tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Porozumienie atomowe z Iranem

Kreml o żądaniach USA: czekamy na reakcję Teheranu

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyraził nadzieję, że Iran nie wycofa się z porozumienia nuklearnego wypowiedzianego jednostronnie przez USA. Poinformował na spotkaniu z dziennikarzami, że Rosja czeka na reakcję Teheranu na 12 żądań wysuniętych wobec Iranu przez Stany Zjednoczone.

Pieskow oświadczył we wtorek na codziennym briefingu prasowym, że teraz liczy się przede wszystkim to, jak żądania USA ocenia Iran. Podkreślił, że zarówno Iran, jak i Rosja, a także kraje europejskie, chciałyby pozostać przy porozumieniu nuklearnym, z którego USA się wycofały.

- Zarówno w Moskwie, jak i w krajach europejskich niejednokrotnie wyrażano nadzieję na to, że Teheran także pozostanie w ramach tych ustaleń - dodał Pieskow. Ocenił, że Stany Zjednoczone "są w istocie jedynym krajem, który wycofał się" z porozumienia.

12 żądań

W poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo zagroził Iranowi "najsilniejszymi sankcjami w historii" i wezwał do zawarcia nowego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego w miejsce porozumienia z 2015 roku. Pompeo przedstawił 12 żądań wobec Teheranu, wśród nich dotyczące wstrzymania wzbogacania uranu, które umowa z 2015 roku dopuszcza, choć ściśle ogranicza.

USA uważają także, że Iran nie może się zajmować wstępnym przetwarzaniem plutonu oraz musi zezwolić inspektorom na bezwarunkowy dostęp do wszystkich swych obiektów nuklearnych.

W ramach porozumienia nuklearnego - podpisanego w 2015 roku przez Iran oraz sześć mocarstw (USA, Wielką Brytanię, Francję, Chiny, Rosję i Niemcy) - Teheran zgodził się na ograniczenie swojego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych nań sankcji.

Umowę pod znakiem zapytania postawiła jednak ogłoszona 8 maja decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu z niej Stanów Zjednoczonych.

Oglądaj
Generał Hodges dla TVN24 BiS: byłem rozczarowany wycofaniem się z porozumienia z Iranem
Wideo: Fakty z zagranicy TVN24 BiS Generał Hodges dla TVN24 BiS: byłem rozczarowany wycofaniem się z porozumienia z Iranem

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Porozumienie atomowe z Iranem

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

W tych miastach żyje się najwygodniej

Oto ranking 10 najlepszych miast do życia z całego świata. Jesteście zaskoczeni? Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE BIZNESOWE »

Nowe dane w sprawie wynagrodzeń w Polsce. "Wzrost zaskakująco niski"

Nowe dane w sprawie wynagrodzeń w Polsce. "Wzrost zaskakująco niski"

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2018 roku wyniosło 4825,02 zł (ok. 3,4 tysiąca złotych na rękę), co oznacza wzrost o 7,2 procent rok do roku - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Z kolei zatrudnienie w tym samym czasie wzrosło o 3,5 procent. czytaj dalej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE SPORTOWE »

Polacy stworzyli robota, który zagra dla Was na ukulele

Robot spalił się jedynie przy Darude - "Sandstorm". A tak to zagra wszystko. Zobacz TOTERAZ.