tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Sasin: prezydent chciał zwrócić uwagę, że z solidarnością europejską nie jest dobrze

zobacz więcej wideo »
Sasin: prezydent chciał zwrócić uwagę, 
że z solidarnością europejską nie jest dobrze
 • Sasin: nie sądzę, żeby pan prezydent zniechęcał do Unii EuropejskiejSasin: nie sądzę, żeby pan prezydent zniechęcał do Unii...
 • Sasin: nie ma czegoś takiego jak sądy unijne. Sądy są polskie, a nie unijneSasin: nie ma czegoś takiego jak sądy unijne. Sądy są polskie,...
 • Andrzej Duda o "wyimaginowanej wspólnocie". Fala pytań po słowach prezydentaAndrzej Duda o "wyimaginowanej wspólnocie". Fala pytań po...
 • Duda w Leżajsku: niech nas zostawią w spokoju, pozwolą naprawić PolskęDuda w Leżajsku: niech nas zostawią w spokoju, pozwolą...
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Jacek Sasin był gościem "Kropki nad i"

- Nie wszystkie decyzje, które zapadają w instytucjach europejskich są decyzjami dobrymi, służącymi Europie. To że o tym mówimy nie oznacza, że kwestionujemy projekt europejski - mówił w "Kropce nad i" Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

We wtorek na wiecu w Leżajsku prezydent mówił, że chce, aby obywatele mieli przekonanie, iż ktoś myślał o nich, a nie "o jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika".

- Wspólnota jest potrzebna tutaj, w Polsce, dla nas - własna, skupiająca się na naszych sprawach, bo one są dla nas sprawami najważniejszymi. Kiedy nasze sprawy zostaną rozwiązane, będziemy się zajmować sprawami europejskimi. A na razie, niech nas zostawią w spokoju i pozwolą nam naprawić Polskę, bo to jest najważniejsze - przekonywał Duda.

W "Kropce nad i" słowa te komentował Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jak stwierdził, wypowiedź prezydenta była "ezopowa".

"Nie wszystkie decyzje, które zapadają w instytucjach europejskich są decyzjami dobrymi"

- Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, dobrym i lojalnym. Nasza zobowiązania realizujemy, Prawo i Sprawiedliwość to partia zawsze euroentuzjastyczna - powiedział. - Nie sądzę, żeby pan prezydent zniechęcał do Unii Europejskiej - stwierdził. W jego opinii, prezydent "chciał zwrócić uwagę", że "z solidarnością europejską nie jest dobrze".

- Z jednej strony jest takie oczekiwanie w stosunku do nas, do Polski, do innych krajów naszego regionu, nowych członków Unii Europejskiej, żebyśmy się we wszystkim zgadzali z tymi, którzy nadają dziś ton w Unii Europejskiej, a z drugiej strony nie możemy oczekiwać tego samego - dodał.

- Nie wszystkie decyzje, które zapadają w instytucjach europejskich – w Parlamencie, w Komisji Europejskiej – są decyzjami dobrymi, służącymi Europie. To że o tym mówimy nie oznacza, że kwestionujemy projekt europejski - dodał.

Sasin pytany o to, czy polscy sędziowie są jednocześnie sędziami unijnymi, zaprzeczył. - Nie ma czegoś takiego jak sądy unijne. Sądy są polskie, a nie unijne - odpowiedział.

- To, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej to nie znaczy, że nie ma polskich instytucji, tylko wszystkie instytucje w Polsce są unijne. Członkostwo w Unii Europejskiej nie polega na tym, że likwidujemy polską suwerenność - podkreślił.


Oglądaj
Sasin: nie ma czegoś takiego jak sądy unijne. Sądy są polskie, a nie unijne
Wideo: tvn24 Sasin: nie ma czegoś takiego jak sądy unijne. Sądy są polskie, a nie unijne

Sasin stwierdził jednocześnie, że "prawa organizacji sądownictwa w żadnym kraju Unii Europejskiej nie jest określana traktatami europejskimi, a niezawisłość sędziowska nie jest w Polsce w żadnym stopniu zagrożona".

Sędziowie "mogli się spodziewać, że nie dostaną możliwości dalszego orzekania"

Do Sądu Najwyższego wpłynęły w środę pisma prezydenta Andrzeja Dudy skierowane do siedmiu sędziów i zawiadamiające ich o przejściu w stan spoczynku z dniem 12 września. Chodzi o sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia i wobec których prezydent nie wydał postanowienia w sprawie ich dalszego orzekania. Wcześniej w środę w Sądzie Najwyższym odbyła się rozprawa, w której orzekało dwóch z nich.

W "Kropce nad i" Jacek Sasin ocenił, że "bardzo niedobrze, że orzekali".

- Oni mogli się spodziewać, że nie dostaną możliwości dalszego orzekania. Wiedzą, że dostali negatywną opinię KRS-u i wiedzą, że część z nich prezydent postanowił nie dopuścić do dalszego orzekania - mówił.

- Sędzia odpowiedzialny, który myśli przede wszystkim o prawie, a nie o własnym interesie i pewnych demonstracjach politycznych, powinien w takim przypadku wstrzymać się z orzekaniem - tłumaczył.

- Gdzie jest napisane, że parlament nie ma prawa ustalać wieku emerytalnego dla sędziów? Wręcz przeciwnie, w konstytucji jest napisane, że wiek emerytalny ustala parlament ustawą - powiedział.

>> ZOBACZ CAŁY PROGRAM <<

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Myczek66
Myczek66

Nie ma wspólnoty bez partnerstwa. Biczowanie Węgier w PE i przyjmowanie Kozłowskiej w Bundestagu przekreślają wszelkie partnerskie relacje.Niemcy nie potrafią być przyjacielem,wydaje im się że są mocarstwem !!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   nero21

   Sasin jest wielki......jak chiński mur

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     Sprawdź, czy zagraża Ci smog

     TVN Meteo

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     Putin i Erdogan porozumieli się w sprawie Syrii. &quot;Dyplomacja działa&quot;

     Putin i Erdogan porozumieli się w sprawie Syrii. "Dyplomacja działa"

     - Syria z zadowoleniem przyjęła ogłoszone w poniedziałek w Soczi porozumienie w sprawie utworzenia w syryjskim Idlibie strefy zdemilitaryzowanej - podała we wtorek agencja SANA, powołując się na informację przekazaną przez przedstawicieli syryjskiego rządu. Zadowolenie wyraził też szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif. zobacz więcej »

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Od Londynu po Pragę. Teksas w skali Europy

     Ten ogromny stan jest ponad dwa razy większy od Polski. Zobacz TOTERAZ.

     Zgliszcza po pożarze targowiska Bagree w Kalkucie (Piyal Adhikary/PAP/EPA) czytaj dalej »