tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rozłam w Cerkwi

"Obrona rosyjskich interesów za granicą kończy się agresją". Kijów odpowiada Kremlowi

zobacz więcej wideo »
"Obrona rosyjskich interesów za granicą kończy się agresją". Kijów odpowiada Kremlowi
  • Cerkiew ukraińska na drodze do niezależności Cerkiew ukraińska na drodze do niezależności
  • Bułgaria: Święty Synod nie poparł Cyryla ws. soboru wszechprawosławnegoBułgaria: Święty Synod nie poparł Cyryla ws. soboru wszechprawosławnego
  • 13.02.2016 | „Rozmawialiśmy ze sobą jak bracia”. Franciszek i Cyryl wyrazili pragnienie jedności13.02.2016 | „Rozmawialiśmy ze sobą jak bracia”. Franciszek i Cyryl wyrazili...
  • Cerkiew uzdrowi Rosję: proponuje nowy system finansowyCerkiew uzdrowi Rosję: proponuje nowy system finansowy
  • Zaucha: Cyryl I robi wszystko, by otworzyć CerkiewZaucha: Cyryl I robi wszystko, by otworzyć Cerkiew
Foto: Aleksei / Flickr (CC BY-SA 2.0) | Video: Reuters TV Kreml reaguje na Cerkwi ukraińskiej drogę do niezależności

Rosja jest gotowa bronić środkami politycznymi i dyplomatycznymi interesów wyznawców prawosławia na Ukrainie, jeśli dojdzie tam do działań niezgodnych z prawem i stosowania przemocy - zapowiedział w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Obrona rosyjskich interesów za granicą kończy się agresją wobec innych państw - skomentowała rzeczniczka MSZ w Kijowie Mariana Beca.

"Podobne tezy o 'obronie ludności rosyjskojęzycznej' słyszeliśmy ze strony Federacji Rosyjskiej jako usprawiedliwienie jej agresji na Ukrainę” - napisała Beca na Twitterze.

W czwartek, po zakończonym w Stambule Świętym Synodzie, Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola potwierdził, że wszczyna procedurę nadania autokefalii, czyli niezależności, Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu.

"Nadzwyczaj zaniepokojeni"

Rzecznik prezydenta Władimira Putina przyznał, że rosyjskie władze świeckie "nie mogą ingerować w dialog między Kościołami". Powiedział jednak, że Rosja jest zaniepokojona decyzjami podejmowanymi przez Patriarchat Konstantynopolitański.

- Znana nam jest stanowcza i konsekwentna reakcja Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej na decyzje, które ogłoszono wczoraj z (patriarchatu) Konstantynopola. Niejednokrotnie mówiliśmy, że jesteśmy nadzwyczaj zaniepokojeni tym, że planowano podjęcie kroków, które mogą spowodować rozłam w świecie prawosławnym. Jesteśmy nadzwyczaj zaniepokojeni, że te decyzje zostały podjęte - powiedział Dmitrij Pieskow.

Powołując się na to, że "prawosławie jest jedną z religii wyznawanych w Rosji", zaznaczył, że "wszystko, co dzieje się na świecie z prawosławiem, jest przedmiotem szczególnej uwagi państwa". Jednak - jak zastrzegł - "nie może być mowy o ingerowaniu w te procesy".

Wyłącznie "metody dyplomatyczne"

- Jeśli rozwój wydarzeń nabierze charakteru działań sprzecznych z prawem, to, oczywiście - jako że Rosja wszędzie broni interesów Rosjan i osób rosyjskojęzycznych - (...) Rosja będzie bronić interesów prawosławnych - powiedział przedstawiciel Kremla. Takie stanowisko Rosji nazwał "uzasadnionym i zrozumiałym". Na pytanie, czy Moskwa gotowa jest bronić interesów prawosławnych na Ukrainie, odparł, że tak, ale "wyłącznie metodami politycznymi i dyplomatycznymi".

Tłumaczył, że dotyczyłoby to takiej sytuacji, gdy "rzeczywiście władzom ukraińskim nie uda się utrzymać sytuacji na płaszczyźnie prawnej, jeśli przybierze to charakter jakichś wypaczeń, przemocy".

 

Sprzeciw rosyjskiej Cerkwi

Na Ukrainie działają trzy Kościoły prawosławne, ale tylko jeden z nich - podlegający Patriarchatowi Moskiewskiemu - jest kanoniczny i uznawany przez pozostałe Kościoły prawosławne na świecie.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna kategorycznie sprzeciwia się działaniom podjętym przez patriarchę Konstantynopola Bartłomieja w kierunku nadania autokefalii ukraińskiemu prawosławiu. W publicznych wypowiedziach przedstawiciele rosyjskiej Cerkwi bardzo często wyrażają przekonanie, że na Ukrainie dojdzie do aktów przemocy i do zajmowania siłą świątyń należących do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Rozłam w Cerkwi

Pozostałe informacje

Mimo ciszy wyborczej, ten lokal wypełniony jest muzyką

Wybory w gminie Czerwonak nigdy nie są nudne. Zobacz TOTERAZ, jak został tam ozdobiony lokal wyborczy.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Najostrożniejsi inwestorzy wstrzymują się z zakupami nowych mieszkań. Sugeruje to znaczny spadek zakupów gotówkowych lokali. "Wciąż jednak transakcje stricte gotówkowe odpowiadają za 53 procent pieniędzy trafiających na konta deweloperów" – zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finanse. Zdaniem Marcina Krasonia z firmy Home Broker za spadki sprzedaży na rynku pierwotnym odpowiada wzrost cen. czytaj dalej »

NASA planuje wysłać człowieka na Wenus

Naukowcy chcą wysłać statek załogowy na drugą pod względem odległości od Słońca planetę Układu Słonecznego. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »