tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Sprawa Iwony Cygan przeniesiona. "Wątpliwości co do bezstronności sądu"

zobacz więcej wideo »
Sprawa Iwony Cygan przeniesiona. "Wątpliwości co do bezstronności sądu"
 • Proces w sprawie śmierci Iwony Cygan nie będzie prowadzony w TarnowieProces w sprawie śmierci Iwony Cygan nie będzie prowadzony w...
 • 25.04.2017 | Zbrodnia sprzed 19 lat. Pawła K., podejrzanego o morderstwo, czeka ekstradycja i proces25.04.2017 | Zbrodnia sprzed 19 lat. Pawła K., podejrzanego o...
 • Iwona C. została zamordowana w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. w Łęce SzczucińskiejIwona C. została zamordowana w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998...
 • Piotr K. został zatrzymany w WiedniuPiotr K. został zatrzymany w Wiedniu
 • Iwona C. została zamordowana w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. w Łęce SzczucińskiejIwona C. została zamordowana w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998...
 • Układ milczeniaUkład milczenia
 • Iwona Cygan zginęła blisko 19 lat temuIwona Cygan zginęła blisko 19 lat temu
Foto: tvn24 | Video: Fakty TVN Iwona Cygan została zamordowana w 1998 roku (wideo archiwalne)

Sąd Apelacyjny w Krakowie postanowił, że sprawa zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan zostanie przeniesiona do Sądu Okręgowego w Rzeszowie – poinformował w środę rzecznik Sądu Apelacyjnego sędzia Tomasz Szymański.

O przeniesienie procesu wnosili dla dobra wymiaru sprawiedliwości sędziowie Sądu Okręgowego w Tarnowie, do którego w piątek trafił akt oskarżenia w tej sprawie.

"Wątpliwości co do bezstronności sądu"

W procesie, oprócz głównych oskarżonych - Pawła K. i jego ojca Józefa K. - na ławie oskarżonych zasiądzie 15 innych osób, w tym 14 byłych i obecnych funkcjonariuszy policji. Jak informował w poniedziałek rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie sędzia Tomasz Kozioł, jeden z oskarżonych byłych policjantów jest osobą powiązaną rodzinnie z dwójką sędziów tarnowskich sądów - sędzią sądu okręgowego i sędzią sądu rejonowego.

- Uważamy, że ta okoliczność mogłaby zarówno u stron postępowania, jak i u opinii publicznej nasunąć wątpliwości co do bezstronności sądu w tej sprawie. Celem uniknięcia tej sytuacji złożyliśmy wnioski o nasze wyłączenie – mówił sędzia Kozioł.

Zastrzeżenia wobec prowadzenia sprawy przez Sąd Okręgowy w Tarnowie wyrażała także rodzina ofiary.

Oglądaj
04.12.2017 | Proces w sprawie śmierci Iwony Cygan nie będzie prowadzony w Tarnowie
Wideo: Renata Kijowska/Fakty TVN 04.12.2017 | Proces w sprawie śmierci Iwony Cygan nie będzie prowadzony w Tarnowie

"Zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem"

Do zabójstwa 17-latki doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 roku. Ciało znalazł następnego dnia przy wale Wisły w Łęce Szczucińskiej przypadkowy przechodzień. Z sekcji zwłok wynikało, że dziewczyna została uduszona, chociaż sprawcy upozorowali napaść seksualną.

Prokuratura przedstawiła Pawłowi K. zarzut zabójstwa Iwony Cygan ze szczególnym okrucieństwem. Doszło do tego w maju 2017 roku - po prawie 19 latach od zbrodni. Zarzut współsprawstwa w popełnieniu tego zabójstwa usłyszał Józef K. - ojciec podejrzanego.

Według prokuratury, Paweł K. w sierpniu 1998 r., korzystając z pomocy dwóch osób, zadał w Szczucinie swojej ofierze liczne ciosy twardym narzędziem, a następnie wywiózł ją w okolice wałów przeciwpowodziowych w Łęce Szczucińskiej i - brutalnie krępując - doprowadził do śmierci.

Podczas przesłuchania w prokuraturze 46-letni Paweł K., sprowadzony 11 maja tego roku z Austrii do Polski i tymczasowo aresztowany, nie przyznał się do zarzutu i skorzystał z prawa do odmowy wyjaśnień, nie chciał także odpowiadać na pytania.

W sprawie tej zarzuty usłyszała również Renata G.-D. - koleżanka zamordowanej Iwony Cygan. Prokurator zarzucił jej popełnienie czterech przestępstw składania fałszywych zeznań.

Oglądaj
"Każdy coś wie, każdy coś mówi. Ale...". Nowe ustalenia w sprawie śmierci Iwony Cygan
Wideo: Aneta Regulska/Fakty po południu "Każdy coś wie, każdy coś mówi. Ale...". Nowe ustalenia w sprawie śmierci Iwony Cygan

Kara dla policjanta

W sumie zarzuty przedstawiono 18 podejrzanym. Byłym i obecnym funkcjonariuszom policji prokurator zarzucił nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poplecznictwo, czyli utrudnianie postępowania karnego.

Jeden z funkcjonariuszy policji dobrowolnie poddał się karze uzgodnionej z prokuratorem. Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej uwzględnił ten wniosek i wymierzył mu karę 11 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący dwa lata oraz karę grzywny w wysokości trzech tysięcy złotych.

"Zmowa milczenia"

Przed laty śledztwo w tej sprawie zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy. Obecne postępowanie wznowiono i kontynuował je zamiejscowy krakowski wydział Prokuratury Krajowej wraz z policjantami ze specjalnej grupy, zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat - Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Zatrzymania podejrzanych zaczęły się po przełamaniu przez śledczych "zmowy milczenia" w grudniu ubiegłego roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje