donalda Trumpa na słowa Andrzeja Dudy o bazie "Fort Trump"Reakcja Donalda Trumpa na słowa Andrzeja Dudy o bazie "Fort...
 • Donald Trump gościł Andrzeja Dudę w Białym DomuDonald Trump gościł Andrzeja Dudę w Białym Domu
 • Andrzej Duda o utworzeniu "Fortu Trump" Andrzej Duda o utworzeniu "Fortu Trump"
 • Prezydent Trump o dwustronnych relacjach Polska-USAPrezydent Trump o dwustronnych relacjach Polska-USA
 • Duda: zapraszam pana prezydenta, żeby skierować do Polski więcej oddziałów amerykańskichDuda: zapraszam pana prezydenta, żeby skierować do Polski...
 • "Porozumienie wskazuje na najważniejsze aspekty naszej współpracy i wytycza ścieżki na przyszłość""Porozumienie wskazuje na najważniejsze aspekty naszej...
 • Donld Trump pytany o stałe bazy USA w Polsce Donld Trump pytany o stałe bazy USA w Polsce
 • Polska para prezydencka w Białym DomuPolska para prezydencka w Białym Domu
 • Spotkanie Duda-Trump Spotkanie Duda-Trump
 • Para prezydencka dotarła już do WaszyngtonuPara prezydencka dotarła już do Waszyngtonu
Foto: Twitter/Donald Trump | Video: tvn24 Szczerski: zdjęcie nie odzwierciedla samego aktu podpisania deklaracji, to sytuacja sekwencyjna

- Zdjęcie w założeniu twórców miało oddawać naturalny charakter rozmów. To nie miało być zdjęcie pozowane - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, odnosząc się do komentowanej w mediach fotografii prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa podpisujących deklarację o partnerstwie strategicznym. - Zdjęcie nie odzwierciedla samego aktu, to sytuacja sekwencyjna - zastrzegł Szczerski.

Andrzej Duda spotkał się we wtorek z Donaldem Trumpem w Białym Domu. Najpierw rozmawiali w towarzystwie swoich żon, potem w cztery oczy, następnie spotkały się delegacje obu państw. Na koniec obaj prezydenci wystąpili na konferencji prasowej, podczas której poinformowali, że złożyli podpisy pod wspólną deklaracją.

PRZECZYTAJ POLSKO-AMERYKAŃSKĄ DEKLARACJĘ

Donald Trump zamieścił na Twitterze zdjęcie pokazujące moment podpisania dokumentu. Na fotografii amerykański prezydent siedzi przy biurku w Gabinecie Owalnym, obok niego stoi, nachylając się nad pismem prezydent Polski.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski na środowej konferencji prasowej powiedział, że "zdjęcie w założeniu twórców miało oddawać naturalny charakter tych rozmów, nie miało być zdjęciem pozowanym".

Według niego fotografia "nie odzwierciedla samego aktu podpisania deklaracji pomiędzy dwoma prezydentami".

- Podpisanie deklaracji odbyło się w pełnym partnerstwie między prezydentami. To jest sekwencyjna sytuacja - podkreślił.

Jak stwierdził, nieważne jest to, "kto i w jakim momencie wykonał jakie ruchy". - Ważne jest to, co jest treścią deklaracji. To zdjęcie nie odzwierciedla przebiegu samego aktu podpisania deklaracji - mówił Szczerski.

Źródło: twitter.com/realdonaldtrump Zdjęcie z podpisania deklaracji wywołało wiele komentarzy

"Pozytywny bilans wizyty"

Zdaniem szefa gabinetu prezydenta bilans wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie "jest pozytywny". - Prezydent wylądował w Warszawie w przekonaniu i poczuciu tego, że misja, jakiej się podjął została w pełni zrealizowana, a cele w pełni osiągnięte - podkreślił Szczerski.

Jak mówił, pierwszym z tych celów było ''płynne przejście ze szczytu Trójmorza do wizyty w Waszyngtonie". - To bardzo dobrze zadziałało. Od początku mieliśmy pomysł, żeby spiąć te dwa wydarzenia, żeby pokazać łączność, ciągłość i koncepcje polityki zagranicznej pana prezydenta - stwierdził.

Drugim celem - jak podał Szczerski - było "wywołanie w amerykańskiej opinii publicznej bardzo poważnie dwóch tematów".

Pierwszy to stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce. - To temat, który dzięki spotkaniu stał się tematem numer jeden w dyskusji o rozwoju kontaktów wojskowych w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. To jest przed nami, to proces, który przeszedł dziś do nowej fazy - mówił Szczerski.

Drugim tematem była kwestia energetyczna. - Ten temat podkreślany jest w gospodarczej części amerykańskich mediów. Polska i USA postawiły na energetykę jako obszar ważny we współpracy gospodarczej - relacjonował szef gabinetu prezydenta.

"Polski dzień w Białym Domu"

Szczerski podkreślał też, że ważną częścią strategii negocjacyjnej prezydenta było "połączenie dyskusji o bezpieczeństwie z dyskusją o biznesie, wzajemnie korzystnych relacjach biznesowych".

- Wiemy, że dziś jest to bardzo istotna argumentacja, która w Waszyngtonie sprzyja osiągnięciu założonych celów - mówił.

- Efektem rozmów jest to, co mogę pokazać: polski oryginał deklaracji dwóch prezydentów podpisany we wtorek w Białym Domu - oświadczył Szczerski, po czym dodał, ze zawarte w deklaracji treści "będą mapą drogową relacji polsko-amerykańskich".

Szef gabinetu prezydenta wskazał także, że "Andrzej Duda od początku swojej kadencji co roku spotyka się z prezydentami amerykańskimi, czego nie było wcześniej".

- Takiej sekwencji, takiej dynamiki nigdy wcześniej nie było - ocenił.

Ostatnim z wymienionych celów, był - jak to określił Szczerski - cel personalny.

- Cały pobyt w Białym Domu przedłużył się o godzinę, każdy z kolejnych punktów rozmów nieformalnych przedłużał się. Te relacje personalne są bardzo dobre. W polityce na najwyższym szczeblu te kontakty są czasami dużo ważniejsze niż formalne dokumenty. Widać było chemię i to jest dobry prognostyk, żeby te relacje budować w zaufaniu na przyszłość - podsumował.

- Ten dzień był dniem Polski w Białym Domu - dodał na koniec szef gabinetu prezydenta.

Oglądaj
"Zawarte w deklaracji treści będą mapą drogową relacji polsko-amerykańskich"
Wideo: tvn24 "Zawarte w deklaracji treści będą mapą drogową relacji polsko-amerykańskich"

"Bezpieczeństwa nie kupuje się na pchlim targu"

Szczerski pytany na środowej konferencji o utworzenie stałych baz USA w Polsce, które - jak mówił we wtorek Trump - kosztowałoby około 2 mld dolarów, powiedział, że "bezpieczeństwa nie kupuje się na pchlim targu".

Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk do Polski. Z kolei Trump powiedział, że stałe bazy amerykańskie byłyby "przydatne" dla zwiększenia bezpieczeństwa Polski i USA.

- Utworzenie stałych amerykańskich baz w Polsce będzie poważnym geopolitycznym przełomem - podkreślił Szczerski.

- Ważne jest to, że my mówimy o normalnym, tak to się mówi w języku NATO-wskim, burden sharing, czyli nie mówimy o niczym specjalnym, mówimy o tym, co jest naturą sojuszniczej współpracy, czyli współdzieleniu się kosztami w dziedzinie bezpieczeństwa - mówił.

- To się dzieje w NATO, w Unii Europejskiej, to się dzieje w przy misjach pokojowych ONZ. Wszędzie tam jest burden sharing, czyli wszyscy ci, którzy wspólnie działają na rzecz bezpieczeństwa, którzy uważają, że to bezpieczeństwo leży w ich wspólnym interesie, dzielą się kosztami tych inwestycji, czy rozbudowy tego bezpieczeństwa - tłumaczył Szczerski.

Jak zaznaczył, "tak naprawdę budujemy u siebie infrastrukturę dla nas samych, w której potem mogą zlokalizowane zostać wojska amerykańskie".

"Opozycja próbuje dezawuować sukces wizyty prezydenta"

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski stwierdził na środowej konferencji, że politycy opozycji próbują umniejszać znaczenie wizyty prezydenta w USA. Jak mówił, we wrześniu 2009 roku, gdy premierem był Donald Tusk, szefem MSZ - Radosław Sikorski, a MSWiA - obecny lider opozycji - Grzegorz Schetyna, rząd "otrzymał od USA notę, w której poinformowano, że rząd amerykański rezygnuje z planów budowy tarczy antyrakietowej w Polsce".

- Dziś, ci politycy, którzy wtedy tworzyli rząd, próbują w niezrozumiały dla nas sposób dezawuować niewątpliwy, ogromny sukces wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych - ocenił.

- Rozumiem, że jest kampania wyborcza, ale nie możemy robić tak, żeby kampania uderzała w to, co jest najważniejsze, czyli nasze bezpieczeństwo - dodał.

Prezydencki minister pytał też o "pomysły" opozycji "na bezpieczeństwo Polski i jej status międzynarodowy".

- Czy tą polityką jest to, co robi dziś [szef Rady Europejskiej - red.] Donald Tusk, czyli konfrontacja ze Stanami Zjednoczonymi? - pytał.

Według Spychalskiego, dzięki aktywności prezydenta Dudy, Polska "jest w zupełnie innym miejscu". - Dzisiaj tarcza antyrakietowa już powstaje, dziś amerykańscy żołnierze są już obecni w Polsce - wskazał.

Prezydencki minister zapewnił, że Andrzej Duda nie szuka konfrontacji w relacjach międzynarodowych.

- Prezydent zabiega o to, żebyśmy mieli w świecie coraz więcej przyjaciół, żebyśmy współpracowali i żeby nasze relacje dwustronne z tak ważnymi krajami jak Stany Zjednoczone, rozwijały się jak najlepiej - oświadczył.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Prezydent Duda w Waszyngtonie

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu. 
"To jest wymuszony krok"

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu.
"To jest wymuszony krok"

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania wygasający w 2019 roku - poinformował MFW. Wcześniej rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Wybory w cieniu przemocy. Wybuchy, zabici i ranni

Wybory w cieniu przemocy. Wybuchy, zabici i ranni

Zamachowiec samobójca zdetonował w sobotę w stolicy Afganistanu Kabulu ładunek wybuchowy, zabijając co najmniej 15 osób, jest też wielu rannych. Ofiary śmiertelne to dziesięciu cywilów i pięciu policjantów. Do zamachu doszło przed wejściem do jednego z lokali wyborczych. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Jose Mourinho i jego Manchester United byli bardzo blisko zwycięstwa z Chelsea w Londynie. Szlagier zakończył się jednak podziałem punktów, a pod koniec meczu doszło do awantury. Z wygranej nie mógł cieszyć się także grający w West Ham United Łukasz Fabiański. zobacz więcej »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »