tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Trudna młodzież trafi do szkoły dla autyków. "Władzom Krakowa zabrakło wrażliwości"

Trudna młodzież trafi do szkoły dla autyków.
"Władzom Krakowa zabrakło wrażliwości"
Foto: TVN24 Kraków / Rodzice uczniów ZS nr 9 w Krakowie | Video: TVN24 Kraków Rodzice protestują przeciwko likwidacji szkoły

Uczniowie z autyzmem będą się uczyć razem z trudną młodzieżą - taki pomysł na "podwyższenie poziomu edukacji" mają władze Krakowa. Rodzice protestują, ale urzędnicy lekceważą problem.

Władze Krakowa planują likwidację kilku gimnazjów, liceów i dwóch zespołów szkół zawodowych. Wśród nich jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 9, w skład którego wchodzą dwie szkoły: gimnazjum nr 11 oraz XXIII LO. W obu funkcjonują klasy integracyjne, gdzie uczą się m.in. dzieci cierpiące na autyzm czy zespół Aspergera.

Placówka zniknie

Początkowo urzędnicy nie chcieli zamykać zespołu, a jedynie przenieść uczniów na Czerwony Prądnik. Na to rozwiązanie nie zgodzili się jednak rodzice. Urzędnicy zmienili podejście - w środę ogłosili, że uczniowie skończą naukę w starym miejscu, ale placówkę postanowili wygasić. W kolejnych latach nie będzie już naboru.

To rozwiązanie też nie podoba się rodzicom, którzy twierdzą, że zespół szkół jest jedną z niewielu placówek w Krakowie, gdzie dzieci z takimi niepełnosprawnościami mogą się uczyć. - Urzędowi zabrakło wrażliwości. Tam jest cała gromada dzieci, które są "za zdrowe" dla szkoły specjalnej, a jednocześnie nie dałyby sobie rady w zwykłej szkole - tłumaczy Paweł Kleszcz, przewodniczący rady rodziców.

Oglądaj
Rodzice nie chcą, by szkoła została zlikwidowana
Wideo: TVN24 Kraków Rodzice nie chcą, by szkoła została zlikwidowana

Urzędnicy odpierają zarzuty. Twierdzą, że w Krakowie jest wiele placówek, w których mogą się uczyć dzieci z niepełnosprawnościami: 14 szkół podstawowych, 10 gimnazjów, ale tylko 3 licea.

Zdaniem rodziców placówek takich jest jednak coraz mniej. W dodatku nie wszystkie spełniają potrzeby. - Uczniowie z autyzmem potrzebują szkół małych, w zaciszu. Szkół, w których stawia się na opiekuńczość i w których da się zorganizować program terapeutyczny. Niestety miasto nie zapewnia rozwoju placówek w takim kierunku - tłumaczy Katarzyna Kasza ze stowarzyszenia na rzecz osób cierpiących na zespół Aspergera.

Oglądaj
"Uczniowie ze spektrum autyzmu potrzebują szkół małych"
Wideo: TVN24 Kraków "Uczniowie ze spektrum autyzmu potrzebują szkół małych"

Trafi do nich trudna młodzież

Na tym nie koniec. - Zanim szkoła zostanie wygaszona, trafią tam jeszcze dzieci ze szkoły specjalnej przy ul. Lubomirskiego - poinformowała wiceprezydent Krakowa Katarzyna Król.

Tyle, że tam uczą się nie tylko dzieci niepełnosprawne, ale i tzw. trudna młodzież. Rodzice z Zespołu Szkół nr 9 są zaniepokojeni tym, że ich dzieci, będą musiały nagle funkcjonować wśród uczniów o innych potrzebach edukacyjnych. W czwartek spotkali się w szkole, by zaprotestować przeciwko pomysłom władz miasta.

- Wybraliśmy tę szkołę ze względu na lokalizację, nauczycieli i liczebność klas - tłumaczy pani Aneta, mama ucznia XXIII LO, który cierpi na zespół Aspergera. I dodaje: - Wszystkie zmiany wywołują u niego specyficzne reakcje, np. agresję. Jeżeli pojawia się jakikolwiek stres, on musi być na lekach. W tej szkole się uspokoił, mógł się skupić na nauce.

Rodzice obawiają się, że miasto chce się pozbyć problemu, a puste budynki - sprzedać z zyskiem. - Odnosimy wrażenie, ze planowane zmiany mają podłoże wyłącznie ekonomiczne, a inne skutki są marginalizowane - piszą do władz miasta.

Co z budynkami? Nie wiadomo

Pytana o przyszłość budynków, wiceprezydent Król przyznaje, że nie wie, co się z nimi stanie. Wiadomo tylko, że na razie trafią pod opiekę zarządu budynków gminnych.

Oglądaj
Miasto tłumaczy, że reforma ma zapewnić "wyższą jakość kształcenia"
Wideo: TVN24 Kraków Miasto tłumaczy, że reforma ma zapewnić "wyższą jakość kształcenia"

Król nie rozumie też obaw związanych z trudną młodzieżą ze szkoły specjalnej. - To jest bardzo duży obiekt - odpowiada i dodaje, że uczniowie muszą się integrować. A samą restrukturyzację tłumaczy koniecznością podwyższenia poziomu edukacji. - Chcemy zlikwidować placówki, które mają coraz mniej uczniów, słabe wyniki i nie cieszą się powodzeniem - podkreśliła w środę Król.

Ważne indywidualne podejście

Z takim podejściem nie zgadza się jednak dyrektor zespołu szkół Paweł Samborski. Uważa, że od wyników ważniejsze jest indywidualne podejście do każdego ucznia. - Jest pewna grupa dzieci, która nigdy nie będzie sięgała wysokich wyników w nauce. Muszą być szkoły, które zagwarantują im edukację dostosowaną do ich możliwości - tłumaczy Samborski.

Rada Krakowa ma zająć się projektami uchwał o zamiarze likwidacji placówek na początku lutego. Jeśli zapadnie decyzja o likwidacji, będzie ją musiał jeszcze zaakceptować małopolski kurator oświaty.

Oglądaj
Wśród placówek, które mają zniknąć z edukacyjnej mapy Krakowa jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 9
Wideo: TVN24 Kraków Wśród placówek, które mają zniknąć z edukacyjnej mapy Krakowa jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 9

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
ksymena_salach

Gimnazjum nr.12 ul.Kluczborska tez maja zamknąć to jest gimnazjum z klasami integracyjnymi,nauczyciele bardzo pomagają dzieciom z dyslekcją,dysgrafią , dysortografią .. takiej szkoły szukać ze świecą , dowiedzieliśmy się z Kroniki Krakowskiej że chca je zamknąć, mój syn jest obecnie w 2 klasie i miałby chodzić do innego gimnazjum rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   dominika_cieslik

   Jestem absolwentką XXIII LO i serce mi się złamało jak usłyszałam cały ten zamęt. Widzę w tej szkole multum zalet, przede wszystkim stawiam na podium grono pedagogiczne, które naprawdę podchodzi do swojego zawodu z pasją, do młodzieży - indywidualnie ... nie żałuję, że ją wybrałam- co więcej mogę pokusić się o stwierdzenie, rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     aleksandra_k
     aleksandra_k

     3 licea mają starczyć na cały Kraków? dla dzieci z niepełnosprawnościami? bardzo niemądra decyzja... delikatnie mówiąc. walczcie i nie pozwólcie, żeby zamknęli tę szkołę!

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje