tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Znaleźli czaszkę, żebra i kości stopy. Policja przeczesuje Dolinę Roztoki

zobacz więcej wideo »
Znaleźli czaszkę, żebra i kości stopy. Policja przeczesuje Dolinę Roztoki
 • Szczątki zostaną przekazane do zakładu medycyny sądowejSzczątki zostaną przekazane do zakładu medycyny sądowej
 • Policja bada okoliczności śmierci turystyPolicja bada okoliczności śmierci turysty
Foto: Małopolska Komenda Policji | Video: Małopolska Komenda Policji "Poszukiwania obejmują duży obszar"

Policjanci wraz z ratownikami Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego poszukują w Tatrach śladów, które mogą pomóc w identyfikacji znalezionych w ubiegłym tygodniu szczątków ludzkich. Kości mogły leżeć w Dolinie Roztoki od 2008 roku.

20-osobowa grupa złożona z zakopiańskich policjantów, "poszukiwaczy" z Komendy Wojewódzkiej  Policji w Krakowie oraz toprowców wyruszyła do doliny w czwartek rano. - W akcji uczestniczy również policyjny przewodnik z psem tropiącym – zaznacza Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej komendy policji.

Grupa poszukuje wszystkich śladów, które mogą naprowadzić śledczych na tożsamość i okoliczności śmierci osoby, której szczątki odnaleziono.

- Poszukiwania obejmują duży obszar, wszystko wskazuje  bowiem na to, że przez lata szczątki jak również odzież i rzeczy osobiste ofiary mogły zostać  rozwleczone przez dzikie zwierzęta – tłumaczy Gleń.

Źródło: Małopolska Komenda Policji Grupa poszukuje wszystkich śladów

Kości, plecak i jedzenie

W miniony czwartek pracownicy naukowi Tatrzańskiego Parku Narodowego, w lesie w Dolinie Roztoki, z daleka od szlaku turystycznego, odnaleźli dwa plecaki, fragmenty odzieży oraz opakowania po produktach spożywczych. Wśród rzeczy odnaleziono kość ramieniową i fragmenty mniejszych kości. Biegły lekarz sądowy stwierdził, że z całą pewnością to ludzka kość. Podczas oględzin śledczy na miejscu znaleźli jeszcze ludzką czaszkę.

Wśród rzeczy były opakowania po produktach spożywczych, na których widnieją daty przydatności do spożycia – na jednym to grudzień 2008 r., na kolejnym 2009 r.

Prokuratura wszczęła śledztwo

Szczątki zostaną przekazane do zakładu medycyny sądowej. Lekarze spróbują określić płeć i wiek osoby do której należą te szczątki. Lekarze będą także chcieli wyodrębnić kod DNA, który m.in. da odpowiedź, czy szczątki należą do jednej osoby. Zostanie również sprawdzona baza danych osób zaginionych przed laty, co może pomóc w identyfikacji.

We wtorek prokuratura wszczęła śledztwo pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

- Na razie absolutnie nie wiemy, do kogo należą szczątki oraz nie znamy płci, chociaż rzeczy znalezione przy szczątkach mogą sugerować, że to szczątki mężczyzny. Przy znalezionych rzeczach nie było żadnych dokumentów – mówiła szefowa Prokuratury Rejonowej w Zakopanem Barbara Bogdanowicz.

Łatwy teren

Śledczy nie biorą pod uwagę wypadku taternickiego, ponieważ w terenie znaleziska nie ma eksponowanego, skalistego terenu, z którego można by spaść. Prokuratura apeluje do osób, które mogą wiedzieć coś o zaginionej przed laty w Tatrach osobie, o zgłaszanie się na policję.

Dolina Roztoki stanowi odgałęzienie Doliny Białki. Można do niej wejść ze szlaku prowadzącego do Morskiego Oka na wysokości Wodogrzmotów Mickiewicza i przejść nią obok wodospadu Wielka Siklawa do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Oglądaj
Przewodnik tatrzański o Dolinie Roztoki
Wideo: tvn24 Przewodnik tatrzański o Dolinie Roztoki

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
gadda33
gadda33

"Wśród rzeczy odnaleziono kość ramieniową i fragmenty mniejszych kości. Biegły lekarz sądowy stwierdził, że z całą pewnością to ludzka kość"

Krucafiks, jak 20 lat po Tatrach łazikuję, do jeszcze niedżwiedzia w koszuli nie spotkałem !

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje