tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zachęcają turystów do sprzątania w Tatrach

Zachęcają turystów do sprzątania w Tatrach
Foto: Jan Opioła / Wikipedia | Video: tvn24 Turyści też mogą - a nawet powinni - sprzątać Tatry

Tatrzański Park Narodowy zainicjował akcję "Śmieci to temat podniosły – bez śmieci, bez śladu, bez wahania". Ma ona uwrażliwić turystów na problem zaśmiecania Tatr. Władze parku chcą, aby wszyscy odwiedzający góry stali się za nie odpowiedzialni.

- Chcemy być wzorem dla innych organizacji i promować ważne dla środowiska idee. Podchodzimy do tematu czystych szlaków, odpowiedzialnej i bezpiecznej turystyki kompleksowo, łącząc wszelkie działania na rzecz natury. Wspierane przez nas wartości muszą wychodzić na zewnątrz, poza park, i wracać do środka w ludziach, którzy nie będą pochodzić do ochrony przyrody jak do opresji, ale szansy. To ważne teraz i na przyszłość – dla naszych dzieci i wnuków – stwierdził w komunikacie dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski.

TPN będzie informował o akcji w mediach społecznościowych. Pojawią się także plakaty przy punktach wejść do parku, gdzie turyści będą mogli odebrać rękawice i specjalne biodegradowalne worki na śmieci. Dzięki temu każdy odwiedzający górskie szlaki będzie mógł zabrać napotkane śmieci.

Biegaj i sprzątaj

TPN zachęca także do dbania o środowisko w trakcie aktywności fizycznej. Bieganie połączone ze sprzątaniem śmieci to tak zwany plogging. Akcja ma także zachęcać do praktykowania stylu życia "zero waste", czyli takiej organizacji gospodarstwa domowego, która nie przyczynia się do tworzenia śmieci. Organizatorzy zachęcają do rezygnacji z opakowań jednorazowych, np. woreczków na kanapki czy plastikowych butelek na napoje, na rzecz opakowań wielorazowego użytku czy bidonów.

Akcja "Śmieci to temat podniosły – bez śmieci, bez śladu, bez wahania" to kolejna kampania na rzecz czystych gór po akcji „No Trace Tatra” Marka Kamińskiego czy „Czyste Tatry” organizowanej przez Rafała Sonika.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Pożar w Wieliczce

Pożar w Wieliczce

Siedem zastępów straży pożarnej gasiło pożar, który wybuchł na poddaszu jednego z budynków w Wieliczce (Małopolskie). W... czytaj dalej  »