tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kropiwnicki pozwał Jakiego, Sąd Najwyższy nie zgodził się na odrzucenie pozwu

zobacz więcej wideo »
Kropiwnicki pozwał Jakiego, Sąd Najwyższy nie zgodził się na odrzucenie pozwu
 • "Pan poseł w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyską". Nocna awantura w Sejmie"Pan poseł w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyską". Nocna awantura w Sejmie
 • Patryk Jaki przeprasza za słowa o "agencji towarzyskiej" w mieszkaniu KropiwnickiegoPatryk Jaki przeprasza za słowa o "agencji towarzyskiej" w mieszkaniu Kropiwnickiego
 • Cały film udostępniony przez posła PO Roberta KropiwnickiegoCały film udostępniony przez posła PO Roberta Kropiwnickiego
Foto: PAP/Jakub Kamiński | Video: tvn24 Kropiwnicki pozwał Jakiego za jego słowa z 2016 roku o "agencji towarzyskiej"

Sąd Najwyższy uchylił postanowienie Sądu Apelacyjnego o odrzuceniu pozwu Roberta Kropiwnickiego (PO) wobec wiceministra sprawiedliwości, posła PiS Patryka Jakiego, o ochronę dóbr osobistych. Sąd będzie musiał zająć się sprawą. Wcześniej sąd stwierdził, że Jakiego chroni immunitet.

- Sąd Okręgowy będzie teraz mógł przystąpić do merytorycznego rozpoznania sprawy - oświadczył Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczy wydarzeń ze stycznia 2016 roku. Wówczas w Sejmie - podczas dyskusji na temat zmian w prokuraturze prowadzonej w trakcie głosowań - Robert Kropiwnicki (PO) zadał szereg pytań. W końcu głosowań głos zabrał wiceminister sprawiedliwości, poseł Patryk Jaki.

- Sytuacja jest trudna, bo poseł Kropiwnicki wychodzi na mównicę i mówi wielokrotnie o standardach. Problem polega na tym, że mieszkańcy okręgu pana posła Kropiwnickiego skarżą się, że pan poseł Kropiwnicki w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyską - oświadczył Jaki.

Oglądaj
"Pan poseł w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyską". Nocna awantura w Sejmie
Wideo: tvn24 "Pan poseł w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyską". Nocna awantura w Sejmie

Kropiwnicki pozwał jakiego

W związku z tą wypowiedzią Kropiwnicki pozwał Jakiego o ochronę dóbr osobistych, domagając się przeprosin i zapłaty 20 tysięcy złotych na rzecz szpitala w Legnicy. Podczas rozprawy we wrześniu 2016 roku Jaki wskazywał między innymi, że chroni go immunitet, a jego słowa padły z sejmowej mównicy, więc pozew powinien zostać odrzucony.

Sąd Okręgowy nie uwzględnił jednak wniosku Jakiego i odmówił odrzucenia pozwu.

- Przepisy konstytucji, na które wskazywała pełnomocnik posła Jakiego, nie stanowią przeszkody, żeby sprawa mogła być przedmiotem rozprawy sądu w trybie cywilnym - mówiła wtedy sędzia Alicja Fronczyk. Jak zaznaczyła, wypowiedź Jakiego nie miała związku z pracami Sejmu, które wtedy były prowadzone.

Wiceminister ocenił wówczas, że postawa sędzi była stronnicza. - To jest pierwsza taka sytuacja, gdzie w orzeczeniu nie uznaje się immunitetu formalnego posła. Jestem przekonany, że jest to zemsta za krytykę sądów - mówił Jaki. Od postanowienia Sądu Okręgowego nieuwzględniającego jego wniosku poseł złożył zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Sąd uwzględnił zażalenie Jakiego

W kwietniu 2017 roku Sąd Apelacyjny uwzględnił zażalenie Jakiego i odrzucił pozew Kropiwnickiego.

- Wypowiedź posła w czasie wystąpienia w Sejmie jest chroniona immunitetem - wskazywał wówczas w uzasadnieniu decyzji Sąd Apelacyjny.

Według sądu fakt, iż Jaki "rzeczywiście posłużył się argumentem ad personam wobec swojego przedmówcy i to o treści wyraźnie odbiegającej od przedmiotu obrad Sejmu, nie może mieć decydującego znaczenia, gdyż ta część wypowiedzi nie nabrała z tej przyczyny autonomicznego charakteru względem wystąpienia sejmowego".

Kropiwnicki składa skargę

Od tego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego, które było decyzją kończącą sprawę, przysługiwała skarga kasacyjna. Skargę taką złożył Kropiwnicki.

- Po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej skargi kasacyjnej powoda od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 11 kwietnia 2017 roku Sąd Najwyższy uchylił zaskarżone postanowienie - wyjaśniał Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego. Tym samym Sąd Najwyższy oddalił wcześniejsze zażalenie Jakiego i utrzymał decyzję Sądu Okręgowego o nieodrzuceniu pozwu.

Michałowski zaznaczył, że w związku z tym "sąd okręgowy będzie zajmował się tą sprawą i merytorycznie będzie musiał ją rozpoznać". Dodał, że uzasadnienie tego rozstrzygnięcia ma zostać sporządzone na piśmie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
zuzia46

Zabawny ten Jaki się robi

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo

   To nie wysypisko śmieci. To ocean

   W ciągu trzech dni nazbierali ponad 30 ton śmieci. A to dopiero początek. Zobacz TOTERAZ.

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Woda prosto z rzeki. Ta słomka ją przefiltruje

   Dzięki specjalnym filtrom wodę można wypić bezpośrednio z zanieczyszczonego zbiornika. Zobacz TOTERAZ.

   Mistrzostwa Europy w piłce wodnej w Barcelonie. (Fot. Tibor Illyes/PAP/EPA) czytaj dalej »