tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kraków na unikatowych zdjęciach z XIX wieku

Kraków na unikatowych zdjęciach z XIX wieku
Foto: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa | Video: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Konserwatorzy spróbują uratować wyjątkowe negatywy

Wyjątkową kolekcją szklanych negatywów fotografa Ignacego Kriegera dysponuje Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Niestety, powoli niszczeją. Trzeba przeprowadzić pionierską operację, by je ocalić.

Drewniane domy i szopy u brzegu Wisły pod Wawelem, dorożki i furmanki na brukowanej płycie Rynku Głównego, a nieco dalej, przed zrujnowanymi Sukiennicami, przekupnie rozkładający swoje towary na drewnianych stołach bądź wprost na ziemi - taki Kraków z drugiej połowy XIX wieku utrwalili na szklanych negatywach fotografowie z rodziny Kriegerów.

Główny dokumentalista

Ignacy Krieger był jednym z pierwszych dokumentalistów Krakowa. Jego firma na szeroką skalę wykonywała zdjęcia zabytków i architektury Krakowa, a także portrety mieszkańców Galicji.

Po śmierci Kriegera, dobrze prosperujący zakład pozostał w posiadaniu jego dzieci, które kontynuowały działalność firmy. W 1926 roku ostatnia właścicielka przekazała zbiór szklanych negatywów i wyposażenie atelier gminie miasta Krakowa, a finalnie trafiły one w posiadanie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Unikatowy zbiór fotografii

Przechowywane obecnie w Muzeum klisze są w naszych czasach bezcennym świadectwem zmian zachodzących w mieście i posiadają olbrzymią wartość jako źródła historyczne.

- Kolekcja posiada nie tylko wartość artystyczną i dokumentalną, zawiera bowiem cenne informacje zarejestrowane w warstwie obrazowej, ale także prezentuje doskonały warsztat sporządzania i obróbki fizykochemicznej materiału, jakim dysponował zakład. Zbiór szklanych negatywów wykonanych w jednej z najstarszych technik fotograficznych, jest największym takim zbiorem w Polsce – informuje Iwona Stankiewicz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Wschodnia część Rynku Głównego z Sukiennicami, fot. Ignacy Krieger, 1872-1875

Niestety, niedawno podczas przeglądu konserwatorskiego zauważono na powierzchni warstwy obrazowej części negatywów zmiany, które w niedługim czasie mogłyby doprowadzić do zaniku obrazu. Konserwatorzy podjęli się ich ratowania.

- Program prac konserwatorskich przewiduje rejestrację negatywów w formie cyfrowej i opisowej, przeprowadzenie badań analitycznych wybranych obiektów (badania składu szkła, składu zastosowanych werniksów oraz farb zastosowanych do wykonania retuszy), wstępne odczyszczenie obiektów z wierzchnich naleciałości kurzu i brudu, opracowanie metody wzmacniania spękanej i odspajającej się w postaci drobnych łusek warstwy obrazowej i jej zastosowanie, osadzenie rozbitych klisz szklanych w odpowiednio przygotowanych pudełkach - tłumaczy Stankiewicz.

Jak mówi konserwator Daria Pilich, proces niszczenia jest nieodwracalny, ale można go spowolnić.

- Każdy obiekt jest dokładnie opisany, oczyszczony. Do tej pory prace zabezpieczające nie były przeprowadzane, a na pewno nie na tak szeroką skalę - tłumaczy Pilich.

Projekt zaplanowany jest na dwa lata. Potem klisze mają zostać zdigitalizowane, umieszczone na portalu Cyfrowy Thesaurus i udostępnione szerokiej publiczności.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, gdzie jest smog

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Państwo UE zakazuje smartfonów w szkołach. Duże kontrowersje

Państwo UE zakazuje smartfonów w szkołach. Duże kontrowersje

Smartfony i tablety uzależniają dzieci i młodzież, zbyt częste korzystanie z tych urządzeń może zmieniać ich psychikę i szkodzić zdrowiu. Jednak całkowity zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach nie rozwiązuje problemu - uważają eksperci. Tymczasem na taki krok zdecydowali się Francuzi. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Świąteczny pokaz wozów strażackich

Strażacy z amerykańskiego Euless przygotowali świąteczną niespodziankę. Zobacz TOTERAZ.

Bieg "brzydkich swetrów" w Amsterdamie, Holandia (fot. Koen Van Weel/PAP/EPA) czytaj dalej »