tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Pomagał przy wyłudzaniu dopłat do gruntów". Urzędnik zatrzymany

"Pomagał przy wyłudzaniu dopłat do gruntów". Urzędnik zatrzymany
Foto: CBA Pod lupą CBA są pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Wojciecha R., pracownika podkarpackiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Miał on pomagać przy wyłudzaniu dopłat bezpośrednich do gruntów.

Zatrzymano również Dawida Ś, który zdaniem śledczych pełnił funkcję współorganizatora procederu.

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA poinformował, że kwota wyłudzeń wynosi prawie 2,4 mln zł.

"Nie wykluczamy kolejnych zatrzymań"

W tej sprawie cztery inne osoby, tzw. słupy, usłyszały zarzuty w prokuraturze. Wcześniej przeszukano ich mieszkania. Przeszukania przeprowadzono również w pracy i mieszkaniach pracownika jednego z podkarpackich powiatowych ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz trojga pracowników podkarpackiego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Prowadzący postępowanie nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów - zaznaczył Kaczorek. Poinformował, że wobec dwóch zatrzymanych i czterech osób, którym zarzucono, że były "słupami" w tych działaniach, prokuratura nie występowała o areszt, tylko zastosowała inne, wolnościowe środki zapobiegawcze.

Przelali milion zł

Niezgodne z prawem działania miały polegać na wyszukiwaniu działek, do których nie pobierano wcześniej unijnych dopłat do gruntów - płatności bezpośrednich, które wypłaca ARiMR.

Zatrzymani przedstawili nierzetelne oświadczenia potwierdzające prawa do gruntów oraz ich rolnicze użytkowanie dotyczące działek położonych na terenie poligonu wojskowego. Następnie podstawiali znajomych lub członków rodziny jako "słupy" - i to na ich konta przelewano dopłaty.

- Prawie 1 mln zł (965 tys. zł) zostało przelane na wskazane przez wnioskodawców konta, a w wyniku działań CBA zablokowano przelewy na kolejne ok. 1,4 mln zł - podał Kaczorek.

Biuro podejrzewa, że cały proceder nie byłby możliwy bez udziału osób mających dostęp do szczegółowych informacji o gruntach i warunkach dopłat. Stąd przeszukania u innych osób pracujących w ARiMR oraz w geodezji - wyjaśnił przedstawiciel CBA.

Prokuratura Okręgowa w Przemyślu, która prowadzi postępowanie, powierzyła je rzeszowskiej delegaturze CBA. Biuro nie wyklucza sprawdzenia podobnych operacji w całym kraju.

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje