tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Układ rodzinno-towarzyski" w krakowskim urzędzie. CBA bada sprawę

"Układ rodzinno-towarzyski" w krakowskim urzędzie. CBA bada sprawę
Funkcjonariusze CBA weszli do Zarządu Budynków Komunalnych w piątek

Funkcjonariusze CBA weszli do Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie. Związane jest to artykułem, który ukazał się w piątek w lokalnej gazecie - "Dzienniku Polskim". Napisano w niej o grupie lokalnych przedsiębiorców, którzy – według autorów - przejmują kontrolę nad gminnymi lokalami.

O wizycie CBA w Zarządzie Budynków Komunalnych poinformował Maciej Grzyb, dyrektor Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa. - Pracownikom CBA zostaną udzielone wyczerpujące wyjaśnienia, a także przedstawione dokumenty, o które poproszą. Prezydent Krakowa zapowiada pełną współpracę z CBA, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości - napisał w Grzyb komunikacie.

"Układ rodzinno-towarzyski"

Zdaniem urzędników artykuł, który ukazał się w "Dzienniku Polskim" pod tytułem "Lokale wokół Rynku niszczeją, a władze miasta wspierają cwaniaków" jest "nierzetelny".

Według gazety grupa lokalnych "przedsiębiorców" stworzyła układ, korzystając z wyjątkowej przychylności urzędników. "Obraz nieprawidłowości przeraża" - napisano.

Dziennik donosi, że grupa osób związanych ze spółkami Viva i Viva 2 - jedna z nich prowadzi od kilku tygodni kawiarnię po dawnych "Zalipiankach" - stworzyła układ rodzinno-towarzyski. "Wykorzystując bulwersującą przychylność władz Krakowa i kierownictwa Zarządu Budynków Komunalnych, przejmują kontrolę nad kolejnymi gminnymi lokalami użytkowymi, ale też nad mieszkaniami w centrum miasta" - czytamy.

W tekście napisano, że grupa ma już przynajmniej siedem lokali, w tym trzy przy jednej tylko ulicy: Szewskiej. "I korzystają z gigantycznych ulg w czynszu, choć nie wywiązują się z zawartych umów, m.in. przeciągając w nieskończoność remonty. Za zgodą urzędników zajmują pomieszczenia, z których już dawno powinni zostać usunięci. Mają one bowiem służyć osobom nieposiadającym własnego lokum, a nie przedsiębiorcom, których stać jednocześnie na zakup kamienicy za... 1,8 mln zł" - pisze gazeta.

Jak podkreślają dziennikarze, część lokali w zabytkowych kamienicach, które "przejęła" Viva, "niszczeje i stoi pusta, a ZBK na to nie reaguje".

"1,5 miliona złotych w prezencie"

Według wyliczeń "DP" za lokal po "Zalipiankach", w zabytkowej kamienicy na rogu Plant i ul. Szewskiej przez 17 miesięcy spółka płaciła - za zgodą gminy - obniżony czynsz, bo oficjalnie zajmowała się remontem. "Do kasy miasta zamiast prawie 42 tys. zł miesięcznie za lokal, najemca odprowadzał... niecałe 3,1 tys. zł. Tak miasto 'podarowało' Vivie 2 ok. 660 tys. zł" - napisano.

Autorzy artykułu zwracają uwagę, że ZBK nie wypowiedział umowy, mimo że najemcy najpierw zwlekali z remontem, a gdy ostatecznie przeprowadzili prace, zostały one wykonane bez koniecznych pozwoleń. "Viva 2 nie została pozbawiona lokalu nawet wówczas, gdy zalegała z opłatami za trzy miesiące, a przecież umowę można wypowiedzieć już wtedy, gdy najemca ma zaległości równe dwumiesięcznemu czynszowi" - dodali.

Według ustaleń dziennika spółka wynajmuje od miasta też m.in. lokal przy ul. św. Jana, za który "zamiast ponad 27,3 tys. zł płaci ona prawie 1,2 tys. zł" oraz kilka mieszkań w ścisłym centrum. "Gdy zliczyć wszystkie obniżki czynszów w lokalach użytkowych, ludzie z Vivy łącznie "dostaną w prezencie" od miasta około półtora miliona złotych" - podsumowują autorzy.

CBA oraz prokuratura badają również okoliczności zawarcia umowy przez PKP na prawie dwa miliony złotych przed Światowymi Dniami Młodzieży:

Oglądaj
03.03.2017 | Prokuratorskie zarzuty dla władz PKP S.A.
Wideo: Fakty TVN 03.03.2017 | Prokuratorskie zarzuty dla władz PKP S.A.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
wolnyczłowiek

Kraków już prawie opanowany przez dobrą zmianę.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   edward009

   ZEMSTA ZIOBRY,ALE PRZYJDZIE CZAS,ZE TO ON BEDZIE UKARANY.MINYMI A ZEMSTE NA LEKARZACH..TEN ZAHIPNOZOWANY MALY CZLOWIECZEK JUZ NIEDLUGO DOCZEKA SIE SPRAWIEDLIWOSCI.A WY OPOZOCISCIE,WESCIE SIE W KUPE INACZEJ POLSKA NIEDLUGO BEDZIE POD ZABOREM ROSJI!!!!!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     zdzichkom1
     zdzichkom1

     Warszawa Irysowa. tam to jest dopiero układ

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       panpiotruncio

       ale to jest wszędzie, niech CBA się przyjrzy tam gdzie są budowane drogi, obwodnice itp, kto ziemię wcześniej za grosze kupił, a wzbogacił się na sprzedaży przed budową, rodzina i przyjaciele króliczka ponieważ dużo wcześniej mieli informacje, to są właśnie realia polskiej samorządności, że o obsadzaniu stanowisk w spółkach miejskich rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje